<< Cofnij

Multiversum - malarstwo i grafika wystawa Krzysztofa Tomalskiego

wernisaż dnia 9 kwietnia 2009 roku (piątek), godz. 18.00

Dwór Karwacjanów” – Gorlice, ul. Wróblewskiego 10 A

sala im. ks. Bronisława Świeykowskiego

Zobacz galerię zdjęć z wernisażu wystawy

 

W piątek 9 kwietnia 2010 roku w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach odbył się wernisaż Krzysztofa Tomalskiego. Wystawa malarstwa i grafiki jest drugą wystawą artysty w naszym mieście. Na wernisaż przybyło wielu gości, mi. in.: burmistrz miasta Gorlice - Kazimierz Sterkowicz, przedstawiciele Rady Miasta, gorliccy artyści, jak również rodzina i przyjaciele artysty. Atrakcją wieczoru był koncert grupy akordeonistów, kierowany przez dyrektora gorlickiej Szkoły Muzycznej – Henryka Rąpałę (prywatnie kolegę szkolnego K. Tomalskiego).

 

Prezentowany w obu salach wystawowych Galerii - wybór prac Krzysztofa Tomalskiego dotyczy jednorodnej myśli zawartej w dwóch cyklach Torsy i Monolity oraz cyklu obrazów pt. Multiversum. Prace Tomalskiego cechuje pewna powtarzalność. Artysta wraca pamięcią do swoich dziecięcych zabaw nad rzeką pełną kamieni. Ich obłe kształty budzące cielesne skojarzenia, a także ich zwarta materia wywołały zdumienie dziełem natury, dlatego też artysta przetworzył je w graficzne obrazy. Przesłaniem cyklu Monolity jest refleksja o jedności wszystkich bytów. Ludzkie ciało nosi w sobie atomy, które przywędrowały z ciał niebieskich. Jak pisze Bożena Fortuna - Skibińska, torsy „wyrażają swoisty etos pracy ludzkiej, nie tyle artystycznej, co tej ciężkiej, fizycznej w kamieniołomie, kopalni czy na roli. Olbrzymie czarne torsy– megality, może bryły węgla czy soli zawieszone w przestrzeni, zmuszają nas do zastanowienia się nad sensem ludzkich zmagań z materią i czasem. (…) pozornie abstrakcyjne formy, przypominające oderwane kawały ziemi lub meteory, dryfujące swobodnie w przestrzeni, podobne są do osamotnionych wysp porzuconych przez człowieka, ciągle niesytego nowych wrażeń, zapominającego, co dla niego jest naprawdę ważne”. K. Tomalski, metodycznie i cierpliwie doskonaląc swój warsztat, buduje świat swoich wizji, a owe trzy cykle graficzne i malarskie uzupełniają się.

 

W kameralnej sali wystawowej wyeksponowane zostały małe akwaforty z lat 2005 – 2007. Prace te powstały przy okazji realizacji dwóch wcześniejszych cykli graficznych. Jak twierdzi sam artysta: „powstały jako miniaturowa kontynuacja tamtych warsztatowych przygód, a przede wszystkim z rozpędu zajmujących mnie wówczas utopijnych idei kosmologicznych polegających na kondensowaniu składników świata w optymalną, symboliczną formę, które stosowałem głównie w cyklach Torsy i Monolity. Od kosmologii do fascynacji metaforą mitu droga dość naturalna i prosta a sfera tajemnic (życia i śmieci, ludzkich spraw niewytłumaczalnych, demonów i strachów), przywołująca wciąż nowe mity, wiecznie jest żywa.

 

Krzysztof Tomalski– urodzony w 1963 w Gorlicach.
Wykształcenie średnie zdobył w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem podsumowując je maturą w 1983 roku. Bezpośrednio po maturze rozpoczął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które ukończył w 1989 roku dyplomem z wyróżnieniem wykonanym w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Owocuje to propozycją pracy na uczelni w charakterze asystenta. Od tej chwili związany jest z tą samą pracownią w Katedrze Grafiki Warsztatowej podwyższając stopniowo kwalifikacje pedagogiczne; 1998 - doktorat, 2005 - habilitacja . Obecnie Profesor nadzwyczajny ASP, Dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (od 2008 roku). Grafik, wypowiadający się głównie w klasycznych technikach wklęsłodrukowych, okresowo eksperymentując także w technologiach graniczących z grafiką - na matrycach nie metalowych. Czasami posługuje się językiem linorytu. Graficzną wypowiedź rozszerza również o malarstwo sztalugowe i akwarelę. Swoje prace wystawia przede wszystkim w galeriach promujących grafikę. Bierze udział we wszystkich ważniejszych przeglądach współczesnej grafiki artystycznej w Polsce i na świecie. Około 150 wystaw zbiorowych i indywidualnych.

 

 

 


Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego- Marek Bugno

Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów- Zdzisław Tohl

serdecznie zapraszają na

Recital Chopinowski w wykonaniu MARIOLI CIENIAWY

Po koncercie nastąpi uroczystość wręczenia dorocznych nagród „PRO PUBLICO BONO”

27 marca 2010r. (sobota), godz. 17.00

sala im. Br. Świeykowskiego,
"Dwór Karwacjanów", Gorlice, ul. Wróblewskiego 10 A

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości

Cieniawa Mariola – urodzona w Gorlicach, wybitna polska pianistka, kameralistka i pedagog.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. Studia podyplomowe odbyła pod kierunkiem prof. A. Jasińskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, a następnie u Karl-Heinza Kämmerlinga w klasie solistycznej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze.

Laureatka I nagrody oraz nagrody specjalnej Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (1983), nagrody specjalnej "Estrady Młodych" XVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984). Zdobyła dwukrotnie Stypendium Artystyczne im. Fryderyka Chopina w konkursie organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1983, 1984). W roku 1989 na III Międzynarodowym Konkursie w Palm Beach na Florydzie (dla laureatów konkursów pianistycznych) otrzymała specjalną nagrodę jury, a w 1990 roku została laureatką II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Palmie na Majorce. Zajęła też III miejsce na Konkursie Chopinowskim w Kolonii (1991).

Jako solistka występowała na wielu polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych, m. in.: Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Neapolu, Mariańskich Łaźniach, Dusznikach oraz Festiwalu Settembre Musica w Turynie, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Phenianie, Międzynarodowym Maratonie Pianistycznym Madryt - Bilbao. W roku 1994 zainicjowała mistrzowskie kursy pianistyczne w Krynicy - była ich dyrektorem artystycznym i wykładowcą wraz z Kevinem Kennerem. Natomiast od 2002 roku jest kierownikiem artystycznym Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy. Koncertowała w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Rosji, USA oraz we Włoszech. Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Polskich Nagrań.

Laureatka „Mostu Starosty” w roku 2007 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pianistyki i popularyzację kultury muzycznej.

Od 1986 roku prowadzi własną klasę w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.


Program koncertu:

F. Chopin

4 Mazurki op.17: - B-dur

- e-moll

- As-dur

- a-moll

3 Walce op.34:

- As-dur nr 1

a-moll nr 2

- F-dur nr 3

Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22

Zapowiedzi

12 listopada 2024 - 31 grudnia 2025

małopolska

03 grudnia 2024 - 30 listopada 2025

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów

03 grudnia 2024 - 30 kwietnia 2025

Cerkiew w Bartnem

02 stycznia 2025 - 30 listopada 2025

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

12 lutego 2025 - 13 września 2025

Kasztel w Szymbarku

17 marca 2025 - 30 kwietnia 2025

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry