Wolna Najemna Kompania Kasztelanii Szymbark jest grupą rekonstrukcji historycznej działającą w ramach współpracy z Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach. Kompanię tworzą osoby, pragnące kultywować tradycje i ideały kultury Średniowiecza i Renesansu. Siedzibę Kompanii stanowi renesansowy dwór obronny „Kasztel w Szymbarku”.

Celem głównym Kasztelanii Szymbark jest propagowanie wiedzy historycznej poprzez naukę „historii żywej”, pamięci o średniowiecznej i renesansowej kulturze oraz rozwijanie zainteresowań członków grupy.

Wolna Najemna Kompania Kasztelanii Szymbark organizuje pokazy i prezentacje, lekcje historii dla szkół, uczestniczy w turniejach i zlotach bractw rycerskich w kraju i za granicą. Bierze również aktywny udział w uroczystościach i imprezach organizowanych przez Muzeum.

Poczet Rycerski:

• Kasztelan – Tadeusz Rybowicz
  • Chorąży – Dariusz Jurys
  • Dama dworu – Agnieszka Jurys
  • Dwórka – Alicja Jurys
  • Dworzanin – Dawid Mikrut
  • Giermek – Dominik Rybowicz

Załoga Kasztelu:

• Dowódca Piechoty - Krzysztof Kraus
  • Piechociarz - Maciej Marcinowski
  • Piechociarz - Sławomir Jurys
  • Piechociarz - Tomasz Nowacki
  • Łucznik - Beniamin Kubala
  • Gościnnie Mnich - Brat Krzysztof

Drużyna Kasztelanii Szymbark serdecznie zaprasza osoby zainteresowane historią oraz aktywnym spędzaniem wolnego czasu do współpracy!

Informacja:

• Tel. 518 801 627 lub 509 603 484
  • kasztelaniaszymbark@wp.pl
  • lub bezpośrednio w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku”