<< Cofnij
WARSZTATY I LEKCJE MUZEALNE W SKANSENIE

ZAJĘCIA MUZEALNE W SKANSENIE dla dzieci i młodzieży

WARSZTATY

Pogórzański etnodizajn
Warsztaty inspirowane tradycyjnym ludowym wzornictwem i technikami rękodzielniczymi. Podczas warsztatów ozdobione zostaną płócienne torby na zakupy przy użyciu farb akrylowych i szablonów.

Pogórzańskie eko – klimaty
Warsztaty edukacyjne związane z ekologicznymi produktami. Pokażemy jak wykonując ekologiczne produkty można wykonać proste, użyteczne przedmioty, np. mydełka glicerynowe o rozmaitych kształtach, zapachach i kolorach.

Palmy wielkanocne. Warsztaty rękodzieła
Cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych przed Świętami Wielkanocnymi podczas, których uczestnicy wykonują tradycyjną palmę wielkanocną.

W pogórzańskiej zagrodzie
Cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych w okresie letnim podczas, których uczniowie poznają dawne codzienne zajęcia na pogórzańskiej wsi.  Uczniowie mają możliwość  aktywnego uczestnictwa w  niektórych pracach jak np. mielenie zboża w żarnach, robienie masła w maselnicy, a także noszenie wiader z wodą za pomocą nosideł, pranie odzieży w balii na drewnianej tarze. Zajęciom towarzyszy zwiedzanie ekspozycji ze szczególnym uwzględnieniem dawnych codziennych prac.

Len - złoto z polskich pól
Cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych we wrześniu oraz październiku  podczas, których uczniowie poznają zastosowanie lnu w tradycyjnej kulturze ludowej.  Uczestnicy mogą aktywnie brać udział w takich zajęciach jak obrywanie główek lnu na rafie, międlenie na cierlicy i międlicy. Prezentowane są dawne  zajęcia: przędzenie lnu na przęślicy oraz wełny na kołowrotku, tkanie płótna na krośnie.

Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe
Cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych w grudniu w czasie, których uczniowie wykonują ozdoby tj. pająki, podłaźniczki, ozdoby choinkowe  z tradycyjnych materiałów  (słoma, bibuła, papier). Zajęciom towarzyszy zwiedzanie bożonarodzeniowego wystroju  w chałupie w Moszczenicy.

Co ma piernik do wiatraka?
Warsztaty edukacyjne prowadzone w okresie letnim, podczas których uczestnicy poznają zboża uprawiane dawniej na wsi. Uczniowie dowiedzą się w jaki sposób je przetwarzano i jakie produkty można było z nich otrzymać. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników wykona i ozdobi model wiatraka.

LEKCJE MUZEALNE

Zioła w wiejskiej chacie
Prezentacja roślin wykorzystywanych w medycynie, obrzędowości i magii ludowej. Lekcje odbywają się w oparciu o wystawę pt. „Zioła w tradycji Pogórza”. Zajęcia prowadzone są przez cały rok, a w okresie letnim lekcja połączona jest z warsztatami wicia wianków i robienia bukietów.

Życie na wsi 100 lat temu

Prezentacja dawnego życia na pogórzańskiej wsi w oparciu o ekspozycję na terenie szymbarskiego skansenu. Zajęcia prowadzone są przez cały rok.

W malowanej skrzyni wiannej

Prezentacja  tradycyjnego stroju Pogórzan. Zajęcia prowadzone są w oparciu o wystawę pt. "Na co dzień i od święta - tradycyjny strój pogórzański" oraz prezentację multimedialną. Zajęcia odbywają się przez cały rok.

Zabawy i zabawki naszych dziadków

Zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy poznają tradycyjne zabawki, dawne gry, zgadywanki, wyliczanki. Zajęcia odbywają się przez cały rok.

Tradycyjne zwyczaje andrzejkowe
Prezentacja ludowych zwyczajów związanych z wigilią św. Andrzeja i św. Katarzyny. Prelekcja połączona jest z aktywnym udziałem uczniów we wróżbach andrzejkowych tj. lanie wosku, wróżby z obierek jabłek, patyków, butów i innych. Zajęcia odbywają się w listopadzie.

Zwyczaje i obyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia

Prezentacja tradycyjnych ludowych zwyczajów i wierzeń związanych z cyklem świąt Bożego Narodzenia na Pogórzu. Lekcja połączona jest ze zwiedzaniem ekspozycji bożonarodzeniowej w chałupie z Moszczenicy oraz prezentacją multimedialną. Zajęcia prowadzone są w grudniu i styczniu.

Obrzędy przywoływania wiosny i świąteczny czas wielkanocny

Prezentacja obrzędów ludowych związanych z przywoływaniem wiosny (symbolika Marzanny, Gaika), oraz zwyczajów i wierzeń towarzyszącym świętom Wielkiej Nocy. Zajęcia odbywają się w marcu oraz kwietniu.

Do sztabu marsz! Bitwa Gorlicka - 1915
Zajęcia związane z historią I wojny światowej oraz bitwy pod Gorlicami. Lekcja prowadzona w oparciu o ekspozycję figuralną „Sztab operacji gorlickiej – 1915”


JAK ZAMÓWIĆ ZAJĘCIA?
Lekcje odbywają się:
poniedziałki-piątki, godz. 8.30 – 14.00

czas trwania warsztatów: około 1 godz. 30 min.
czas trwania lekcji muzealnej: około 60 min.

REZERWACJA ZAJĘĆ:
• tel. 18 351 10 18 od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30
• prosimy o podanie tematu lekcji, terminu zajęć, liczebności klasy, numeru szkoły oraz danych nauczyciela (imię i nazwisko, tel. kontaktowy, adres mailowy)
• grupa może liczyć min. 10, max. 25 osób.
• odpłatność za zajęcia warsztatowe wynosi 6 zł od osoby, za lekcję muzealną 5 zł./os.
 
ZASADY REZERWACJI:
• nauczyciele i opiekunowie przychodzący z klasą szkolna na lekcje nie wykupują biletów wstępu do muzeum.
• opłata za lekcje i i bilety prosimy wnosić w dniu wizyty w kasie skansenu.
• aby otrzymać Fakturę VAT prosimy o podawanie danych do faktury (nazwa instytucji, adres z kodem pocztowym, NIP) podczas dokonywania telefonicznej rezerwacji lub mailowo.
• opiekun ma obowiązek pozostania z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum,
• podczas zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację,

• nauczyciele lub opiekunowie mogą wykonywać zdjęcia bez użycia lampy błyskowej.

Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania. Prosimy o kontakt z oddziałem muzeum od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00 pod nr tel. 18 351 10 18 lub pod adresem e-mailowym: skansen.szymbark@gmail.com


Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

 

Informacje

Godziny otwarcia

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 15:00

listopad - marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 15:00
niedziela nieczynne

Ostatni zwiedzający przyjmowani są pół godziny przed zamknięciem.

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 3 p.m.
Saturday & Sunday 9 a.m. - 6 p.m

October & April
Monday - Friday  9 a.m. - 3 p.m.

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 3 p.m.
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
normalny - spacerowy / regural - 8,00 zł 
ulgowy / reduced - 5,00 zł
opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł
bilet "Karta Dużej Rodziny" - 4 zł

DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU / FREE ENTRANCE: poniedziałek / monday

Dane kontaktowe / contact

38-311 Szymbark,
tel. 18 351-10-18

e-mail: skansen.szymbark@gmail.com


Mapa dojazdu

Do góry