<< Cofnij
Warsztaty realizowane w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu (dla dzieci, młodzieży i dorosłych):
 
"Kraj tkania"– krajki na bardku (dla dzieci, młodzieży i dorosłych)
 
KRAJ tkaniaTKANIA5
Jak samemu utkać tkaninę? Gdzie jest osnowa a gdzie jest jej wątek? W czasie warsztatów tkać będziemy krajki, wąskie wzorzyste paski służące do ozdoby i wiązania. Tak jak dawni Wikingowie i Słowianie tkać będziemy ją na bardku – deseczce tkackiej lub na prostej ramce. Efektem pracy będzie własnoręcznie wypleciona krajka – pasek ozdobny, bransoletka lub breloczek do kluczy. W czasie ruchowej zabawy stworzymy „żywe bardko”, tak by utrwalić swoją wiedzę i nie zgubić wątku.
Zajęcia adresowane do: dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli; ilośc uczestników do 25 osób
Czas trwania: 1-1,5 h
Cena  - 10,00 zł/os.
 

"Kraj tkania" – krajki na tabliczkach (dla osób indywidualnych i małych grup)

5 zdjęcie promocyjne warsztatów Kraj tkania

Krajki to wzorzyste, wąskie pasy, które były ozdobą stroju ludowego; naszywane na  brzeg tkanin, chroniły  odzież przed przetarciem. Tkanie krajek odbywało się przy użyciu różnych technik: na bardku lub tabliczkach. Na warsztatach wykonamy krajkę za pomocą krosien tabliczkowych.  Nauczymy się odczytywać wielobarwne wzory, zaprojektujemy  i utkamy własną krajkę, która może posłużyć za ozdobny pasek, opaskę, bransoletkę czy breloczek.

Zajęcia adresowane do: dla osób indywidualnych i małych grup
Czas trwania: 1-1,5 h
cena  - 15,00 zł/os.
 

"Koń jaki jest każdy widzi" (dla dzieci)

Koń jaki jest każdy widzi1
Koń towarzyszył człowiekowi od zawsze – w boju, w pracy na roli, jako środek transportu. Był oczywistym elementem otaczającej rzeczywistości tak powszechnym, że pod hasłem "koń" w starym słowniku znalazł się opis ,,koń jaki jest, każdy widzi..”. Dzisiaj widok żywego konia staje się zjawiskiem coraz rzadszym, a młodsi z nas często znają go tylko z mediów i ilustrowanych bajek dla dzieci. Ideą projektowanych warsztatów jest przybliżenie sylwetki konia najmłodszym, posługując się metodami uruchamiającymi ich artystyczną, muzyczną i ruchową ekspresję. W części artystycznej dzieci ozdobią i pomalują wg własnej fantazji – drewnianego konia na patyku. Następnie w formie zabawy i przy pomocy powiększonego modelu konia instruktor zapozna je z budową , odgłosami i rodzajami chodu tego zwierzęcia. W części rozwijającej ekspresję ruchową planowana jest zabawa z wykonana zabawką: wyścigi konne, bieg przez przeszkody itp. Podsumowaniem i sprawdzianem nabytej wiedzy będą na zakończenie zajęć quizy i zgadywanki, a namacalnym efektem warsztatów zabrana do domu, własnoręcznie wykonana zabawka - drewniany koń na patyku.
czas trwania: 1 -1,5 godz., 20,00 zł/os
 
"Ludowy Print" (dla dzieci i młodzieży)
Ludowy Print
Warsztaty inspirowane są tradycyjnym wzornictwem, ręcznie  drukowanych  tkanin, z których  szyto m.in. kabaty, zapaski, chusty. Podczas zajęć, przy dźwiękach łemkowskiej muzyki przyjrzymy się dokładnie elementom graficznym z których składały się  ludowe wzory (kropki, kreski, linie itp.). Wykorzystując powszechny, najbardziej archaiczny znak: kropkę  stworzymy własny indywidualny wzór na kawałku płótna. Korzystając z prymitywnych narzędzi (m.in. przygotowanych stempli nabitych gwoździami) i ograniczonej kolorystyki, pokażemy jak można stworzyć oryginalny  wzór w prosty sposób. Zmieniając jedyne wielkość , kierunek, rytm lub kolor znaku ludowi twórcy potrafili stworzyć różnorodne wzory. W trakcie zajęć uczestnicy poznają sposoby starego drukowania tkanin (oglądając, narzędzia do druku, tkaniny, wzorniki).  Z zadrukowanych, przez uczestników materiałów stworzymy swego rodzaju katalog druków (używanych przez drukarzy) w formie wspólnego collage’u.  Własnoręcznie zadrukowane kawałki płótna wykonane na warsztatach staną się oryginalną pamiątką z pobytu w muzeum.
czas trwania: 1 godz., 10,00 zł/os
 
"Pisanki po łemkowsku" (dla dzieci, młodzieży, dorosłych)
3 (2)
Dlaczego pisanki się pisze a nie maluje? Jakim wzorem można je ozdobić? Czy jajko ma druga stronę? W trakcie warsztatów poznamy wzory i sposoby tradycyjnego zdobienia pisanek na "Wełykdeń'' – łemkowską Wielkanoc. Ozdobimy jajka dawnymi wzorami - techniką woskową, poznamy dawne zwyczaje i ludowe zabawy z jajkami. Na zajęciach Zapewniamy 1 jajko/dziecko.
czas trwania: 1 godz.; 15,00 zł/os.
 
 "Pisanki. O symbolach i tradycjach" – warsztaty edukacyjno – plastyczne (dla dzieci i młodzieży)
6 zdjęcia promocyjne warsztatów Pisanki i symbole
 
Pisanka to świat symboli. Gwiazdy, słońce, gałązki, drzewo życia i inne ornamenty spotykamy na pisankach z całego świata. Na warsztatach dowiemy się co oznaczają te symbole, jak je rozszyfrować i jakie jest znaczenie samego jajka. Poznamy też wierzenia związane z pisankami. Pisanki z wybranymi symbolami wykonamy techniką gratażu (franc. „grattage”) polegającą na ściąganiu wierzchniej powłoki farby w celu odsłonięcia warstwy głębszej,  o odmiennej barwie.
czas trwania 1 godz,  10,00 zł /os.
 
"Marzanna i jej przyjaciółki" (dla dzieci)
2 zdjęcie promocyjne warsztatów Marzanna i jej przyjaciółki
 
Warsztaty inspirowane bohaterami baśni i bajek oraz  postaciami kultury ludowej. Staną się one inspiracją do stworzenia własnej lalki  - zrobionej ze szmat i gałganków. W czasie zajęć dzieci, poznają wybrane postacie kultury ludowej  i opiszą znanych sobie bohaterów/ki. Wspólnie z instruktorem poszukają elementów określających tożsamość i charakter tworzonej zabawki. Dobiorą odpowiednią formę, atrybuty, kolory, materiały. Nadadzą lalkom imiona i porównają z ich pierwowzorami: ludową „Marzanną”, „Płanetnikiem” czy współczesną Elsą  z „Krainy Lodu”.
czas trwania: 1 h; 10,00 zł/os.
 
"Lalki motanki" (dla młodzieży i dorosłych)
lalki motanki
Warsztaty inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalki obrzędowe, magiczne. Tworzone bez użycia ostrych narzędzi, ze szmatek, koronek ”motane” wełną, sznurkiem. Żadanice, Karmicielki, Ziarnuszki, Lichomanki, Bezruczki . Na miłość, pomyślność, dostatek dla ochrony - lalki do zadań specjalnych.
czas trwania: 2-3h 15,00 zł/os.
 
"Bez pudełka ani rusz" (dla dzieci)
Bez pudełka ani rusz klej
Czy wiesz kto pierwszy zaczął pakować prezenty? Jak stworzyć opakowanie idealnie pasujące do prezentu? W czasie warsztatów wspólnie stworzymy i udekorujemy oryginalne pudełka na okazje duże i małe i przekonamy cię, że ręcznie wykonane opakowanie może stać się równie cenne jak prezent, który skrywa.
Czas trwania: 1,5h; 10,00 zł/os.
 
"Skład z zabawkami. Jarmarczne jojo" (dla dzieci)
 4 zdjęcie promocyjne warsztatów Skład z zabawkami
Co można zrobić mając trociny  i naprawdę długą  gumkę? Odkryj i zrób z nami zabawkę, która się kręci i  podskakuje: jarmarczne jojo - kolorową piłeczkę do odbijania na gumce, a także wirującego bączka i  furkocząca „fruczkę”. Poznaj z nami możliwości wykorzystania zwykłych dostępnych materiałów i przedmiotów dla wspólnej, dobrej zabawy.
Czas trwania: 1,h; 10,00 zł/os.
 
"Skład z zabawkami. Złudzenia i iluzje" (dla starszych dzieci i młodzieży)
3 zdjęcie promocyjne warsztatów Skład z zabawkami złudzenia i iluzje
Czy łatwo oszukać wzrok i umysł? Jak stworzyć dynamiczne i zabawne złudzenia? Tworząc i ozdabiając zabawki, poeksperymentujemy z efektami optycznych iluzji wykorzystywanych w sztuce op-artu i puentylizmu. Wykorzystując kontrastowe cienie, linie i kolory pokażemy jak powstają geometryczne i kolorystyczne złudzenia na tarczy dziecięcego bączka, i wyprawimy się do XIX wiecznego świata tworząc „taumatrop”, popularną niegdyś zabawkę optyczną.
Czas trwania: 1,5h; 10,00 zł/os.
  
"Chłopska Szkoła Biznesu" (dla młodzieży)
1 zdjęcie promocyjne warsztatów Chłopska szkoła biznesu
Ekonomiczna gra inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka tkackiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. CSB w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę. W czasie rozgrywki gracze wcielając się w role dawnych rzemieślników produkują, negocjują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury.
Czas trwania 1-1,5 h (wersja podstawowa lub zaawansowana); grupy od 12-30 os.; 10,00 zł/os.
 
"Święta w zagrodzie" (dla dzieci i młodzieży)
Święta w zagrodzie
Zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych, noworocznych i zwyczajów łemkowskiego dnia wigilijnego, połączone z warsztatami tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych.
Czas trwania: 1,5h; 10,00 zł/os.
 
"Dziobiące ptaszki" (dla dzieci i młodzieży)
dziobiące ptaszki
Czym bawiły się dzieci ponad 100 lat temu? Jakie były i jak wyglądały ruchome zabawki z czasów dzieciństwa prababć i pradziadków? Warsztaty edukacyjno-plastyczne inspirowane są tradycyjną drewnianą zabawką ludową ”Dziobiące kurki”.  Wykorzystując dostępne materiały (tekturowe paski, kolorowy papier, druciki i koraliki) zrobimy własnoręcznie ruchomą zabawkę. Poszerzymy tradycyjny wzór ”kurki” o wzory ptaków żyjących w Polsce. Zapoznamy się  z pospolitymi  ptakami  miasta i wsi, z ich wyglądem i  stylem życia. Podsumowaniem zajęć będą rymowane zagadki o ptakach a namacalnym efektem warsztatów - zabrana do domu, własnoręcznie wykonana zabawka.
Czas trwania: 1-1,5 h; 10,00 zł /os.

 

 

Lekcje odbywają się:

• poniedziałki-piątki, godz. 10.00 – 16.00
Rezerwacja zajęć:
• tel. 18 35 34 363, 601 411 590 od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-16.00; e-mail: zagroda.maziarska@gmail.com
• prosimy o podanie tematu lekcji, terminu zajęć, liczebności klasy, numeru szkoły oraz danych nauczyciela (imię i nazwisko, tel. kontaktowy, adres mailowy)
• grupa może liczyć min. 15, max. 30 osób.
Zasady rezerwacji:
• prosimy o telefoniczne potwierdzenie rezerwacji pod nr 18 35 34 363 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 17.00, najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem zajęć.
• rezerwacje można odwołać najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem lekcji muzealnej.
• w przypadku rezygnacji z zajęć w terminie późniejszym lub nieprzyjścia na umówioną lekcję zamawiający zobowiązany jest do zwrotu kosztów lekcji w wysokości 30 zł.
• aby otrzymać Fakturę VAT prosimy o podawanie danych do faktury (nazwa instytucji, adres z kodem pocztowym, NIP) podczas dokonywania telefonicznej rezerwacji lub mailowo.
• podczas zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację,
Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania. Prosimy o kontakt z oddziałem muzeum od poniedziałku do piątku w godz. 9.30–17.00 pod nr tel. 18 35 34 363, 601 411 590 lub pod adresem e-mailowym:zagroda.maziarska@gmail.com

Zapowiedzi

05 listopada 2024 - 29 listopada 2024

Skansen w Szymbarku

12 listopada 2024 - 31 grudnia 2025

małopolska

12 listopada 2024 - 27 listopada 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

 ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU
"Maziarska Farmsted" in the village of Łosie

Ekspozycja udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

kwiecień-październik

  • wtorek-piątek – godz. 9-16.30
  • sobota-niedziela – godz. 9-14.30

 

listopad-marzec

  • wtorek-piątek – godz. 8.30-16.00
  • sobota – godz. 9-14.30
  • niedziela – nieczynne

  

Godziny pracy oddziału:

kwiecień-październik

  • poniedziałek-piątek – godz. 9-17
  • sobota-niedziela – godz. 9-15

 

listopad-marzec

  • poniedziałek-piątek – godz. 8.30-16.30
  • sobota – godz. 9-15
  • niedziela – nieczynne

 

Zagroda Maziarska w Łosiu jest nieczynna w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało oraz 1 i 6 stycznia, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia.

 

OPŁATY ZA WSTĘP

  • bilet normalny – 12 zł od osoby
  • bilet ulgowy – 6 zł od osoby (uczniowie, studenci, seniorzy emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnościami) 

 

Lekcje muzealne/warsztaty

  • opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień

 

Bilet wstępu dla zorganizowanych grup szkolnych:

  • dzieci ze szkół na terenie Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 2 zł od osoby
  • grupy szkół spoza Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 5 zł od osoby

 

Inne:

  • bilet „Karta Dużej Rodziny” – 5 zł od osoby
  • bilet łączony „galeria + zagroda” normalny – 17 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
  • bilet łączony „galeria + zagroda” ulgowy – 9 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
  • bilet łączony „zagroda + cerkiew” normalny – 13 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
  • bilet łączony „zagroda + cerkiew” ulgowy – 7 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
  • bilet dla grup zorganizowanych (10-30 osób) – 6 zł od osoby 

 

Oprowadzanie grup zorganizowanych na podstawie wcześniejszego kontaktu telefonicznego w sprawie uzgodnienia terminu i możliwości oprowadzania z przewodnikiem. 

Opening hours

April - October
Tuesday - Friday 9:00 a.m. - 4:30 p.m.
Saturday & Sunday 9:00 a.m - 2:30 p.m.

November - March

Tuesday - Friday 8:30 a.m. - 4:00 p.m.
Saturday 9:00 a.m - 2:30 p.m.

Sunday closed


Admission fees

Bilet normalny / regural -  12 zł
Bilet ulgowy / reduced - 6 zł


CERKIEW W BARTNEM
Greek-catholic Church of St. Cosma and Damian in Bartne

Cerkiew udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Orthodox church available to visitors after earlier telephone notification.

Ekspozycja udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

  • poniedziałek-czwartek – godz. 9-17
  • piątek – nieczynne
  • sobota – godz. 9-18
  • niedziela – godz. 14-18

 

Cerkiew grekokatolicka w Bartnem jest nieczynna w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych wg kalendarza juliańskiego, Boże Ciało, 1 stycznia, 6-8 stycznia (Boże Narodzenie wg kalendarza juliańskiego), 19 stycznia (Święto Jordanu), 15 sierpnia, 1 i 11 listopada.

 

OPŁATY ZA WSTĘP

  • bilet normalny – 5 zł od osoby
  • bilet ulgowy – 2 zł od osoby 

 

Lekcje muzealne/warsztaty

  • opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień

 

Inne:

  • bilet „Karta Dużej Rodziny” – 2 zł od osoby
  • bilet łączony „zagroda + cerkiew” normalny – 13 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
  • bilet łączony „zagroda + cerkiew” ulgowy – 7 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
  • bilet dla grup zorganizowanych (10-30 osób) – 2 zł od osoby
  • Udostępnianie cerkwi po zwiedzającym po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Opening hours

Monday - Thursday 9:00 - 17:00
Saturday 9:00 - 18:00
Sunday
14:00 - 18:00

Bilety wstępu / admission fees

Bilet normalny / regular - 5 zł
Bilet ulgowy / reduced - 2 zł

 

W związku z przygotowaniami do remontu, spichlerz plebański w Bartnem, wyłączony jest ze zwiedzania do odwołania.

Dane kontaktowe / contact

"ZAGRODA MAZIARSKA" w Łosiu
Łosie 34,
tel. 18 353 43 63
e-mail: zagroda.maziarska@gmail.com

CERKIEW w Bartnem
Bartne 38-307 Sękowa
tel. 18 351 84 54 (ks. Mirosław Cidyło)

Mapa dojazdu

Łosie:

Bartne:

Zapisz

Do góry