Oddział Skansen Wsi Pogórzanskiej
Mistrz Tradycji - Zofia Gorzkowicz
PROJEKT „MISTRZ TRADYCJI - ZOFIA GORZKOWICZ” „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.
Głównym celem projektu był przekaz praktycznych umiejętności w dziedzinie rękodzieła - nauka wyrobu tradycyjnych elementów stroju pogórzańskiego. Warsztaty prowadziła pani Zofia Gorzkowicz, twórczyni ludowa z Kwiatonowic. Pani Zofia należy do niewielu już osób, które potrafią wykonać tradycyjne elementy strojów pogórzańskich.
W czasie siedmiomiesięcznego trwania projektu uczestniczki warsztatów nabyły wiele umiejętności rękodzielniczych, które w obecnych czasach uległy już zapomnieniu. W projekcie wzięło udział pięć osób z okolic Gorlic. Każda z uczestniczek wykonała na drutach tradycyjną męską czapkę tzw. „magierkę”, którą następnie poddano folowaniu i uformowano. Kolejną nabytą umiejętnością był haft koralikowy oraz haft płaski i angielski. Takimi dekoracjami ozdobiono elementy pogórzańskich strojów: zapaski oraz gorsety. Podczas warsztatów wykonano także makatki, wzorując się na oryginalnych tkaninach dekoracyjnych zachowanych w zbiorach muzeum. Na zakończenie projektu uczestniczki wykonały obrzędowe, słomiane czapki drabów noworocznych.
Realizacja projektu przyczyniła się do zachowania i ochrony elementów dziedzictwa kulturowego, zanikających już dziś w skutek szybkich przemian kulturowych i cywilizacyjnych.
{gallery}Mistrz Tradycji{/gallery}
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Termin z realizacji projektu: kwiecień – grudzień 2021
Miejsce: Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku
Projekt zrealizowany przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, oddział
Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku
Park Etnograficzno-Edukacyjny
Park Etnograficzno - Edukacyjny - historia budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko - słowackim
Wystawy stałe w skansenie
SKANSEN WSI POGÓRZAŃSKIEJ IM. PROF. ROMANA REINFUSSA W SZYMBARKU
Ekspozycja stała prezentująca 15 obiektów wraz z wyposażeniem dziewiętnastowiecznej wsi pogórzańskiej (chałupy, stodoły, obory, wiatraki, olejarnie, ule).
Chałupa z Moszczenicy, k. XIX wieku – wystawa wyposażenia średniozamożnej rodziny chłopskiej z terenu Pogórza - okres międzywojenny. Obiekt jest typowym przykładem jednotraktowej chałupy pogórzańskiej. Zbudowany jest z bali i półbali, konstrukcji zrębowej. Dach o konstrukcji krokwiowej, czterospadowy, pokryty jest słomą. W chałupie znajdują się cztery pomieszczenia w układzie amfiladowym. Na lewo od sieni komora, po prawej piekarnia i izba. W komorze i izbie podłoga z desek, w sieni i piekarni ubite z gliny klepisko.
Stodoła ze Stróżnej, k. XIX wieku - wystawa narzędzi i sprzętów używanych w rolnictwie na Pogórzu. Obiekt pochodzi ze średniozamożnej zagrody. Ściany budowy zrębowej, między belkami pozostawione szczeliny dla zapewnienia przewiewu. Dach krokwiowy, czterospadowy, kryty jest słomianą strzechą ułożoną schodkowo. Budynek jest trójdzielny, składa się z przelotowego boiska i dwóch sąsieków.
Kuźnia z Turzy, k. XIX wieku – „Wiejska kuźnia”- wystawa prezentująca obróbkę metalu, produkcję i naprawę narzędzi na pogórzańskiej wsi. Pierwotnie kuźnia należała do dworu. W okresie międzywojennym stała się własnością pracującego w niej kowala. Użytkowana była do 1967 roku. Kuźnia reprezentuje wiejski zakład usługowy, opierający się na pracy właściciela obiektu.
Wiatrak z Krygu, pocz. XX wieku – „Pogórzańskie wiatraki – paltrak” - urządzenie do mielenia zboża przedstawione na przykładzie wiatraka rolkowego, tzw. paltraka. Wiatrak ustawiony jest na metalowym słupie - osi, co pozwalało na obracanie mechanizmu z całą obudową, w zależności od kierunku wiatru. Na ścianie frontowej umieszczono koło wietrzne z ośmioma drewnianymi łopatami. Ściany budynku drewniane, konstrukcji ryglowej, szalowane są deskami. Dwuspadowy dach, pokryto gontem. Wnętrze jest niewielkich rozmiarów, całość powierzchni zajmują urządzenia młyna.
Wiatrak z Ropy 1932 r. – „Pogórzańskie wiatraki” - urządzenie do mielenia zboża przedstawione na przykładzie wiatraka turbinowego. Budynek drewniany, konstrukcji słupowej, oszalowany jest deskami i listwami nakładkowymi. Półokrągły daszek pokryty jest papą. Wiatrak jest nieruchomy. Do kierunku wiatru ustawiano turbinę z kołem wiatrowym, umieszczoną na dachu. Wewnątrz kompletne urządzenie: żarna, zsyp na ziarno, skrzynia na mąkę, przekładnia pasowa, wprowadzająca w ruch mechanizm.
Chałupa z Gródka k. XIX wieku - wystawa „Dawne rzemiosło ludowe na Pogórzu”, prezentująca wyroby rękodzielnicze rzemieślników z terenu Pogórza (stolarstwo, kowalstwo, garncarstwo, bednarstwo, plecionkarstwo oraz rzeźbę).Budynek stanowi przykład tradycyjnego zdobnictwa zrębów, charakterystycznego szczególnie dla miejscowości Gródek. Część belek zdobiona jest dużymi kropkami, pozostałe w całości bielone wapnem. Dach trójspadowy, pokryty jest słomą ułożoną w schodki. Kalenicę wzmocniono gontem. W środku obiektu zachowano dawny układ wewnętrzny. Znajdują się tu cztery pomieszczenia w układzie amfiladowym.
Olejarnia z Gródka, poł. XIX wieku - wystawa „Jak tłoczono olej” - wyposażenie olejarni pogórzańskiej z okresu międzywojennego: sprzęty, naczynia olejarskie, prasa to wytłaczania oleju. Olejarnia wchodziła w skład zamożnego gospodarstwa chłopskiego.Budynek olejarni jest konstrukcji zrębowej, z wystającymi ostatkami. Przestrzeń między belkami wypełniona jest sianem łąkowym, w części polepiona gliną. Dach konstrukcji krokwiowej, czterospadowy, pokryty jest słomą ułożoną w schodki. Kalenica i dolne krawędzie dachu wzmocniono gontem. Olejarnia była zakładem usługowym, opierającym się na pracy własnej właściciela surowca pod nadzorem olejarza. Działała do 1950 roku. W budynku znajdują się dwa pomieszczenia z urządzeniami używanymi przy produkcji oleju.
Chałupa dymna z Siar, poł. XIX wieku – biedniacka chałupa „knopa” – „Pogórzański tkacz” ekspozycja warsztatu tkacza oraz wyposażenia kurnej chałupy z pocz. XX wieku. Chałupa zamieszkiwana była do 1973 roku. Wnętrze odtworzone jest jako ubogie mieszkanie samotnego człowieka, prowadzącego działalność rzemieślniczą (tkactwo). Obiekt stanowi przykład jednobudynkowej zagrody pogórzańskiej. Do budynku dostawiono w późniejszym czasie chlewik. Od strony południowej do sieni przylega składzik, pod nim piwnica o kolebkowym sklepieniu. W chałupie znajdują się trzy pomieszczenia w układzie amfiladowym: sień, piekarnia, izba. We wszystkich wnętrzach gliniane klepisko. Dymna piekarnia jest pomieszczeniem mieszkalno- gospodarczym, w którym część powierzchni wydzielona jest na stanowisko dla krowy. Sporo miejsca zajmuje również piec wbudowany w ścianę pomiędzy piekarnią a izbą, składający się z zamkniętego blachą paleniska, nalepy, masywu piekarniczego i części grzewczej w izdebce. Piekarnia wyposażona jest w podstawowe sprzęty i naczynia kuchenne. Izba jest skromnie umeblowana, pełniła funkcję warsztatu i mieszkalną. Sporo miejsca zajmują tu urządzenia i narzędzia tkackie.
Piec garncarski – rekonstrukcja pieca garncarskiego wykonana przez garncarza Romana Tokarskiego. Piec ma formę typową dla terenu Pogórza, posiada kształt półkolistej czaszy; wykonany z cegły i gliny, spód wyłożony cegłą. Z przodu duży trójkątny otwór, który na czas wypalania naczyń zabudowywano cegłą. Wewnątrz ułożone naczynia, z których część pochodzi z odbywających się pokazów toczenia naczyń na kole garncarskim, znajdującym się obok pieca.
Wystawa „Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji” wystawa prezentująca odświętne stroje ludowe pięciu grup etnograficznych i etnicznych: Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich, Szaryszan i Spiszaków. Wystawa została zrealizowana w ramach projektu "Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego".
Stodoła plebańska z Zagórzan – wystawa „Sztab operacji gorlickiej. 1915” upamiętniająca Bitwę pod Gorlicami. Stała ekspozycja (15 figur) składa się z trzech scen ukazujących: naradę sztabową oficerów wojsk państw sprzymierzonych, wojskowy szpital polowy oraz jeńców rosyjskich konwojowanych przez żołnierza armii austro-węgierskiej. Stodołę zbudowano pod koniec XVIII wieku, na terenie gospodarstwa plebańskiego.Obiekt jest budowy zrębowej, ściany z okrągłych bali świerkowych. Dach konstrukcji jętkowej, czterospadowy, kryty jest słomą ułożoną w schodki.
Spichlerz plebański z Rożnowic, wewnątrz wystawa pt. „Józef Śliwa – poeta, rzeźbiarz, amator” - wystawa prezentuje kolekcję rzeźby autorstwa Józefa Śliwy, rzeźbiarza i poety z Gorlic. Spichlerz zbudowano pod koniec XVIII wieku na terenie gospodarstwa plebańskiego. Budynek jest piętrowy, niegdyś na parterze znajdowała się drewutnia, a na piętrze przechowywano zboże w przegrodach sąsiekowych.
Chałupa z Szymbarku, 1924 roku - wystawa „Zioła w tradycji Pogórza” prezentująca zioła wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ludowej oraz akcesoria związane z ich przeróbką i przechowywaniem. Chałupa jest najmłodszym obiektem na terenie skansenu (datowana na 1924 rok). Obiekt stanowi przykład zmian zachodzących w okresie międzywojennym, widocznych w wyglądzie zewnętrznym obiektu, przy zachowaniu układu wnętrz typowych dla starszych budynków. Chałupa zbudowana jest z obciosanych belek, na węgłach przyciętych do linii ścian, szpary między belkami utkane sianem łąkowym. Dach półszczytowy, pokryto gontem. Wpływa to na urozmaicenie zabudowy na terenie skansenu.
„Mechanizacja wsi pogórzańskiej”- ekspozycja zabytkowego sprzętu, maszyn rolniczych oraz powozów wiejskich pod wiatą. Na wystawie zaprezentowano wozy, sanie, bryczki z przełomu XIX/XX wieku należące niegdyś do zamożnych gospodarzy, zdobione pięknymi żelaznymi okuciami, świadczącymi o wielkim kunszcie tutejszych kowali, a także maszyny i urządzenia rolnicze.
Krzyż przydrożny (rekonstrukcja) - krzyż wzorowany jest na powszechnie występujących na terenie Pogórza drewnianych krzyżach z kapliczkami. Kapliczka umieszczona jest na skrzyżowaniu belek. Wewnątrz znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Ramiona krzyża przystrojone wieńcem z jedliny i kwiatami z bibuły.
Studnia z Wójtowej pochodząca z gospodarstwa Jana Czecha usytuowana jest na źródełku. Ma ciekawą formę, często spotykaną na początku XX w. Ocembrowanie wykonano z płaskich kamieni rzecznych. Nad ziemią znajduje się ośmiokątna osłona dębowa o budowie zrębowej, z dwudzielnym wiekiem do przykrywania studni. Dwa pionowe słupy boczne podpierają daszek, połączone są drewnianym wałem z metalową osią zakończoną korbą. Drewniany daszek w kształcie stożka, przykryty jest gontem.
Park Etnograficzno - Edukacyjny - historia budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko - słowackim
Biblioteka w skansenie
BIBLIOTEKA W SKANSENIE WSI POGÓRZAŃSKIEJ W SZYMBARKU
- 100 muzeów w Polsce - przewodnik
- 365 obiadów za pięć złotych
- 365 obiadów za pięć złotych
- 50 lat Muzeum w Bieczu
- 60 lat szymbarskiej OHP
- 670 lat Kobylanki
- ABCPolskie pasy kontuszowe
- ABC Stary gramofon
- ABC Szkła artystyczne
- Acta scentolgica
- Acta scentolgica
- Acta scentolgica
- Acta scentolgica
- Acta scentolgica
- Adam Wójcik - badacz i piewca pogórza
- Adlas de l'art…
- Akowcy na Podkarpaciu
- Almanach sądecki
- Almanach sądecki
- Amatorskie badania regionalne
- Anegdoty
- Anegdoty, bajki, opowieści ..
- Antropologia kultury wsi polskiej
- Architekci i budowniczowie
- Architekt polski
- Architektoniczna "scienta" w gotyku
- Architektura drewniana
- Architektura drewniana w Polsce
- Architektura polska
- Architektura współczesna
- Artyści polscy w środowisku monachij
- Artyści spod strzechy
- Atlas Spezialkarte des
- Awangardowa architektura
- Bartnik postępowy
- Bartnik postępowy
- Bartnik postępowy
- Bastionowe zamki w Małopolsce
- Bedeker kaszubski
- Beskid gorlicki
- Beskidy część wschodnia
- Betlejem polskie
- Biecz
- Biecz
- Biecz studia historyczne
- Biecz w swoich pamiątkach
- Bitwa Gorlicka - ikonografia
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
- Biżuteria ludowa
- Bobowa - historia, ludzie, zabytki
- Bobowa - historia, ludzie, zabytki
- Bocian
- Boża apteka - zioła pól i ogrodów
- Bożnice drewniane
- Broń i strój rycerstwa polskiego
- Brzozów Muzeum Regionalne
- Budownictwo ludowego w Polsce
- Budownictwo murowane
- Budownictwo murowane w Polsce
- Cennik główny
- Cennik monet polskich i niemieckich
- Cerkwie drewniane Karpat Polska i Słowacja
- Ceskoslovenska muzea w prirodie
- Chałupy polskie
- Chleb w tradycji ludowej
- Chłopskie wiatraki Podkarpacia
- Chłopskim piórem
- Choinka mojej mamy
- Chrześcijańskie tradycje Podkarpacia
- Cięcie prawdziwą szablą
- Cmentarze I wojny światowej
- Cmentarze w Galicji Zachodniej
- Cmentarze wojskowe z okresu I wojny
- Collegium Maius
- Coprus studiosorum ..
- Cyganie na polskich drogach
- Cyganie w Polsce. Dzieje i obyczaje
- Czorsztyn Niedzica
- Czyn zbrojny żołnierza polskiego
- Ćmielów
- Dawna polska rzeźba ludowa
- Dawna rzeźba ludowa ze zbiorów Muzeum w Rabce
- Dawna Sądeczczyzna. Lachy, Pogórzanie..
- Dawna Sądeczczyzna. Łemkowie
- Dawne szkła artystyczne
- Dawne widoki Krakowa
- Dawne zegary
- Dawne złotnictwo
- Dawniej o ludziach i czasach w Markowej
- Dawno temu w Gorlicach
- Dawny artysta ludowy
- Denar w kalecie
- Diariusz dni grozy
- Die Westgalizischen..
- Dlaczego chronimy zabytki
- Do cerkwi, miasta..
- Do cerkwi, miasta..
- Dodatek do "Śmigusa"
- Dom mieszkalny na polskiej wsi
- Dom mieszkalny na polskiej wsi
- Doroczne polskie obrzędy i zwyczaje lud.
- Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia
- Drewniane cerkwie karpackie
- Drewno w polskiej architekturze
- Droga krzyżowa Polski
- Drzewo życia
- Duchy polskie
- Dwa wieki przemysłu w Polsce
- Dworek kontusz karabela
- Dwory i dworki w Polsce
- Dwór pełen barw
- Dwór polski w XIX w.
- Dyaryusz wideńskiej okazyji..
- Działalność urbanistyczna
- Działaność artystyczna Tomasza Tretera
- Dzieje polskiej choinki
- Dzieje ziemi i powiat chojnickiego
- Dzieje ziemi i powiat chojnickiego
- Dzieje ziemi i powiat chojnickiego
- Dzieje ziemi i powiat chojnickiego
- Dzień powszedni w małym miasteczku
- Edukacja w muzeum
- Edwart Munch
- Ekonomista narodowy
- Ekonomista narodowy
- Encyklopedia popularna PWN
- Encyklopedia staropolska
- Encyklopedia staropolska
- Encyklopedia staropolska
- Encyklopedia staropolska
- Encyklopedia sztuki starożytnej
- Etapem z Warsawy do ..
- Expozicia ludovej architektury
- Fajans
- Falcony
- Farby i spoiwa malarskie
- Folklor górali i pogórzan
- Folklor i literatura
- Fotografia - technika i technologia
- Francusko-polskie związki artystyczne
- Galicja
- Galicja Mieczysława Orłowicza
- Galicyjskie cmentarze wojenne
- Gdy święty wracał na ojczyzny łono
- Geografia albo dokładne opisanie ..
- Ginące ludowe rzemiosła i umiejętności
- Ginące zawody Pogórza
- Ginące zawody w Polsce
- Gloger
- Gładysze pionierzy osadnictwa ..
- Gmina Gorlice
- Goniec krakowski
- Gorlice
- Gorlice - brosza serca
- Gorlice - jest takie miejsce
- Gorlice - studium historyczno-urbanistyczne
- Gorlice, Biecz i okolice
- Gorlicka ósemka
- Gorlicka ósemka
- Gorlicki cmentarz świadek przełomu ..
- Gorlicki informator biograficzny
- Gorlickie środowisko Twórców i działaczy kultury
- Gorlickie środowisko Twórców kulttury plastycznej
- Gospodarz - kalendarz ilustrowany
- Gotyckie malarstwo tablicowe Małopolski
- Górnośląskie pieśni ludowe
- Grybów i okolice
- Haft i zdobienia stroju ludowego
- Haft lachowski
- Herbarz rodzin i rodów polskich
- Herby rycerstwa polskiego
- Herby rycerstwa polskiego
- Herby szlachty polskiej
- Herby szlachty polskiej
- Herosi spod znaku tryzuba
- Historia architektury dla wszystkich
- Historia architektury dla wszystkich
- Historia architktury i formy architektektoniczne
- Historia koloru w dziejach
- Historia pisana pasjami
- Historia powszechna
- Historia powszechna
- Historia powszechna
- Historia powszechna
- Historia sztuki II
- Historia sztuki nowożytnej
- Historia sztuki zdobniczej
- Historia szutki ruskiej i rosyjskiej
- Historia ubiorów
- I pułk strzelców podhalańskich
- II konkurs "Współczesna karpacka rzeźba.."
- II konkurs "Współczesnej rzeźby ludowej"
- III konkurs "Współczesna karpacka rzeźba.."
- Ikona ruska
- Ikonografia Starego i Nowego Sącza
- Ikonostas z Owczar
- Ikony
- Ikony z kolekcji MBL w Sankou
- Ilustr. Kalendarz na rok 1921
- Ilustracja świąteczna
- Ilustrowana historia fortyfikacji
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany Kuryer
- Ilustrowany przewodnik po Galicji
- Improwizator
- In memoriam 1914-1918..
- Instrumentoznawstwo i akustyka
- Instrumenty muzyczne Pogórza Karp.
- Inwentarz drewnianej architektury sakralnej
- Iwonicz zakład zdrojowo-kąpielowy
- Jacek Malczewksi
- Jadło z rosą ..
- Jadło z rosą ..
- Jak odzyskać zdrowie
- Jak to drzewiej w Ropie bywało..
- Jakub Fontana
- Jam dwór polski
- Jan Michałowicz z Urzędowa
- Jedyne praktyczne przepisy
- Jedyne praktyczne przepisy
- Jonasz Stern
- Kabaret
- Kadry z żydowskiej przeszłości Nowego Sącza
- Kalendarz na rok 1894
- Kalendarz z okresu międzywojennego
- Kalendarzych żołnierza KOP
- Kapliczki i krzyże przydrożne
- Kapliczki, figury i krzyże przydrożne
- Kapliczki, figury i krzyże przydrożne
- Kapliczki, krzyże przydrożne
- Karczmy i zajazdy polskie
- Karnak
- Karpacka ekspedycja archeologiczna
- Karpacki świat Bojków i Łemków
- Karpaty i Podkarpacie
- Kataklizm osuwiskowy w dolinie Szklarki
- Katalog galerii malarstwa i rzeźby polskiej
- Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
- Katalog piosenki turystycznej
- Katalog pokonkurs. Wystawy
- Katalog twórców pamiątek regionalnych
- Katalog wystawy "Malowanki.."
- Katalog wystawy kafli zabytkowych
- Katalog zabytków sztuki
- Katalog zabytków sztuki
- Kilka chwil z naszych dziejów
- Kilka uwag o pastwiskach
- Klechdy gorlickie
- Klechdy gorlickie II
- Kodeks Baltazera Behema
- Kodeks budowlany
- Kolbuszowskie pocztówki
- Koloniści niemieccy na ziemi sądeckiej
- Konkurs na ludowe kowalstwo
- Konserwacja domu
- Konserwacja zabytków bud. Mur.
- Konspirowały i walczyły
- Konstytcja RP
- Konstytucja III maja
- Korozja biologiczna drewna
- Kościoły drewniane Karpat Polska i Słowacja
- Kościoły, kaplice i dzwonnice drewniane
- Kościół i klasztor Franciszkanów
- Krajobraz Gorlic po bitwie
- Krakowska legenda Jana Jałmużnika
- Krakowskim szlakiem walk o ..
- Krasiczyn
- Kronika nowej stuki
- Kronika sercem pisana
- Krótka nauka chowu bydła rogatego
- Krzyżykowe wzory inicjałów
- Ksiądz Wojciech Blaszyński
- Książka kucharska
- Kto przy oborze, temu dobrze
- Kubalówka
- Kulinarne wędrówki po małopolsce
- Kulmbach
- Kultura ludowa Słowian
- Kultura ludowa Słowian
- Kultura ludowa Słowian
- Kultura i sztuka ludu żydowskiego
- Kultura ludowa wartości
- Kultura średniowiecznej Europy
- Kultura, piśmiennictwo, folklor
- Kuryer Lit-Nauk
- Kuryer Lit-Nauk
- Kuryer Lit-Nauk
- Kuryer Lit-Nauk
- Kuryer Lit-Nauk
- Kuryer Lit-Nauk
- Kwartalni Gorlicki nr 8/1999
- Kwartalnik Gorlicki 15/2001
- Kwartalnik Gorlicki 20/2002
- Kwartalnik Gorlicki 21/2002
- Kwartalnik Gorlicki 23/2002
- Kwartalnik Gorlicki 24/2003
- Kwartalnik Gorlicki 24/2003
- Kwartalnik Gorlicki 29/2004
- Kwartalnik Gorlicki 31/2005
- Kwartalnik Gorlicki 32/2005
- Kwartalnik Gorlicki 33/2005
- Kwartalnik Gorlicki 34/2005
- Kwartalnik Gorlicki 44/2008
- Kwartalnik Gorlicki 46/2008
- Kwartalnik Gorlicki 47/2009
- Kwartalnik Gorlicki 56/2011
- Kwartalnik Gorlicki nr 1
- Kwartalnik Gorlicki nr 2
- Kwartalnik Gorlicki nr 3,4
- Kwartalnik Gorlicki nr 5
- Kwartalnik Gorlicki nr 83/2017
- L'histoire de France
- Lechi w IX w.
- Legendy i opiwadania o strachach
- Legendy i opowiadania o strachach ..
- Legendy i opowiadania o strachach ..
- Lekarz domowy
- Lexikon der Kunst
- Lexikon der Kunst
- Listopad 1918
- Lokalne muzeum w globalnym świecie
- Ludovy odev na Spisy
- Ludowe kowalstwo artystyczne
- Ludowe malarstwo na szkle
- Ludowe podania sądeckie
- Ludowe wojsko polskie
- Łemkowie
- Łemkowie
- Łemkowie - kultura, sztuka ..
- Łemkowie jako grupa etnograficzna
- Łemkowska drewniana architektura cerkwi
- Łemkowszczyzna po obu stronach ..
- Łyżka za cholewą, a widelec..
- Maciej Bogusz Stęczyński
- Magia chleba naszego powszedniego
- Magury 02
- Magury 06
- Magury 07
- Magury 08
- Magury 2010
- Magury 86
- Magury 89
- Magury 90
- Magury 92
- Magury 97
- Magury 98
- Magury 98
- Malarstwo
- Malarstwo francuskie XVII w.
- Malarstwo ludowe
- Malarstwo polski pd-wsc
- Malarstwo polskie 1764-1964
- Małopolska - przewodnik
- Małopolska i Podhale w latach wielkiej wojny
- Małopolska pd-zach
- Małopolska w ogniu wielkiej wojny
- Małopolskie muzea na wolnym powietrzu
- Małopoolska trasa smakoszy
- Mały słownik kultury dawnych Słowian
- Mały słownik ochrony zabytków
- Mały słownik pogórzański
- Mały słownik terminów
- Manowce historyków
- Mapa Bochnia und Czchów
- Mapa Dukla-Pasz
- Mapa Galicja
- Mapa Jasło und Dukla
- Mapa Królestwo polskie
- Mapa Neu-Sandez
- Materały do historii miasta Gorlice
- Materialy MBL w Sanoku
- Materiały do dziejów garncarstwa
- Materiały MBL w Sanoku
- Meble stylowe
- Medycyna tradycyjna w Polsce
- Miasteczko naszych dziadków
- Miesięcznik ogrodniczy
- Miesięcznik ogrodniczy
- Miesięcznik ogrodniczy
- Miesięcznik sadowniczo-ogrodniczy
- Mikołaj Kopernik, Biecz w jego epoce
- Militarne i polityczne znaczenie ..
- Mistrz Tradycji - Julia Doszna
- Mistrzowi J. I.Paderewskiemu
- Mitologia słowiańska i polska
- Młynarstwo między Wisłą a Pilicą
- Muzea na wolnym powietrzu
- Muzea w Polsce
- Muzea w Polsce
- Muzea woj. Nowosądeckiego
- Muzea, izby regionalne, galerie..
- Muzealnictwo nr 46
- Muzealnictwo nr 47
- Muzeum Budownictwa Lududowego W Sanoku
- Muzeum Otwarte na edukację
- Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach
- Muzykanty
- Na pogórzańskiej wsi
- Na szlakach łemkowszczyzny
- Na tle zachodzącego słońca
- Na tropach przeszłości
- Na tropach sztuki
- Nad brzegami Ropy
- Nad rzeką Ropą t. II
- Nad rzeką Ropą t.I
- Nad rzeką Ropą t.I + 3 nadbitki
- Nad rzeką Ropą t.III
- Najazd Żydów
- Najpilniejsze obecne zadania małorolnych ..
