×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Mistrz Tradycji

Oddział Skansen Wsi Pogórzanskiej

PROJEKT „MISTRZ TRADYCJI - ZOFIA GORZKOWICZ” „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Głównym celem projektu był przekaz praktycznych umiejętności w dziedzinie rękodzieła - nauka wyrobu tradycyjnych elementów stroju pogórzańskiego. Warsztaty prowadziła pani Zofia Gorzkowicz, twórczyni ludowa z Kwiatonowic. Pani Zofia należy do niewielu już osób, które potrafią wykonać tradycyjne elementy strojów pogórzańskich.

W czasie siedmiomiesięcznego trwania projektu uczestniczki warsztatów nabyły wiele umiejętności rękodzielniczych, które w obecnych czasach uległy już zapomnieniu. W projekcie wzięło udział pięć osób z okolic Gorlic. Każda z uczestniczek wykonała na drutach tradycyjną męską czapkę tzw. „magierkę”, którą następnie poddano folowaniu i uformowano. Kolejną nabytą umiejętnością był haft koralikowy oraz haft płaski i angielski. Takimi dekoracjami ozdobiono elementy pogórzańskich strojów: zapaski oraz gorsety. Podczas warsztatów wykonano także makatki, wzorując się na oryginalnych tkaninach dekoracyjnych zachowanych w zbiorach muzeum. Na zakończenie projektu uczestniczki wykonały obrzędowe, słomiane czapki drabów noworocznych.

Realizacja projektu przyczyniła się do zachowania i ochrony elementów dziedzictwa kulturowego, zanikających już dziś w skutek szybkich przemian kulturowych i cywilizacyjnych.
 

 
 


{gallery}Mistrz Tradycji{/gallery}

 

Logo MKDNiS

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Termin z realizacji projektu: kwiecień – grudzień 2021
Miejsce: Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku
Projekt zrealizowany przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach,  oddział
Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku

Park Etnograficzno Edukacyjny w Szymbarku, widok na panoramę parku, fotografia zrobiona  z wzniesienia

Park Etnograficzno - Edukacyjny - historia budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko - słowackim

''Edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko - słowackim'' został zaprojektowany i wybudowany w celu edukacji, rekreacji, oraz integracji sensorycznej. Poszczególne obiekty nawiązując do tradycyjnej architektury ludowej, mają za zadanie uczyć poprzez uczestnictwo w ich uruchamianiu. Poprzez zabawę , można tu poznać funkcjonowanie urządzeń i maszyn wystepujących niegdyś w tym rejonie.W parku znajduje się wiatrak do mielenia zboża na mąkę, koło wodne, kierat do napędzania maszyn rolniczych, miech kowalski z paleniskiem, maselnica, koło deptakowe i wiele innych ciekawych obiektów. Park powstał w ramach projektu " Muzea Otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko - słowackiego" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V - A Polska - Słowacja 2014 - 2020. Oś priorytetowa 1. Ochrona i rozwój  dziedzictwa przyrodniczego  i kulturowego obszaru pogranicza. Wykonawcą projektu było Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

SKANSEN WSI POGÓRZAŃSKIEJ IM. PROF. ROMANA REINFUSSA W SZYMBARKU

 

Ekspozycja stała prezentująca 15 obiektów wraz z wyposażeniem dziewiętnastowiecznej wsi pogórzańskiej (chałupy, stodoły, obory, wiatraki, olejarnie, ule).

 

Wnętrze izby z piecem i glinianymi garnkami w chałupie z Moszczenicy

Chałupa z Moszczenicy, k. XIX wieku  – wystawa wyposażenia średniozamożnej rodziny chłopskiej z terenu Pogórza - okres międzywojenny. Obiekt jest typowym przykładem jednotraktowej chałupy pogórzańskiej. Zbudowany jest z bali i półbali, konstrukcji zrębowej. Dach o konstrukcji krokwiowej, czterospadowy, pokryty jest słomą. W chałupie znajdują się cztery pomieszczenia w układzie amfiladowym. Na lewo od sieni komora, po prawej piekarnia i izba. W komorze i izbie podłoga z desek, w sieni i piekarni ubite z gliny klepisko.

 

Stodoła z miejscowości Stróżna, usytuowana obecnie w skansenie w Szymbarku

Stodoła ze Stróżnej, k. XIX wieku -  wystawa narzędzi i sprzętów używanych w rolnictwie na Pogórzu. Obiekt  pochodzi ze średniozamożnej zagrody.  Ściany budowy zrębowej, między belkami pozostawione szczeliny dla zapewnienia przewiewu. Dach krokwiowy, czterospadowy, kryty jest słomianą strzechą ułożoną schodkowo. Budynek jest trójdzielny, składa się z przelotowego boiska i dwóch sąsieków.

 
Fotografia przedstawia oborę ze wsi Stróżna
Obora ze Stróżnej, k. XIX wieku - wystawa narzędzi i urządzeń rolniczych używanych w hodowli zwierząt na Pogórzu. W oborze znajdują się cztery pomieszczenia. Część główna - dwudzielna stanowi osobne pomieszczenie dla kilku krów oraz wozownię z wydzielonym miejscem dla konia. W wozowni umieszczony jest wóz wyjazdowy. Dwudzielna przybudówka w dolnej części mieści chlewik, górna część przeznaczona jest dla kur.
 
Wnetrze kuźni z miejsowości Turza i ekspozycja akcesoriów kowalskich

Kuźnia z Turzy, k. XIX wieku – „Wiejska kuźnia”- wystawa prezentująca obróbkę metalu, produkcję i naprawę narzędzi na pogórzańskiej wsi.  Pierwotnie kuźnia należała do dworu. W okresie międzywojennym stała się własnością pracującego w niej kowala. Użytkowana była do 1967 roku. Kuźnia reprezentuje wiejski zakład usługowy, opierający się na pracy właściciela obiektu. 

 

Zdjęcie przedstawia wiatrak z miejscowości Kryg usytuowany na terenie skansenu

Wiatrak z Krygu, pocz. XX wieku – „Pogórzańskie wiatraki – paltrak” - urządzenie do mielenia zboża przedstawione na przykładzie wiatraka rolkowego, tzw.  paltraka. Wiatrak ustawiony jest na metalowym słupie - osi, co pozwalało na obracanie mechanizmu z całą obudową, w zależności od kierunku wiatru. Na ścianie frontowej umieszczono koło wietrzne z ośmioma drewnianymi łopatami. Ściany budynku drewniane, konstrukcji ryglowej, szalowane są deskami. Dwuspadowy dach, pokryto gontem. Wnętrze jest niewielkich rozmiarów, całość powierzchni zajmują urządzenia młyna.

 

Wiatrak z miejscowosci  Ropa na terenie szymbarskiego skansenu

Wiatrak z Ropy 1932 r.  – „Pogórzańskie wiatraki” - urządzenie do mielenia zboża przedstawione na przykładzie wiatraka turbinowego. Budynek drewniany, konstrukcji słupowej, oszalowany jest deskami i listwami nakładkowymi. Półokrągły daszek pokryty jest papą. Wiatrak jest nieruchomy. Do kierunku wiatru ustawiano  turbinę z kołem wiatrowym, umieszczoną na dachu. Wewnątrz kompletne urządzenie: żarna, zsyp na ziarno, skrzynia na mąkę, przekładnia pasowa, wprowadzająca w ruch mechanizm.

 
Fragment wystawy Dawne rzemiosło ludowe na Pogórzu, fotografia przedstawia pleciony wózek dzieciecy i wyroby garncarskie

Chałupa z Gródka k. XIX wieku - wystawa „Dawne rzemiosło ludowe na Pogórzu”, prezentująca wyroby rękodzielnicze rzemieślników z terenu Pogórza (stolarstwo, kowalstwo, garncarstwo, bednarstwo, plecionkarstwo oraz rzeźbę).Budynek stanowi przykład tradycyjnego zdobnictwa zrębów, charakterystycznego szczególnie dla miejscowości Gródek. Część belek zdobiona jest dużymi kropkami, pozostałe w całości bielone wapnem. Dach trójspadowy, pokryty jest słomą ułożoną w schodki. Kalenicę wzmocniono gontem. W środku obiektu zachowano dawny układ wewnętrzny. Znajdują się tu cztery pomieszczenia w układzie amfiladowym.

 
Wnętrze olejarni  i ekspozycja przyrządów do otrzymywania oleju

Olejarnia z Gródka, poł. XIX wieku - wystawa „Jak tłoczono olej” - wyposażenie olejarni pogórzańskiej z okresu międzywojennego: sprzęty, naczynia olejarskie, prasa to wytłaczania oleju. Olejarnia wchodziła w skład zamożnego gospodarstwa chłopskiego.Budynek olejarni jest konstrukcji zrębowej, z wystającymi ostatkami. Przestrzeń między belkami wypełniona jest sianem łąkowym, w części polepiona gliną. Dach konstrukcji krokwiowej, czterospadowy, pokryty jest słomą ułożoną w schodki. Kalenica i dolne krawędzie dachu wzmocniono gontem. Olejarnia była zakładem usługowym, opierającym się na pracy własnej właściciela surowca pod nadzorem olejarza. Działała do 1950 roku. W budynku znajdują się dwa pomieszczenia z urządzeniami używanymi przy produkcji oleju.

 

Fragment krosna, które wchodzi w skład wystawy „Pogórzański tkacz'' w chacie dymnej z miejscowości Siary

Chałupa dymna z Siar, poł. XIX wieku – biedniacka chałupa „knopa” – „Pogórzański tkacz” ekspozycja warsztatu tkacza oraz wyposażenia kurnej chałupy z pocz. XX wieku. Chałupa zamieszkiwana była do 1973 roku. Wnętrze odtworzone jest jako ubogie mieszkanie samotnego człowieka, prowadzącego działalność rzemieślniczą (tkactwo). Obiekt stanowi przykład jednobudynkowej zagrody pogórzańskiej. Do budynku dostawiono w późniejszym czasie chlewik. Od strony południowej do sieni przylega składzik, pod nim piwnica o kolebkowym sklepieniu. W chałupie znajdują się trzy pomieszczenia w układzie amfiladowym: sień, piekarnia, izba. We wszystkich wnętrzach gliniane klepisko. Dymna piekarnia jest pomieszczeniem mieszkalno- gospodarczym, w którym część powierzchni wydzielona jest na stanowisko dla krowy. Sporo miejsca zajmuje również piec wbudowany w ścianę pomiędzy piekarnią a izbą, składający się z zamkniętego blachą paleniska, nalepy, masywu piekarniczego i części grzewczej w izdebce. Piekarnia wyposażona jest w podstawowe sprzęty i naczynia kuchenne. Izba jest skromnie umeblowana, pełniła funkcję warsztatu i mieszkalną. Sporo miejsca zajmują tu urządzenia i narzędzia tkackie.

 

Piec garncarski umieszczony pod wiatą na terenie skansenu

Piec garncarski – rekonstrukcja pieca garncarskiego wykonana przez garncarza Romana Tokarskiego. Piec ma formę typową dla terenu Pogórza, posiada kształt półkolistej czaszy; wykonany z cegły i gliny, spód wyłożony cegłą. Z przodu duży trójkątny otwór, który na czas wypalania naczyń zabudowywano cegłą. Wewnątrz ułożone naczynia, z których część pochodzi z odbywających się pokazów toczenia naczyń na kole garncarskim, znajdującym się obok pieca.

 

Pogórzanie i Sąsiedzi, zdjęcie przedstawia odświętne stroje Pogórzan podczas obrządku weselnego

Wystawa „Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji” wystawa prezentująca odświętne stroje ludowe pięciu grup etnograficznych i etnicznych: Pogórzan, Łemków, Lachów Sądeckich, Szaryszan i Spiszaków. Wystawa została zrealizowana w ramach projektu "Muzea Otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego".

 
„Sztab operacji gorlickiej. 1915” fotografia przedstawia pięć manekinów w strojach wojskowych w zaaranżowanym sztabie z 1 wojny światowej

Stodoła plebańska z Zagórzan – wystawa „Sztab operacji gorlickiej. 1915” upamiętniająca Bitwę pod Gorlicami. Stała ekspozycja (15 figur) składa się z trzech scen ukazujących: naradę sztabową oficerów wojsk państw sprzymierzonych, wojskowy szpital polowy oraz jeńców rosyjskich konwojowanych przez żołnierza armii austro-węgierskiej. Stodołę zbudowano pod koniec XVIII wieku, na terenie gospodarstwa plebańskiego.Obiekt jest budowy  zrębowej, ściany z okrągłych bali świerkowych. Dach konstrukcji jętkowej, czterospadowy, kryty jest słomą ułożoną w schodki.

 

Wnętrze spichlerza z Rożnowic, fragment wystawy  „Józef Śliwa – poeta, rzeźbiarz, amator”

Spichlerz plebański z Rożnowic, wewnątrz wystawa pt. „Józef Śliwa – poeta, rzeźbiarz, amator” - wystawa prezentuje kolekcję rzeźby autorstwa Józefa Śliwy, rzeźbiarza i poety z Gorlic. Spichlerz zbudowano pod koniec XVIII wieku na terenie gospodarstwa plebańskiego. Budynek jest piętrowy, niegdyś na parterze znajdowała się drewutnia, a na piętrze przechowywano zboże w przegrodach sąsiekowych.

 

Wnetrze chałupy z Szymbarku z ekspozycja wystawy zioła w tradycji Pogórza

Chałupa z Szymbarku, 1924 roku - wystawa „Zioła w tradycji Pogórza” prezentująca zioła wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ludowej oraz akcesoria związane z ich przeróbką i przechowywaniem. Chałupa  jest najmłodszym obiektem na terenie skansenu (datowana na 1924 rok). Obiekt stanowi przykład zmian zachodzących w okresie międzywojennym, widocznych w wyglądzie zewnętrznym obiektu, przy zachowaniu układu wnętrz typowych dla starszych budynków. Chałupa zbudowana jest z obciosanych belek, na węgłach przyciętych do linii ścian, szpary między belkami utkane sianem łąkowym. Dach półszczytowy, pokryto gontem. Wpływa to na urozmaicenie zabudowy na terenie skansenu.

 

Bryczka, część ekspozycji wystawy „Mechanizacja wsi pogórzańskiej” usytuowana pod wiatą na terenie szymbarskiego skansenu

„Mechanizacja wsi pogórzańskiej”-  ekspozycja zabytkowego sprzętu, maszyn rolniczych oraz powozów wiejskich pod wiatą. Na wystawie  zaprezentowano  wozy, sanie, bryczki z przełomu XIX/XX wieku należące niegdyś do zamożnych gospodarzy, zdobione pięknymi żelaznymi okuciami, świadczącymi o wielkim kunszcie tutejszych kowali, a także maszyny i urządzenia rolnicze.

 
Zrekonstruowany krzyż przydrożny, na skrzyżowaniu belek drewnianych znajduje się kapliczka z Chrystusem Frasobliwym

Krzyż przydrożny (rekonstrukcja) - krzyż wzorowany jest na powszechnie występujących na terenie Pogórza drewnianych krzyżach z kapliczkami. Kapliczka umieszczona jest na skrzyżowaniu belek. Wewnątrz znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Ramiona krzyża przystrojone wieńcem z jedliny i kwiatami z bibuły.

 

Studnia z Wójtowej, obecnie na terenie szymbarskiego skansenu

Studnia z Wójtowej pochodząca z gospodarstwa Jana Czecha usytuowana jest na źródełku. Ma ciekawą formę, często spotykaną na początku XX w. Ocembrowanie wykonano z płaskich kamieni rzecznych. Nad ziemią znajduje się ośmiokątna osłona dębowa o budowie zrębowej, z dwudzielnym wiekiem do przykrywania studni. Dwa pionowe słupy boczne podpierają daszek, połączone są drewnianym wałem z metalową osią zakończoną korbą. Drewniany daszek w kształcie stożka, przykryty jest gontem. 

 
Park Etnograficzno Edukacyjny w Szymbarku, widok na panoramę parku, fotografia zrobiona  z wzniesienia

Park Etnograficzno - Edukacyjny - historia budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko - słowackim

''Edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko - słowackim'' został zaprojektowany i wybudowany w celu edukacji, rekreacji, oraz integracji sensorycznej. Poszczególne obiekty nawiązując do tradycyjnej architektury ludowej, mają za zadanie uczyć poprzez uczestnictwo w ich uruchamianiu. Poprzez zabawę , można tu poznać funkcjonowanie urządzeń i maszyn wystepujących niegdyś w tym rejonie.W parku znajduje się wiatrak do mielenia zboża na mąkę, koło wodne, kierat do napędzania maszyn rolniczych, miech kowalski z paleniskiem, maselnica, koło deptakowe i wiele innych ciekawych obiektów. Park powstał w ramach projektu " Muzea Otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko - słowackiego" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V - A Polska - Słowacja 2014 - 2020. Oś priorytetowa 1. Ochrona i rozwój  dziedzictwa przyrodniczego  i kulturowego obszaru pogranicza. Wykonawcą projektu było Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
 
 Na zdjęciu Szymbarska Scena Plenerowa(muszla koncertowa) a na niej podczas występu  śpiewacy operowi Urszula Rojek i Tomasz Kuk
Szymbarska Scena Plenerowa
Szymbarska Scena Plenerowa została zbudowana z przeznaczeniem do obsługi okolicznościowych występów, uroczystości i innych spotkań lokalnej społeczności. Obiekt zlokalizowany od strony południowej, poniżej Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego Kasztel w Szymbarku oraz Skansenu Wsi Pogórzańskiej. Zadanie wykonane w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego w roku 2017. Dofinansowanie Samorządu Województwa zostało przeznaczone na wykonanie dokumentacji projektowej oraz części prac budowlanych.
 

BIBLIOTEKA W SKANSENIE WSI POGÓRZAŃSKIEJ W SZYMBARKU

 

  1. 100 muzeów w Polsce - przewodnik
  2. 365 obiadów za pięć złotych
  3. 365 obiadów za pięć złotych
  4. 50 lat Muzeum w Bieczu
  5. 60 lat szymbarskiej OHP
  6. 670 lat Kobylanki
  7. ABCPolskie pasy kontuszowe
  8. ABC Stary gramofon
  9. ABC Szkła artystyczne
  10. Acta scentolgica
  11. Acta scentolgica
  12. Acta scentolgica
  13. Acta scentolgica
  14. Acta scentolgica
  15. Adam Wójcik - badacz i piewca pogórza
  16. Adlas de l'art…
  17. Akowcy na Podkarpaciu
  18. Almanach sądecki
  19. Almanach sądecki
  20. Amatorskie badania regionalne
  21. Anegdoty
  22. Anegdoty, bajki, opowieści ..
  23. Antropologia kultury wsi polskiej
  24. Architekci i budowniczowie
  25. Architekt polski
  26. Architektoniczna "scienta" w gotyku
  27. Architektura drewniana
  28. Architektura drewniana w Polsce
  29. Architektura polska
  30. Architektura współczesna
  31. Artyści polscy w środowisku monachij
  32. Artyści spod strzechy
  33. Atlas Spezialkarte des
  34. Awangardowa architektura
  35. Bartnik postępowy
  36. Bartnik postępowy
  37. Bartnik postępowy
  38. Bastionowe zamki w Małopolsce
  39. Bedeker kaszubski
  40. Beskid gorlicki
  41. Beskidy część wschodnia
  42. Betlejem polskie
  43. Biecz
  44. Biecz
  45. Biecz studia historyczne
  46. Biecz w swoich pamiątkach
  47. Bitwa Gorlicka - ikonografia
  48. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  49. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  50. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  51. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  52. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  53. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  54. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  55. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  56. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  57. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  58. Biuletyn Stow. Muzeów na wolny powietrzu
  59. Biżuteria ludowa
  60. Bobowa - historia, ludzie, zabytki
  61. Bobowa - historia, ludzie, zabytki
  62. Bocian
  63. Boża apteka - zioła pól i ogrodów
  64. Bożnice drewniane
  65. Broń i strój rycerstwa polskiego
  66. Brzozów Muzeum Regionalne
  67. Budownictwo ludowego w Polsce
  68. Budownictwo murowane
  69. Budownictwo murowane w Polsce
  70. Cennik główny
  71. Cennik monet polskich i niemieckich
  72. Cerkwie drewniane Karpat Polska i Słowacja
  73. Ceskoslovenska muzea w prirodie
  74. Chałupy polskie
  75. Chleb w tradycji ludowej
  76. Chłopskie wiatraki Podkarpacia
  77. Chłopskim piórem
  78. Choinka mojej mamy
  79. Chrześcijańskie tradycje Podkarpacia
  80. Cięcie prawdziwą szablą
  81. Cmentarze I wojny światowej 
  82. Cmentarze w Galicji Zachodniej
  83. Cmentarze wojskowe z okresu I wojny
  84. Collegium Maius
  85. Coprus studiosorum ..
  86. Cyganie na polskich drogach
  87. Cyganie w Polsce. Dzieje i obyczaje
  88. Czorsztyn Niedzica
  89. Czyn zbrojny żołnierza polskiego
  90. Ćmielów
  91. Dawna polska rzeźba ludowa
  92. Dawna rzeźba ludowa ze zbiorów Muzeum w Rabce
  93. Dawna Sądeczczyzna. Lachy, Pogórzanie..
  94. Dawna Sądeczczyzna. Łemkowie
  95. Dawne szkła artystyczne
  96. Dawne widoki Krakowa
  97. Dawne zegary
  98. Dawne złotnictwo
  99. Dawniej o ludziach i czasach w Markowej
  100. Dawno temu w Gorlicach
  101. Dawny artysta ludowy
  102. Denar w kalecie
  103. Diariusz dni grozy
  104. Die Westgalizischen..
  105. Dlaczego chronimy zabytki
  106. Do cerkwi, miasta..
  107. Do cerkwi, miasta..
  108. Dodatek do "Śmigusa"
  109. Dom mieszkalny na polskiej wsi
  110. Dom mieszkalny na polskiej wsi
  111. Doroczne polskie obrzędy i zwyczaje lud.
  112. Drewniane budownictwo w krajobrazie Podlasia
  113. Drewniane cerkwie karpackie
  114. Drewno w polskiej architekturze
  115. Droga krzyżowa Polski
  116. Drzewo życia 
  117. Duchy polskie
  118. Dwa wieki przemysłu w Polsce
  119. Dworek kontusz karabela
  120. Dwory i dworki w Polsce
  121. Dwór pełen barw
  122. Dwór polski w XIX w.
  123. Dyaryusz wideńskiej okazyji..
  124. Działalność urbanistyczna 
  125. Działaność artystyczna Tomasza Tretera
  126. Dzieje polskiej choinki
  127. Dzieje ziemi i powiat chojnickiego
  128. Dzieje ziemi i powiat chojnickiego
  129. Dzieje ziemi i powiat chojnickiego
  130. Dzieje ziemi i powiat chojnickiego
  131. Dzień powszedni w małym miasteczku
  132. Edukacja w muzeum
  133. Edwart Munch
  134. Ekonomista narodowy
  135. Ekonomista narodowy
  136. Encyklopedia popularna PWN
  137. Encyklopedia staropolska
  138. Encyklopedia staropolska
  139. Encyklopedia staropolska
  140. Encyklopedia staropolska
  141. Encyklopedia sztuki starożytnej
  142. Etapem z Warsawy do ..
  143. Expozicia ludovej architektury
  144. Fajans
  145. Falcony
  146. Farby i spoiwa malarskie
  147. Folklor górali i pogórzan
  148. Folklor i literatura
  149. Fotografia - technika i technologia
  150. Francusko-polskie związki artystyczne
  151. Galicja
  152. Galicja Mieczysława Orłowicza
  153. Galicyjskie cmentarze wojenne
  154. Gdy święty wracał na ojczyzny łono
  155. Geografia albo dokładne opisanie ..
  156. Ginące ludowe rzemiosła i umiejętności
  157. Ginące zawody Pogórza
  158. Ginące zawody w Polsce
  159. Gloger
  160. Gładysze pionierzy osadnictwa ..
  161. Gmina Gorlice
  162. Goniec krakowski
  163. Gorlice
  164. Gorlice - brosza serca
  165. Gorlice - jest takie miejsce
  166. Gorlice - studium historyczno-urbanistyczne
  167. Gorlice, Biecz i okolice
  168. Gorlicka ósemka
  169. Gorlicka ósemka
  170. Gorlicki cmentarz świadek przełomu ..
  171. Gorlicki informator biograficzny
  172. Gorlickie środowisko Twórców i działaczy kultury
  173. Gorlickie środowisko Twórców kulttury plastycznej
  174. Gospodarz - kalendarz ilustrowany
  175. Gotyckie malarstwo tablicowe Małopolski
  176. Górnośląskie pieśni ludowe
  177. Grybów i okolice
  178. Haft i zdobienia stroju ludowego
  179. Haft lachowski
  180. Herbarz rodzin i rodów polskich
  181. Herby rycerstwa polskiego
  182. Herby rycerstwa polskiego
  183. Herby szlachty polskiej
  184. Herby szlachty polskiej
  185. Herosi spod znaku tryzuba
  186. Historia architektury dla wszystkich
  187. Historia architektury dla wszystkich
  188. Historia architktury i formy architektektoniczne
  189. Historia koloru w dziejach
  190. Historia pisana pasjami
  191. Historia powszechna
  192. Historia powszechna
  193. Historia powszechna
  194. Historia powszechna
  195. Historia sztuki II
  196. Historia sztuki nowożytnej
  197. Historia sztuki zdobniczej
  198. Historia szutki ruskiej i rosyjskiej
  199. Historia ubiorów
  200. I pułk strzelców podhalańskich
  201. II konkurs "Współczesna karpacka rzeźba.."
  202. II konkurs "Współczesnej rzeźby ludowej"
  203. III konkurs "Współczesna karpacka rzeźba.."
  204. Ikona ruska
  205. Ikonografia Starego i Nowego Sącza
  206. Ikonostas  z Owczar
  207. Ikony
  208. Ikony z kolekcji MBL w Sankou
  209. Ilustr. Kalendarz na rok 1921
  210. Ilustracja świąteczna
  211. Ilustrowana historia fortyfikacji
  212. Ilustrowany Kuryer
  213. Ilustrowany Kuryer
  214. Ilustrowany Kuryer
  215. Ilustrowany Kuryer
  216. Ilustrowany Kuryer
  217. Ilustrowany Kuryer
  218. Ilustrowany Kuryer
  219. Ilustrowany Kuryer
  220. Ilustrowany Kuryer
  221. Ilustrowany Kuryer
  222. Ilustrowany Kuryer
  223. Ilustrowany Kuryer
  224. Ilustrowany Kuryer
  225. Ilustrowany przewodnik po Galicji
  226. Improwizator
  227. In memoriam 1914-1918..
  228. Instrumentoznawstwo i akustyka
  229. Instrumenty muzyczne Pogórza Karp.
  230. Inwentarz drewnianej architektury sakralnej
  231. Iwonicz zakład zdrojowo-kąpielowy
  232. Jacek Malczewksi
  233. Jadło z rosą ..
  234. Jadło z rosą ..
  235. Jak odzyskać zdrowie
  236. Jak to drzewiej w Ropie bywało..
  237. Jakub Fontana
  238. Jam dwór polski
  239. Jan Michałowicz z Urzędowa
  240. Jedyne praktyczne przepisy
  241. Jedyne praktyczne przepisy
  242. Jonasz Stern
  243. Kabaret
  244. Kadry z żydowskiej przeszłości Nowego Sącza
  245. Kalendarz na rok 1894
  246. Kalendarz z okresu międzywojennego
  247. Kalendarzych żołnierza KOP
  248. Kapliczki i krzyże przydrożne
  249. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne
  250. Kapliczki, figury i krzyże przydrożne
  251. Kapliczki, krzyże przydrożne
  252. Karczmy i zajazdy polskie
  253. Karnak
  254. Karpacka ekspedycja archeologiczna
  255. Karpacki świat Bojków i Łemków
  256. Karpaty i Podkarpacie
  257. Kataklizm osuwiskowy w dolinie Szklarki
  258. Katalog galerii malarstwa i rzeźby polskiej
  259. Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
  260. Katalog piosenki turystycznej
  261. Katalog pokonkurs. Wystawy 
  262. Katalog twórców pamiątek regionalnych
  263. Katalog wystawy "Malowanki.."
  264. Katalog wystawy kafli zabytkowych
  265. Katalog zabytków sztuki
  266. Katalog zabytków sztuki
  267. Kilka chwil z naszych dziejów
  268. Kilka uwag o pastwiskach
  269. Klechdy gorlickie
  270. Klechdy gorlickie II
  271. Kodeks Baltazera Behema
  272. Kodeks budowlany
  273. Kolbuszowskie pocztówki
  274. Koloniści niemieccy na ziemi sądeckiej
  275. Konkurs na ludowe kowalstwo
  276. Konserwacja domu
  277. Konserwacja zabytków bud. Mur.
  278. Konspirowały i walczyły
  279. Konstytcja RP
  280. Konstytucja III maja
  281. Korozja biologiczna drewna
  282. Kościoły drewniane Karpat Polska i Słowacja
  283. Kościoły, kaplice i dzwonnice drewniane
  284. Kościół i klasztor Franciszkanów
  285. Krajobraz Gorlic po bitwie
  286. Krakowska legenda Jana Jałmużnika
  287. Krakowskim szlakiem walk o ..
  288. Krasiczyn
  289. Kronika nowej stuki
  290. Kronika sercem pisana
  291. Krótka nauka chowu bydła rogatego
  292. Krzyżykowe wzory inicjałów
  293. Ksiądz Wojciech Blaszyński
  294. Książka kucharska
  295. Kto przy oborze, temu dobrze
  296. Kubalówka
  297. Kulinarne wędrówki po małopolsce
  298. Kulmbach
  299. Kultura  ludowa Słowian
  300. Kultura  ludowa Słowian
  301. Kultura  ludowa Słowian
  302. Kultura i sztuka ludu żydowskiego
  303. Kultura ludowa wartości
  304. Kultura średniowiecznej Europy
  305. Kultura, piśmiennictwo, folklor
  306. Kuryer Lit-Nauk
  307. Kuryer Lit-Nauk
  308. Kuryer Lit-Nauk
  309. Kuryer Lit-Nauk
  310. Kuryer Lit-Nauk
  311. Kuryer Lit-Nauk
  312. Kwartalni Gorlicki nr 8/1999
  313. Kwartalnik Gorlicki 15/2001
  314. Kwartalnik Gorlicki 20/2002
  315. Kwartalnik Gorlicki 21/2002
  316. Kwartalnik Gorlicki 23/2002
  317. Kwartalnik Gorlicki 24/2003
  318. Kwartalnik Gorlicki 24/2003
  319. Kwartalnik Gorlicki 29/2004
  320. Kwartalnik Gorlicki 31/2005
  321. Kwartalnik Gorlicki 32/2005
  322. Kwartalnik Gorlicki 33/2005
  323. Kwartalnik Gorlicki 34/2005
  324. Kwartalnik Gorlicki 44/2008
  325. Kwartalnik Gorlicki 46/2008
  326. Kwartalnik Gorlicki 47/2009
  327. Kwartalnik Gorlicki 56/2011
  328. Kwartalnik Gorlicki nr 1
  329. Kwartalnik Gorlicki nr 2
  330. Kwartalnik Gorlicki nr 3,4
  331. Kwartalnik Gorlicki nr 5
  332. Kwartalnik Gorlicki nr 83/2017
  333. L'histoire de France
  334. Lechi w IX w.
  335. Legendy i opiwadania o strachach
  336. Legendy i opowiadania o strachach ..
  337. Legendy i opowiadania o strachach ..
  338. Lekarz domowy
  339. Lexikon der Kunst
  340. Lexikon der Kunst
  341. Listopad 1918
  342. Lokalne muzeum w globalnym świecie
  343. Ludovy odev na Spisy
  344. Ludowe kowalstwo artystyczne
  345. Ludowe malarstwo na szkle
  346. Ludowe podania sądeckie
  347. Ludowe wojsko polskie
  348. Łemkowie
  349. Łemkowie
  350. Łemkowie - kultura, sztuka ..
  351. Łemkowie jako grupa etnograficzna
  352. Łemkowska drewniana architektura cerkwi
  353. Łemkowszczyzna po obu stronach ..
  354. Łyżka za cholewą, a widelec..
  355. Maciej Bogusz Stęczyński
  356. Magia chleba naszego powszedniego
  357. Magury 02
  358. Magury 06
  359. Magury 07
  360. Magury 08
  361. Magury 2010
  362. Magury 86
  363. Magury 89
  364. Magury 90
  365. Magury 92
  366. Magury 97
  367. Magury 98
  368. Magury 98
  369. Malarstwo
  370. Malarstwo francuskie XVII w.
  371. Malarstwo ludowe
  372. Malarstwo polski pd-wsc
  373. Malarstwo polskie 1764-1964
  374. Małopolska - przewodnik
  375. Małopolska i Podhale w latach wielkiej wojny
  376. Małopolska pd-zach
  377. Małopolska w ogniu wielkiej wojny
  378. Małopolskie muzea na wolnym powietrzu
  379. Małopoolska trasa smakoszy
  380. Mały słownik kultury dawnych Słowian
  381. Mały słownik ochrony zabytków
  382. Mały słownik pogórzański
  383. Mały słownik terminów
  384. Manowce historyków
  385. Mapa Bochnia und Czchów
  386. Mapa Dukla-Pasz
  387. Mapa Galicja
  388. Mapa Jasło und Dukla
  389. Mapa Królestwo polskie
  390. Mapa Neu-Sandez
  391. Materały do historii miasta Gorlice
  392. Materialy MBL w Sanoku
  393. Materiały do dziejów garncarstwa
  394. Materiały MBL w Sanoku
  395. Meble stylowe
  396. Medycyna tradycyjna w Polsce
  397. Miasteczko naszych dziadków
  398. Miesięcznik ogrodniczy
  399. Miesięcznik ogrodniczy
  400. Miesięcznik ogrodniczy
  401. Miesięcznik sadowniczo-ogrodniczy
  402. Mikołaj Kopernik, Biecz w jego epoce
  403. Militarne i polityczne znaczenie ..
  404. Mistrz Tradycji - Julia Doszna
  405. Mistrzowi J. I.Paderewskiemu
  406. Mitologia słowiańska i polska
  407. Młynarstwo między Wisłą a Pilicą
  408. Muzea na wolnym powietrzu
  409. Muzea w Polsce
  410. Muzea w Polsce
  411. Muzea woj. Nowosądeckiego
  412. Muzea, izby regionalne, galerie..
  413. Muzealnictwo nr 46
  414. Muzealnictwo nr 47
  415. Muzeum Budownictwa Lududowego W Sanoku
  416. Muzeum Otwarte na edukację
  417. Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach
  418. Muzykanty
  419. Na pogórzańskiej wsi
  420. Na szlakach łemkowszczyzny
  421. Na tle zachodzącego słońca
  422. Na tropach przeszłości
  423. Na tropach sztuki
  424. Nad brzegami Ropy
  425. Nad rzeką Ropą t. II
  426. Nad rzeką Ropą t.I
  427. Nad rzeką Ropą t.I + 3 nadbitki
  428. Nad rzeką Ropą t.III
  429. Najazd Żydów
  430. Najpilniejsze obecne zadania małorolnych ..
  431. Nastroje Małoposlkie
  432. Nasze zabytki architektury
  433. Nie byliśmy bohaterami
  434. Nie tylko chlebem
  435. Nie wszystko bajka
  436. Noakowski
  437. Notatnik skansenowski
  438. Notatnik skansenowski
  439. Nowe legendy miejskie
  440. Nowoczesne malarstwo polskie
  441. Noworocznik 1894
  442. Nowości ilustrowane
  443. Nowości ilustrowane
  444. Nowości ilustrowane
  445. Nowy Sącz i Sądeczczyzna w pradziejach 
  446. O królu polskim Kazimierzu Wielkim
  447. O kulturze ludowej Lachów Sądeckich
  448. O kulturze ludowej Lachów Sądeckich
  449. O modzie XIX wieku
  450. O przygranicznych kontatkach polsko - słowackich
  451. O renowacji i konserwacji 
  452. O sztuce polskiej
  453. O sztukę ludową
  454. O szymbarskim kościółku wierszem
  455. O wiatrach Warmii i Mazur..
  456. Obrazki z życia zwierząt
  457. Obrazkowy kalendarz "Roli"
  458. Obrazkowy kalendarz "Roli"
  459. Obszary malarskiej wyobraźni
  460. Ochrona krajobrazu kultur.
  461. Ochrona zabytków a odbudowa kraju
  462. Ochrona zabytków kultury ludowej
  463. Ochrona zabytków w Polsce
  464. Od jaskini do mieszkania
  465. Od Komańczy do Bartnego
  466. Od osady słowiańskiej do wsi współczesnej
  467. Od siekiery czyli wstęp do ..
  468. Od Sudetów do Bałtyku
  469. Odwiedzamy naszych dziadków
  470. Okolice Galicyi
  471. Okres Svidnik
  472. Oleodrku - rzecz święta
  473. Opusula musealia
  474. Opusula musealia
  475. Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej
  476. Orawa - przewodnik
  477. Orawskie farbiarstwo i włókiennictwo
  478. Orient w kulturze polskiego oświecenia
  479. Oskrzela
  480. Osobistości i miejsca Ziemi Bieckiej
  481. Ośrodek garncarski w Łążku..
  482. Pałac szklanej kuli
  483. Pamiątka z Krakowa
  484. Pamiątka ze światowej wojny
  485. Pamiątki i zabytki kultury ukraińskiej
  486. Pan Geldhab
  487. Panoramy Beskidu Gorlickiego
  488. Pasmo Radziejowej Beskidu Niskiego
  489. Pasterstwo w Karpatach
  490. Perspektywa malarstwa
  491. Pędzlem rozmaitym
  492. Pieniny - przewodnik ..
  493. Pierwsza wojna światowa w Karpatach
  494. Piękne odpoczywanie
  495. Piękno co to takiego?
  496. Piękno użyteczne czy piękno ginące
  497. Piękno w drewnie zamknięte
  498. Piotr Breugel Starszy
  499. Piórkiem i węglem
  500. Pismo i styl
  501. Plastyka współczesna na tropach
  502. Plebania z Ropy
  503. Płaj 23
  504. Płaj nr 10
  505. Płaj nr 11
  506. Płaj nr 12
  507. Płaj nr 5
  508. Płaj nr 5
  509. Płaj nr 7
  510. Płaj. Almanach
  511. Pocięgiel
  512. Pocięgiel
  513. Początki państwa polskiego
  514. Pogórzańskie godanie
  515. Pogranicze polsko-słowackie
  516. Polska - kalendarz świąt
  517. Polska demonologia ludowa
  518. Polska demonologia ludowa
  519. Polska egzotyczna
  520. Polska księga tradycji
  521. Polska muzyka ludowa i jej problemy
  522. