Archiwum wydarzeń

KONCERT W SZKOLE MUZYCZNEJ - Aleksandra Świgut i kwartet galicyjski

Koncerty

17 października 2020 -

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach

Koncert auli  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach (godz. 17:00).  

Koncert jest bezpłatny - rezerwacja miejsc na http://festiwale.penderecki-center.pl/wydarzenie/19

Wystąpią: 


Cantores Carvatiani 2010-2020 - koncert jubileuszowy w Kasztelu w Szymbarku

Koncerty

10 października 2020 -

Kasztel w Szymbarku

Stowarzyszenie  i  Chór Cantores Carvatiani  oraz Dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów serdecznie zapraszają na koncert jubileuszowy 2010 - 2020 pt. „Cantores Carvatiani w Perle Polskiego Renesansu” 10 października 2020 o godz. 18.00 w Ośrodku Wystawienniczo – Konferencyjnym Kasztel w Szymbarku. 

POSIEDZENIE RADY MUZEUM DWORY KARWACJANÓW I GŁADYSZÓW W GORLICACH

Wykłady i spotkania

10 października 2020 -

Dwór Karwacjanów

Dnia 10 października 2020 r.  o godz. 12.00 w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach ul. Wróblewskiego 10A powołana została Rada Muzeum przy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów (na lata 2020-2024). Akty nominacyjne wręczyła Starosta Powiatu Gorlickiego - Pani Maria Gubała.

"LEN - ZŁOTO POLSKICH PÓL" / WARSZTATY

Warsztaty

06 października 2020 -

Skansen w Szymbarku

W dniu 6 października w Skansenie Wsi Pogórzańskiej odbyły się warsztaty edukacyjne pt. "Len - złoto z polskich pól" w którym uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szymbarku. Uczestnicy poznali narzędzia związane z obróbką lnu, dowiedziały się jak wyglądała praca tkacza i poznały różne gatunki materiałów lnianych.

ODWOŁANIE WYDARZENIA w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku - oddanie do użytku parku etnograficzno-edukacyjnego i uroczyste zakończenie zadania

Ogłoszenia

05 października 2020 - 13 października 2020

Skansen w Szymbarku

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w Małopolsce oraz stan wyjątkowy na Słowacji zmuszeni jesteśmy odwołać zaplanowane na 9 października 2020 r. (piątek) w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku oddanie do użytku parku etnograficzno-edukacyjnego i uroczyste zakończenie zadania „Budowa edukacyjnego parku historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim” realizowane w ramach partnerskiego projektu pn. „Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”.    

Koncert "PIEŚNI BIBLIJNE - HISZPAŃSKIE I CYGAŃSKIE" Edita Randová (mezzosopran),Augustin Kužela (fortepian)

Koncerty

04 października 2020 -

Dwór Karwacjanów

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 4 października do Dworu Karwacjanów w Gorlicach na koncert "Pieśni biblijne, hiszpańskie i cygańskie''.


Marek Burdzy / malarstwo

Wystawy

25 września 2020 - 14 października 2020

Dwór Karwacjanów

Serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach w dniu 25 września na wernisaż Marka Burdzego (godz. 18:00). Wystawa będzie prezentowana do 14 października.


"Cztery wizje natury" / Anna Słopnicka - Dudek, Krystyna Kuźniarska, Danuta Poręba, Danuta Słyś - Tohl / malarstwo, rysunek, grafika

Wystawy

25 września 2020 - 14 października 2020

Dwór Karwacjanów

Serdecznie zapraszamy 25 września do Dworu Karwacjanów na wernisaż Anny Słopnickiej -  Dudek, Krystyny Kuźniarskiej, Danuty Poręby i Danuty Słyś - Tohl (godz. 18:00). Wystawa będzie prezentowana do 14 października 2020 roku.

IX Etnograficzny Rajd Rowerowy Śladami prof. Romana Reinfussa

Imprezy

20 września 2020

Skansen w Szymbarku

Stowarzyszenie GorliceBike oraz Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku mają zaszczyt zaprosić na IX Etnograficzny Rajd Rowerowy Śladami prof. Romana Reinfussa.

Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem przez Ambasador Republiki Słowenii Boženę Forštnarič Boroje

Uroczystości

15 września 2020

Gorlice

W dniu 15 września br.  pod pomnikiem żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918, który znajduje się na Cmentarzu Wojennym nr 91 w Gorlicach zostały uroczyście złożone kwiaty przez Ambasador Republiki Słowenii Boženę Forštnarič Boroje, Attache Obrony Gorazdę Bartola, Zastępcę Burmistrza Łukasza Bałajewicza oraz Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisława Tohla.NOWA EDYCJA BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2020

Ogłoszenia

01 września 2020 - 15 października 2020

małopolska

1 września wystartował nabór zadań do 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy Małopolski mają czas do połowy października, żeby złożyć zadanie i zebrać wymagane 30 podpisów poparcia. Na najlepsze zwycięskie zadania Zarząd Województwa Małopolskiego przeznacza w sumie 12 mln zł.


"Śpiewaj w rytmie serca" / warsztaty śpiewu chóralnego

Warsztaty

01 września 2020 - 10 października 2020

Kasztel w Szymbarku

"Śpiewaj w rytmie serca" to otwarte wydarzenie artystyczne – warsztaty śpiewu chóralnego dla osób zamieszkujących powiat gorlicki, zorganizowane przez Stowarzyszenie Cantores Carvatiani, w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. 


„Muzyka salonów Neapolu i Paryża XIX w.” Ilaria Iaquinta - sopran,Giacomo Serra fortepian - koncert w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej

Koncerty

29 sierpnia 2020

Dwór Karwacjanów

Serdecznie zapraszamy 29 sierpnia do Dworu Karwacjanów na koncert w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Wystąpi Ilaria Iaquinta (sopran) i Giacomo Serra (fortepian). Początek koncertu godz. 18:00.


Спаси и Соxрани - Zbaw i Ochraniaj / wystawa fotografii Grupy Twórczej Motycz

Wystawy

28 sierpnia 2020 - 23 września 2020

Dwór Karwacjanów

Serdecznie zapraszamy 28 sierpnia 2020 roku do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wernisaż  Grupy twórczej MOTYCZ. Początek wernisażu o godz. 18:00. Wystawa będzie prezentowana do 23 września.


MAŁGORZATA STANIELEWICZ "25 LAT. ZŁOTA GODZINA"/ GRAFIKA

Wystawy

28 sierpnia 2020 - 23 września 2020

Dwór Karwacjanów

 Serdecznie zapraszamy w dniu 28 sierpnia do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach na wernisaż Małgorzaty Stanielewicz (godz. 18:00). Wystawa grafiki pt. " 25 lat. Złota godzina" będzie prezentowana do 23 września 2020 roku. 

 

 "Miasto to mój obszar. Przestrzeń miejska, detal architektoniczny, krajobraz pojawiają się w moich pracach od wielu lat, podróżując "zbieram" materiały. Punktem wyjścia zwykle jest fragment realnej przestrzeni, oglądam mapy, gromadzę materiały, ale w trakcie pracy emocje i intuicja zaczynają mnie prowadzić i często dzieje się tak, że ten pierwszy impuls jest tylko pretekstem, który jednak nie ogranicza tylko otwiera. I tak przepuszczam go przez swoje emocje, wrażliwość."

                                                                                                                           Małgorzata Stanielewicz

Organizatorzy:

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Domek Miedziorytnika we Wrocławiu{gallery}galerie/2020/08 sierpień/2020.08.28Dwór_wernisaz_Stanielewicz_Malgorzata_grafika{/gallery}


WAKACJE W MUZEUM "SKARBY Z ULA" / WARSZTATY PSZCZELARSKO - PLASTYCZNE

Warsztaty

26 sierpnia 2020 -

Skansen w Szymbarku

26 sierpnia w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku odbyły się warsztaty z cyklu "Wakacje w muzeum" pn. "Skarby z ula - warsztaty pszczelarsko-plastyczne".Każdy wie, że w ulu znajdziemy miód. Uczestnicy naszych warsztatów dowiedzieli się skąd się biorą i do czego służą inne skarby ukryte w ulu - pyłek, pierzga, wosk, a także jak wyglądały i do czego służyły przedmioty używane niegdyś przez pogórzańskich pszczelarzy i bartników. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik wykonał zapachową tabliczkę woskową, którą zabrał do domu na pamiątkę.{gallery}galerie/2020/08 sierpień/2020.08.26Skansen_warsztaty_skarby_ula{/gallery}

"LEN - ZŁOTO POLSKICH PÓL" I " W MALOWANEJ SKRZYNI WIANNEJ" / WARSZTATY

Warsztaty

21 sierpnia 2020 -

Skansen w Szymbarku

21 sierpnia w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku odbyły się warsztaty pn. "Len - złoto polskich pól" oraz "W malowanej skrzyni wiannej".

