<< Cofnij
Warsztaty realizowane w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu (dla dzieci, młodzieży i dorosłych):
 
"Kraj tkania" - polecamy
KRAJ tkaniaTKANIA5
Jak samemu utkać tkaninę? Gdzie jest osnowa a gdzie jest jej wątek? W czasie warsztatów tkać będziemy krajki, wąskie wzorzyste paski służące do ozdoby i wiązania. Tak jak dawni Wikingowie i Słowianie tkać będziemy ją na bardku – deseczce tkackiej lub na prostej ramce. Efektem pracy będzie własnoręcznie wypleciona krajka – pasek ozdobny, bransoletka lub breloczek do kluczy. W czasie ruchowej zabawy stworzymy „żywe bardko”, tak by utrwalić swoją wiedzę i nie zgubić wątku.
Zajęcia adresowane do: dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli; ilośc uczestników do 25 osób
Czas trwania: 1-1,5 h
cena promocyjna  - 7,00 zŁ/os.
 
"Koń jaki jest każdy widzi" (dla dzieci)
Koń jaki jest każdy widzi1
Koń towarzyszył człowiekowi od zawsze – w boju, w pracy na roli, jako środek transportu. Był oczywistym elementem otaczającej rzeczywistości tak powszechnym, że pod hasłem "koń" w starym słowniku znalazł się opis ,,koń jaki jest, każdy widzi..”. Dzisiaj widok żywego konia staje się zjawiskiem coraz rzadszym, a młodsi z nas często znają go tylko z mediów i ilustrowanych bajek dla dzieci. Ideą projektowanych warsztatów jest przybliżenie sylwetki konia najmłodszym, posługując się metodami uruchamiającymi ich artystyczną, muzyczną i ruchową ekspresję. W części artystycznej dzieci ozdobią i pomalują wg własnej fantazji – drewnianego konia na patyku. Następnie w formie zabawy i przy pomocy powiększonego modelu konia instruktor zapozna je z budową , odgłosami i rodzajami chodu tego zwierzęcia. W części rozwijającej ekspresję ruchową planowana jest zabawa z wykonana zabawką: wyścigi konne, bieg przez przeszkody itp. Podsumowaniem i sprawdzianem nabytej wiedzy będą na zakończenie zajęć quizy i zgadywanki, a namacalnym efektem warsztatów zabrana do domu, własnoręcznie wykonana zabawka - drewniany koń na patyku.
czas trwania: 1 -1,5 godz., 7,00 zł/os
 
"Ludowy Print" (dla dzieci i młodzieży)
Ludowy Print
Warsztaty inspirowane są tradycyjnym wzornictwem, ręcznie  drukowanych  tkanin, z których  szyto m.in. kabaty, zapaski, chusty. Podczas zajęć, przy dźwiękach łemkowskiej muzyki przyjrzymy się dokładnie elementom graficznym z których składały się  ludowe wzory (kropki, kreski, linie itp.). Wykorzystując powszechny, najbardziej archaiczny znak: kropkę  stworzymy własny indywidualny wzór na kawałku płótna. Korzystając z prymitywnych narzędzi (m.in. przygotowanych stempli nabitych gwoździami) i ograniczonej kolorystyki, pokażemy jak można stworzyć oryginalny  wzór w prosty sposób. Zmieniając jedyne wielkość , kierunek, rytm lub kolor znaku ludowi twórcy potrafili stworzyć różnorodne wzory. W trakcie zajęć uczestnicy poznają sposoby starego drukowania tkanin (oglądając, narzędzia do druku, tkaniny, wzorniki).  Z zadrukowanych, przez uczestników materiałów stworzymy swego rodzaju katalog druków (używanych przez drukarzy) w formie wspólnego collage’u.  Własnoręcznie zadrukowane kawałki płótna wykonane na warsztatach staną się oryginalną pamiątką z pobytu w muzeum.
czas trwania: 1 godz., 7 zł/os
 
"Pisanki po łemkowsku" (dla dzieci, młodzieży, dorosłych)
3 (2)
Dlaczego pisanki się pisze a nie maluje? Jakim wzorem można je ozdobić? Czy jajko ma druga stronę? W trakcie warsztatów poznamy wzory i sposoby tradycyjnego zdobienia pisanek na „Wełykdeń&quot; – łemkowską Wielkanoc. Ozdobimy jajka dawnymi wzorami - techniką woskową, poznamy dawne zwyczaje i ludowe zabawy z jajkami. Na zajęciach Zapewniamy 1 jajko/dziecko.
czas trwania: 1 godz.; 7 zł/os.
 
"Marzanna i jej przyjaciółki" (dla dzieci)
Warsztaty inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalkami obrzędowymi, służącymi zabawie, które stać się mogą inspiracją do stworzenia własnej lalki zrobionej ze szmat i gałganków. W czasie zajęć, dzieci wykonają własne lalki, postaci żeńskie lub męskie, w sposób tradycyjny, za pomocą nici, sznurków i prostych materiałów. Wspólnie z instruktorem poszukają elementów określających tożsamość i charakter tworzonej zabawki. Dobiorą odpowiednią formę, atrybuty, kolory, materiały. Nadadzą lalkom imiona i porównają z ich pierwowzorami: „Podróżnikiem”, „Ziarnuszką” czy pomocną „Dziesięciorączką”.
czas trwania: 1 h; 7 zł/os.
 
"Lalki motanki" (dla młodzieży i dorosłych)
lalki motanki
Warsztaty inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalki obrzędowe, magiczne. Tworzone bez użycia ostrych narzędzi, ze szmatek, koronek ”motane” wełną, sznurkiem. Żadanice, Karmicielki, Ziarnuszki, Lichomanki, Bezruczki . Na miłość, pomyślność, dostatek dla ochrony - lalki do zadań specjalnych.
czas trwania: 2-3h 10zł/os.
 
"Bez pudełka ani rusz" (dla dzieci)
Bez pudełka ani rusz klej
Czy wiesz kto pierwszy zaczął pakować prezenty? Jak stworzyć opakowanie idealnie pasujące do prezentu? W czasie warsztatów wspólnie stworzymy i udekorujemy oryginalne pudełka na okazje duże i małe i przekonamy cię, że ręcznie wykonane opakowanie może stać się równie cenne jak prezent, który skrywa.
Czas trwania: 1,5h; 7 zł/os.
 
"Skład z zabawkami. Jarmarczne jojo" (dla dzieci)
skład z zabawkami. jarmarczne jojo klej
Co można zrobić mając trociny  i naprawdę dużą gumkę? Odkryj i zrób z nami zabawkę, która się kręci, wiruje, podskakuje: jarmarczne jo-jo - kolorową piłeczkę do odbijania na gumce. Poznaj z nami możliwości wykorzystania zwykłych dostępnych materiałów i przedmiotów dla wspólnej, dobrej zabawy.
Czas trwania: 1,h; 7 zł/os.
 
"Skład z zabawkami. Złudzenia i iluzje" (dla starszych dzieci i młodzieży)
skład z zabawkami złudzenia i iluzje
Czy łatwo oszukać wzrok i umysł? Jak stworzyć dynamiczne i zabawne złudzenia? Tworząc i ozdabiając zabawki, poeksperymentujemy z efektami optycznych iluzji wykorzystywanych w sztuce op-artu i puentylizmu. Wykorzystując kontrastowe cienie, linie i kolory pokażemy jak powstają geometryczne i kolorystyczne złudzenia na tarczy dziecięcego bączka, i wyprawimy się do XIX wiecznego świata tworząc „taumatrop”, popularną niegdyś zabawkę optyczną.
Czas trwania: 1,5h; 7 zł/os.
 
"Stare gry i zabawy podwórkowe" (dla dzieci i młodzieży)
Stare gry i zabawy podwórkowe1
Ele mele dudki, gospodarz malutki, gospodyni jeszcze mniejsza, ale obrotniejsza...; Zagraj w klasy, cymbergaja, serso czy zośkę... Spróbuj trafić do celu z procy, chodzić na szczudłach, naucz się starej wyliczanki. Poznaj zabawy podwórkowe swoich dziadków!
Czas trwania: 1 h-1,5h; 7 zł/os.
 
"Chłopska Szkoła Biznesu" (dla młodzieży)
Ekonomiczna gra inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka tkackiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. CSB w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę. W czasie rozgrywki gracze wcielając się w role dawnych rzemieślników produkują, negocjują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury.
Czas trwania 1-1,5 h (wersja podstawowa lub zaawansowana); grupy od 12-30 os.; 5,00 zł/os.
 
"Święta w zagrodzie" (dla dzieci i młodzieży)
Święta w zagrodzie
Zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych, noworocznych i zwyczajów łemkowskiego dnia wigilijnego, połączone z warsztatami tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych.
Czas trwania: 1,5h; 7 zł/os.
 
 „Dziobiące ptaszki” (dla dzieci i młodzieży)
dziobiące ptaszki
Czym bawiły się dzieci ponad 100 lat temu? Jakie były i jak wyglądały ruchome zabawki z czasów dzieciństwa prababć i pradziadków? Warsztaty edukacyjno-plastyczne inspirowane są tradycyjną drewnianą zabawką ludową ”Dziobiące kurki”.  Wykorzystując dostępne materiały (tekturowe paski, kolorowy papier, druciki i koraliki) zrobimy własnoręcznie ruchomą zabawkę. Poszerzymy tradycyjny wzór ”kurki” o wzory ptaków żyjących w Polsce. Zapoznamy się  z pospolitymi  ptakami  miasta i wsi, z ich wyglądem i  stylem życia. Podsumowaniem zajęć będą rymowane zagadki o ptakach a namacalnym efektem warsztatów - zabrana do domu, własnoręcznie wykonana zabawka.
Czas trwania: 1-1,5 h; 7,00 zł /os.

 

Jak zamówić zajęcia?
Lekcje odbywają się:
• poniedziałki-piątki, godz. 10.00 – 16.00
Rezerwacja zajęć:
• tel. 18 35 34 363, 601 411 590 od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-17.00; e-mail: zagroda.maziarska@gmail.com
• prosimy o podanie tematu lekcji, terminu zajęć, liczebności klasy, numeru szkoły oraz danych nauczyciela (imię i nazwisko, tel. kontaktowy, adres mailowy)
• grupa może liczyć min. 15, max. 30 osób.
Zasady rezerwacji:
• prosimy o telefoniczne potwierdzenie rezerwacji pod nr 18 35 34 363 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 17.00, najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem zajęć.
• rezerwacje można odwołać najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem lekcji muzealnej.
• w przypadku rezygnacji z zajęć w terminie późniejszym lub nieprzyjścia na umówioną lekcję zamawiający zobowiązany jest do zwrotu kosztów lekcji w wysokości 30 zł.
• aby otrzymać Fakturę VAT prosimy o podawanie danych do faktury (nazwa instytucji, adres z kodem pocztowym, NIP) podczas dokonywania telefonicznej rezerwacji lub mailowo.
• podczas zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację,
Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania. Prosimy o kontakt z oddziałem muzeum od poniedziałku do piątku w godz. 9.30–17.00 pod nr tel. 18 35 34 363, 601 411 590 lub pod adresem e-mailowym:zagroda.maziarska@gmail.com

Zapowiedzi

10 czerwca 2021 - 31 grudnia 2021

Gorlice, Szymbark, Łosie, Bartne

08 września 2021 - 30 listopada 2021

Skansen w Szymbarku

14 września 2021 - 31 grudnia 2021

Kasztel w Szymbarku

15 września 2021 - 31 grudnia 2021

Kasztel w Szymbarku

14 października 2021 - 30 listopada 2021

Skansen w Szymbarku

26 października 2021 - 30 listopada 2021

Kraków

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU
"Maziarska Farmsted" in the village of Łosie

Godziny otwarcia

kwiecień - październik
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 9:00 - 15:00

listopad - marzec
poniedziałek - piątek 8:30 -16:30
sobota 9:00 - 15:00
niedziela nieczynne

Ostatni zwiedzający przyjmowani są pół godziny przed zamknięciem.

Opening hours

April - October
Monday - Friday 9:00 a.m. - 5:00 p.m.
Saturday & Sunday 9:00 a.m - 3:00 p.m.

November - March

Monday - Friday 8:30 a.m. - 4:30 p.m.
Saturday 9:00 a.m - 3:00 p.m.

Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.


Bilety wstępu / admission fees

Bilet normalny / regural - 4 zł
Bilet ulgowy / reduced - 2 zł
Bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: 2,00 zł
(zwiedzanie z przewodnikiem, guided tour)

Dzień wolnego wstępu / free entrance - czwartek / Thursday (zwiedzanie bez przewodnika / without a guided tour)

Możliwość zwiedzania z przewodnikiem / guided tour - 15,00 zł
CERKIEW W BARTNEM
Greek-catholic Church of St. Cosma and Damian in Bartne


Cerkiew udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Orthodox church available to visitors after earlier telephone notification.

W związku z przygotowaniami do remontu, spichlerz plebański w Bartnem, wyłączony jest ze zwiedzania do odwołania.


18 351 84 54 (ks. Mirosław Cidyło)

Godziny otwarcia

poniedziałek - czwartek 9:00 - 17:00
sobota 9:00 - 18:00
niedziela 14:00 - 18:00


Opening hours

Monday - Thursday 9:00 - 17:00
Saturday 9:00 - 18:00
Sunday
14:00 - 18:00

Bilety wstępu / admission fees

Bilet normalny / regular - 5 zł
Bilet ulgowy / reduced - 2 zł

 

 

W związku z przygotowaniami do remontu, spichlerz plebański w Bartnem, wyłączony jest ze zwiedzania do odwołania.

Dane kontaktowe / contact

"ZAGRODA MAZIARSKA" w Łosiu
Łosie 34,
tel. 18 353 43 63
tel. 601-411-590 (Klaudia Zbiegień)
e-mail: zagroda.maziarska@gmail.com

CERKIEW w Bartnem
Bartne 38-307 Sękowa
tel. 18 351 84 54 (ks. Mirosław Cidyło)

Mapa dojazdu

Łosie:

Bartne:

Zapisz

Do góry