- Nastroje Małoposlkie
- Nasze zabytki architektury
- Nie byliśmy bohaterami
- Nie tylko chlebem
- Nie wszystko bajka
- Noakowski
- Notatnik skansenowski
- Notatnik skansenowski
- Nowe legendy miejskie
- Nowoczesne malarstwo polskie
- Noworocznik 1894
- Nowości ilustrowane
- Nowości ilustrowane
- Nowości ilustrowane
- Nowy Sącz i Sądeczczyzna w pradziejach
- O królu polskim Kazimierzu Wielkim
- O kulturze ludowej Lachów Sądeckich
- O kulturze ludowej Lachów Sądeckich
- O modzie XIX wieku
- O przygranicznych kontatkach polsko - słowackich
- O renowacji i konserwacji
- O sztuce polskiej
- O sztukę ludową
- O szymbarskim kościółku wierszem
- O wiatrach Warmii i Mazur..
- Obrazki z życia zwierząt
- Obrazkowy kalendarz "Roli"
- Obrazkowy kalendarz "Roli"
- Obszary malarskiej wyobraźni
- Ochrona krajobrazu kultur.
- Ochrona zabytków a odbudowa kraju
- Ochrona zabytków kultury ludowej
- Ochrona zabytków w Polsce
- Od jaskini do mieszkania
- Od Komańczy do Bartnego
- Od osady słowiańskiej do wsi współczesnej
- Od siekiery czyli wstęp do ..
- Od Sudetów do Bałtyku
- Odwiedzamy naszych dziadków
- Okolice Galicyi
- Okres Svidnik
- Oleodrku - rzecz święta
- Opusula musealia
- Opusula musealia
- Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej
- Orawa - przewodnik
- Orawskie farbiarstwo i włókiennictwo
- Orient w kulturze polskiego oświecenia
- Oskrzela
- Osobistości i miejsca Ziemi Bieckiej
- Ośrodek garncarski w Łążku..
- Pałac szklanej kuli
- Pamiątka z Krakowa
- Pamiątka ze światowej wojny
- Pamiątki i zabytki kultury ukraińskiej
- Pan Geldhab
- Panoramy Beskidu Gorlickiego
- Pasmo Radziejowej Beskidu Niskiego
- Pasterstwo w Karpatach
- Perspektywa malarstwa
- Pędzlem rozmaitym
- Pieniny - przewodnik ..
- Pierwsza wojna światowa w Karpatach
- Piękne odpoczywanie
- Piękno co to takiego?
- Piękno użyteczne czy piękno ginące
- Piękno w drewnie zamknięte
- Piotr Breugel Starszy
- Piórkiem i węglem
- Pismo i styl
- Plastyka współczesna na tropach
- Plebania z Ropy
- Płaj 23
- Płaj nr 10
- Płaj nr 11
- Płaj nr 12
- Płaj nr 5
- Płaj nr 5
- Płaj nr 7
- Płaj. Almanach
- Pocięgiel
- Pocięgiel
- Początki państwa polskiego
- Pogórzańskie godanie
- Pogranicze polsko-słowackie
- Polska - kalendarz świąt
- Polska demonologia ludowa
- Polska demonologia ludowa
- Polska egzotyczna
- Polska księga tradycji
- Polska muzyka ludowa i jej problemy
- Polska porcelana
- Polska starożytna i wczesnośredniowieczna
- Polska sztuka ludowa
- Polska sztuka ludowa
- Polski atlas entograficzny
- Polski atlas etnograficzny
- Polski atlas etnograficzny
- Polski atlas etnograficzny
- Polski dwór
- Polski numer wojskowy
- Polski portret zbiorowy
- Polski roczek
- Polskie kolekcjonerstwo grafiki i rysunku
- Polskie kowalstwo artystyczne
- Polskie lampy i świeczniki
- Polskie obrzędy i obyczaje
- Polskie rzemisło artystyczne wieków średnich
- Polskie skórnictwo
- Polskie stroje ludowe
- Polskie szkło do poł. XIX w.
- Polskie tradycje i obyczaje
- Polskie zegary
- Polskie życie artystyczne w l.1890-1914
- Polsko-ruski beskid - legendy
- Połoniny
- Połoniny 1982
- Połoniny 84
- Połoniny 85
- Połoniny 90/91
- Pomniki sztuki w Polsce
- Popradzki park krajobrazowy
- Poradnik codzienny na rok 1901
- Porcelana - znaki ..
- Porcelana od barku do empiru
- Poskie hafty i koronki
- Poszukiwanie metryk do stroju ludowego
- Powiązania ziem polskich ..
- Powieści ludu rzeszowskiego
- Powstanie Chochołowskie
- Poznajemy gwarę naszych dziadków
- Pożywienie roślinne i rolnictwo ..
- Późny gotyk
- Prace humanistyczne
- Prace z historii sztuki
- Praktyczne przepisy pieczenia
- Prespektywy wychowawcze sztuki
- Produkcja i wymiana towarowa Biecza
- Prof. R. Reinfuss badacz historii
- Prof. R. Reinfuss badacz historii
- Prusy wschodnie a Polska
- Przegląd wybranej literatury
- Przegląd zabytków miasta Poznania
- Przegląd zdrój-kąpiel-Rymanów
- Przepisy prawne dot. ochrony dóbr kult.
- Przewodnik Beskid Niski
- Przewodnik kulinarny na Pogórzu
- Przewodnik po pograniczu polsko - słowackim
- Przewodnik ziołolecznictwa
- Przeżycie i wartość
- Przydrożne i cmentarne figury kamienne
- Przydrożne kapliczki pd Małopolski
- Przymusowa likwidacja Uni Użh.
- Przymusowa likwidacja Uni Użh.
- Przysłowia znane i niepowtarzane
- Psychologia empiryczna
- Ptaki drapieże i sowy
- Pytania do źródeł
- Pytania u źródeł
- Ratusze śląskie
- Regularny plan miasta
- Regularny plan miasta średniowiecznego
- Rejestr ogrodów polskich
- Rejestr ogrodów polskich
- Rejestr ogrodów polskich
- Rejestr ogrodów polskich
- Rembrandt i jego krąg
- Renesans w Polsce
- Renesansowy poliptyk wieniawski
- Rocznik Muzeum Etnograficznego w Krakowie
- Rocznik Muzeum Etnograficznego w Krakowie
- Rocznik Muzeum Etnograficznego w Krakowie
- Rocznik muzeów woj. Podkarpackiego
- Rocznik muzeów woj. Rzeszowskiego
- Rocznik muzeów woj. Rzeszowskiego
- Rocznik orawski
- Rocznik orawski
- Rocznik sądecki
- Rocznik sądecki
- Rocznik sądecki
- Rody szlachty polskiej
- Rok myśliwca
- Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ..
- Rozwój urbanistyki i architektury polskiej
- Ruiny zameczku w Rytrze
- Ruiny zameczku w Rytrze
- Ryby i wody Galicyi
- Rzeczy odległe a bliskie
- Rzemielśnicy Beskidu Niskiego
- Rzemielśnicy ludowi Beskidu Niskiego
- Rzemiosło artystyczne
- Rzeszowska teka konserwatorska
- Rzeszowski rocznik muzealny
- Rzeszowski rocznik muzealny
- Rzeźba nagrobna
- Rzeźba współczesna
- Samowary rosyjskie
- Sanktuaria diecezji tarnowskiej
- Santi Gucci
- Sarmacka perspektywa sławy
- Sądecki Park Etnograficzny
- Sądecki Park Etnograficzny
- Sądecki Park Etnograficzny
- Sądecki Park Etnograficzny
- Sądeczczyzna - na styku kultur i religii
- Sądeczczyzna sto lat temu
- Schematismus unversi ..
- Sfragistyka
- Siedem budowli Eurlpy
- Siedem wieków malarstwa europejskiego
- Skansen archeologiczny Karpacka Troja
- Skanseny
- Skanseny po latach - założenia, a realizacja
- Skarbnica karpackiej wielokulturowości
- Skarby w skrzyni malowanej
- Skarby wawelskie
- Skąd przybyli przodkowie Łemków
- Skorowidz przepisów prawnych
- Słownik do ćwiczeń niemieckich
- Słownik folkloru polskiego
- Słownik gwarowych wyrazów technicznych
- Słownik gwarowych wyrazów technicznych
- Słownik gwary Pogórzan
- Słownik gwary z Zakopanego i okolic
- Słownik łacińsko - polski
- Słownik mitów i tradycji kultury
- Słownik mody
- Słownik terminów artystycznych i architektonicznych
- Słownik wychowawców i ..
- Służba ojczyźnie nowosądeckich ..
- Spis szlachty królestwa polskiego
- Stajnie i powozownia zamkowa
- Stanisław Rodziński malarstwo
- Stanisław Wyspiański
- Stanisław Wyspiański na Podkarpaciu
- Sto i pół - opowieści ..
- Stredoslovensky kraj
- Struktura przestrzenna miasta
- Strzelcy podhalańscy
- Studia i materiały
- Studia i materiały
- Studia i materiały do teorii i historii
- Studia i materiały MO w Krośnie
- Studia i materiały Muzeum
- Studia i materiały Muzeum Okręgowego w Krośnie
- Studia i materiały Muzeum Okręgowego w Krośnie
- Studia nad ludnością Biecza
- Studia nad Łemkowszczyzną
- Studia renesansowe II
- Studia z historii budowy miast polskich
- Studia z zakresu ekonomiki bududowlanej
- Systemy pieniężne na ziemiach polskich
- Szałasy w Gorcach
- Szczawnica 1991
- Szkice o kulturze średniowiecznej
- Szkice z historii sztuki
- Szkicownik gorlicki
- Szkło - tworzywo znane i nieznane
- Szkło w Europie średniowiecznej
- Szlak architektury drewnianej
- Szlak architektury drewnianej
- Szlak spisko-sądecki
- Szlakiem architektury cerkiewnej
- Szlakiem Bitwy Gorlickiej
- Szlakiem H. Dobrzańskiego "Hubala"
- Szlakiem małej dużej archiktury
- Szlakiem małej dużej archiktury
- Szlakiem Wincentego Pola
- Szlakiem Wincentego Pola
- Szopki krakowskie
- Sztuka budowania
- Sztuka cenniejsza niż złoto
- Sztuka gotycka ziemi sądeckiej
- Sztuka ludowa mieszkańców
- Sztuka ludowa w Polsce
- Sztuka ludowa w Polsce
- Sztuka polska
- Sztuka Śląska Opolskiego
- Sztuki siostrzane
- Szymbarska hrabina
- Ścieżkami świąt i zwyczajów ludowych
- Ślad tradycji w skansenach małopolskich
- Śladami Łemków
- Śladami świątków
- Ślady powstania styczniowego ..
- Śląskie stroje ludowe
- Ślubowanie polskiego dziecka
- Śniatyńszczyzna
- Śpiewnik karpacki
- Śpiewnik wiejski
- Świat Łemków
- Świat Nikifora
- Światowid
- Taniec w Polsce
- Tańce i pieśni Pogórzan
- Tarnowskie-rzeszowskie
- Tarnów
- Te deum laudamus …
- Teatr Bogu i sobie
- Technika malarstawa
- Teka konserwatorska
- Teka konserwatorska
- Teka konserwatorska
- Tematy które mi odradzano
- Teoryja jestestw organicznych
- Terminologia budownictwa wiejskiego
- Tradycyjna szymbarska wigilia..
- Tradycyjne olejarstwo
- Tradycyjne rzemiosło i przemysł ..
- Tradycyjny strój ludowy na Spiszu
- Treści dzieła sztuki
- Tropami folkloru i literatury
- Truskawiec jako zakład leczniczy
- Twórczość ludowa
- Tygodnik ilustrowany
- Tylko o historii
- U źródeł
- Ubiory ludowe i mieszczańskie
- Ubiory mieszczańskie ze zbiorów MONS
- Ubiory w Polsce
- Ule i pasieki w Polsce
- Ule zdobione
- Uwagi o ratowaniu wsi ..
- Vademecum historyka starożytnej Grecji
- W Beskidzie Niskim
- W dolinie rzeki Białej
- W kręgu polskich tańców ludowych
- W kręgu polskich tańców ludowych
- W kręgu ubiorów i wilkołaków
- W paśmie Liwocza i Brzanki
- W salonie i kuchni
- Walki zbrojne na ziemiach polskich
- Wesele ludowe w Grębowie
- Wesele podegrodzkie
- Wędrówka przez Gorce, Pieniny i ..
- Wędrówki po Sarmacji europejskiej
- Wędrówki przez Gorce, Pieniny..
- Wielki ilustr. Kalendarz 1920
- Wielki ilustr. Kalendarz 1932
- Wielki kalendarz uniwersalny na rok 1931
- Wielki wybuch 1914-1918
- Wielokulturowość na Sądeczczyźnie
- Wielość sztuk - jedność sztuki
- Włoskie meble renesansowe
- Wokół Uścia Gorlickiego
- Wrocławski pomnik Henryka IV
- Wschodnioeuropejskie groby wojenne..
- Wspomnienia
- Współczesne podania ludowe
- Wstęp do nauki o książce i bibliotece
- Wśród kształtów i barw
- Wybór tekstów etnograficznych o dawnej ..
- Wycieczki sierpniowe M. Orłowicza
- Wydarzenia 1914
- Wykaz muzeów w Polsce
- Wykaz muzeów w Polsce
- Wyposażenie domu wiejskiego w Polsce
- Wystawa - Choroby stare jak świat
- Wystawa grupy krakowskiej
- Wystawa mebli ludowych
- Wystawa sztuk ludowej Powiatu Łańcuckiego
- Wystawa sztuki ludowej Pogórzan
- Wystawa sztuki ludowej
- Wystawa sztuki ludowej Biarłorusinów
- Wystroje malarskie kościołów drewnianych
- Wzory inicjałów projektowanych ręcznie
- XV Beskid Niski - śpiewnik
- Z Czarnohory do Alp Rodn.
- Z dni grozy w Gorlicach
- Z dziejów polskiego meblarstwa
- Z Lendaku i Maniow - chłopskie listy
- Z moich wspomnień
- Z moim ojcem o jedzeniu
- Z przeszłości łemkowszczyzny
- Z przeszłości miasta Śniatynia
- Z tej i z tamtej strony
- Za ciasny wydawał mi się
- Za ostatnim przystankiem
- Za tamtą górą
- Zabawy i zabawki
- Zabytki architektury drewnianej powiatu gorlickiego
- Zabytkoznawstwo i konserwatorstwo
- Zaczęło się od Daguerre'a
- Zagłębie staropolskie
- Zamek w Baranowie
- Zamek w Wiśniczu
- Zamki w dziejach Polski
- Zarys dziejów architektury
- Zarys encyklopedyczny
- Zarys historii gospodarstwa
- Zarys historii włókiennictwa
- Zbiór pieśni ludowych zamagurza
- Zeszyty
- Zeszyty Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
- Zeszyty naukowe
- Zeszyty naukowe
- Zeszyty naukowe
- Zeszyty naukowe rok 2
- Zeszyty naukowe rok 3
- Zeszyty naukowe rok 4
- Zeszyty sądecko-spiskie
- Zeszyty sądecko-spiskie
- Zeszyty sądecko-spiskie
- Zeszyty sądecko-spiskie
- Zeszyty tarnowskie
- Zielnik podróżny
- Ziemia biecka
- Ziemia gorlicka
- Ziemia podegrodzka
- Ziemia sądecka
- Złoty widnokrąg
- Złoty wiek
- Znaki pamięci ..
- Znaki przeszłości, odchodzące ślady..
- Związki z Bieczem św. Jadwigi
- Żołnierz polski
- Żołnierz polski
- Życie codzienne w dawnych ziemiach ..
- Życie codzienne w Gdańsku
- Życie codzienne w Holandii
- Życie codzienne w średniowiecznym Krakowie
- Życie codzienne w Warszawie
- Życie codzienne wsi między Wartą a Pilicą
- Żydowskie zabytki woj. tarnowskiego
- Żydzi w Karpatach
- Żydzi w Nowym Sączu
- Żydzi romanowscy
Działalność Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł 1 2 3
- Następny artykuł
- koniec