Młodzi uczestnicy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic wzięli udział w takich zajęciach jak obrywanie główek lnu na rafie, międlenie na cierlicy i międlicy, a następnie poznali dawny strój mieszkańców Pogórza. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik ozdobił model pary pogórzańskiej oraz przymierzył elementy tradycyjnych pogórzańskich strojów ludowych specjalnie dopasowanych do młodszych odbiorców.{gallery}galerie/2020/08 sierpień/2020.08.21Skansen_warsztaty_LEN{/gallery}


"CO MA PIERNIK DO WIATRAKA" I "W POGÓRZAŃSKIEJ ZAGRODZIE" / WARSZTATY

Warsztaty

20 sierpnia 2020 -

Skansen w Szymbarku

20 sierpnia w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku odbyły się warsztaty pn. "Co ma piernik do wiatraka - warsztaty plastyczne" oraz "W pogórzańskiej zagrodzie".

Młodzi uczestnicy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic poznali zboża uprawiane dawniej na wsi oraz dowiedzieli się w jaki sposób je przetwarzano i jakie produkty można było z nich otrzymać, a także aktywnie brali udział w niektórych pracach jak np. mielenie zboża w żarnach, robienie masła w maselnicy. Na zakończenie zajęć każdy wykonał i ozdobił model wiatraka. {gallery}galerie/2020/08 sierpień/2020.08.20Skansen_warsztaty{/gallery}

 

WAKACJE W MUZEUM "CO MA PIERNIK DO WIATRAKA" / WARSZTATY

Warsztaty

19 sierpnia 2020 -

Skansen w Szymbarku

19 sierpnia w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku odbyły się zajęcia z cyklu WAKACJE W MUZEUM - " Co ma piernik do wiatraka - warsztaty plastyczne". Uczestnicy poznali zboża uprawiane dawniej na wsi oraz dowiedzieli się w jaki sposób je przetwarzano i jakie produkty można było z nich otrzymać. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników wykonał i ozdobił model wiatraka.    {gallery}galerie/2020/08 sierpień/2020.08.19Skansen_warsztaty_wiatraki{/gallery} 

Piękno architektury Ziemi Gorlickiej

Wystawy

14 sierpnia 2020 - 09 września 2020

Kasztel w Szymbarku

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystwy tematycznej poświęconej zabytkom architektury Ziemi Gorlickiej. Na ekspozycję składać się będą fotografie najpiękniejszych obiektów naszego regionu  oraz aranżacja związanych z nimi eksponatów. Wystawa czynna w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku w dniach 14 sierpnia - 9 września 2020 r.


JÓZEF ZAŁĘSKI – KOPIE STARYCH MISTRZÓW MALARSTWA

Wystawy

14 sierpnia 2020 - 09 września 2020

Kasztel w Szymbarku

Zapraszamy serdecznie na wystawę Józefa Załęskiego, która prezentowana będzie we foyer kasztelu w dniach 14 sierpnia - 9 wrzesnia 2020.


ODWOŁANE - ŚWIĘTO MAZIARZY ŁOSIAŃSKICH

Imprezy

09 sierpnia 2020

Zagroda Maziarska

 

Uprzejmie informujemy, że w dniu 4 sierpnia w porozumieniu z Wójtem Gminy Ropa Panem Karolem Górskim, z uwagi na trudną sytuację epidemiologiczną w gminie Ropa, została odwołana impreza plenerowa „Święto Maziarzy Łosiańskich” w  Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu, planowana na 9 sierpnia.

Rozważane jest w przypadku poprawy sytuacji zorganizowanie imprezy w miesiącu październiku br.

Kontakt: zagroda.maziarska@gmail.com. / 18 353 43 63


Koncert chóru Belfersingers

Koncerty

08 sierpnia 2020

Kasztel w Szymbarku

Zapraszamy serdecznie na plenerowy koncert chóru Belfersingers, który odbędzie sie przed Kasztelem w Szymbarku w sobotę, 8 sierpnia 2020 r. o godz. 20.30. W programie pieśni łemkowskie i pogórzańskie. Miło widziane koce piknikowe. 


"ODDECH" / WYSTAWA PRAC PEDAGOGÓW PWSZ W NOWYM SĄCZU

Wystawy

31 lipca 2020 - 26 sierpnia 2020

Dwór Karwacjanów

Serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach w dniu 31 lipca 2020 roku na wernisaż prac pedagogów PWSZ w Nowym Sączu.   Oddech – wystawa luźno ze sobą związanych artystów, których łączy twórczość i przede wszystkim pedagogiczna praca na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Instytucie Pedagogicznym PWSZ w Nowym Sączu.   "Oddech to słowo nasycone wieloma metaforami, a ostatnio nabrało i nadal nabiera jeszcze bardziej wyrazistych znaczeń w kontekście doświadczeń z „pandemii”, w której światu przyszło się nieuchronnie znaleźć. Wydaje się dobrze opisywać ten stan wychodzenia z przymusowej izolacji, tę nadzieję na normalność, na rytmiczne, miarowe tchnienie.

ŁEMKOWCZYZNA DREWNIANA – FOTOGRAFIE DOKUMENTALNE Z ARCHIWUM JERZEGO TURA I BARBARY TONDOS

Wystawy

31 lipca 2020 - 26 sierpnia 2020

Dwór Karwacjanów

Serdecznie zapraszamy 31 lipca do Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach  na wernisaż "Łemkowszczyzna drewniana – fotografie dokumentalne z archiwum Jerzego Tura i Barbary Tondos''.

Wystawa będzie prezentowana do 26 sierpnia 2020 roku.

 

„Łemkowszczyzna drewniana” to wystawa ukazująca niewielki wycinek ogromnej spuścizny dokumentacyjnej, którą zostawili po sobie Barbara Tondos i Jerzy Tur. Oboje -  wybitni  historycy sztuki,  konserwatorzy, inwentaryzatorzy i aktywnie działali na rzecz zachowania tradycyjnego krajobrazu kulturowego Polski południowo-wschodniej. Przez ponad pół wieku dokumentowali jego zanikające elementy, w szczególności architekturę drewnianą, najbardziej zagrożoną ze względu na burzliwą powojenną  historię regionu. Na wystawie prezentowane będą fotografie tradycyjnej architektury, tak sakralnej jak i świeckiej, w większości dziś już nieistniejącej, zdeponowane w Archiwum Jerzego Tura i Barbary Tondos przy Stowarzyszeniu „Ruska Bursa” w Gorlicach. 

                                                                                                                                                       Damian Nowak{gallery}galerie/2020/07_lipiec/2020.07.31Dwor_Lemkowszczyzna_drewniana_wystawa{/gallery}

 


KROMER FESTIVAL BIECZ 2020 ONLINE

Koncerty

24 lipca 2020 - 26 lipca 2020

Biecz

Polecamy uczestnictwo w KROMER FESTIVAL BIECZ 2020, który w tym roku wyjątkowo odbędzie się online. Więcej informacji http://kromerfestivalbiecz.pl/


WAKACJE W MUZEUM "CO MA PIERNIK DO WIATRAKA" / WARSZTATY

Warsztaty

22 lipca 2020 -

Skansen w Szymbarku

22 lipca w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku odbyły się zajęcia z cyklu WAKACJE W MUZEUM - " Co ma piernik do wiatraka - warsztaty plastyczne". Uczestnicy poznali zboża uprawiane dawniej na wsi oraz dowiedzieli się w jaki sposób je przetwarzano i jakie produkty można było z nich otrzymać. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników wykonał i ozdobił model wiatraka.

{gallery}galerie/2020/07_lipiec/2020.07.22Skansen_wakacje_w_Muzeum_warsztaty{/gallery}


WAKACJE W MUZEUM - Życie dzieci w Starożytnym Egipcie

Edukacja

06 lipca 2020

Dwór Karwacjanów

6 lipca w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbyły sie pierwsze zajecia z cyklu WAKACJE W MUZEUM - „Życie dzieci w Starożytnym Egipcie”, podczas których dzieci dowiedziałt się skąd wzięły się piramidy, czym różnił się Faraon od przeciętnego Egipcjanina, co oznaczają hieroglify i dlaczego na egipskich obrazach wszyscy stoją bokiem? Uczestnicy dowiedzieli się także jak wyglądało życie dzieci w starożytnym Egipcie, jak się ubierały, gdzie mieszkały, czy chodziły do szkoły i co robiły w czasie wolnym.


Wakacje w Muzeum

Edukacja

06 lipca 2020 - 26 sierpnia 2020

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zaprasza do swoich oddziałów na cykl zajęć warsztatowych, które odbywać się będą w czasie wakacji 2020


Zapowiedzi

10 czerwca 2020 - 31 grudnia 2020

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

10 czerwca 2020 - 31 grudnia 2020

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

23 sierpnia 2020 - 31 grudnia 2020

Skansen, Kasztel, Zagroda

22 października 2020 - 20 listopada 2020

Dwór Karwacjanów

23 października 2020 - 25 października 2020

Dwór Karwacjanów

Informacja

Archiwum wydarzeń do 30 kwietnia 2014 roku znajduje się pod wskazanym odnośnikiem: ARCHIWUM


Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry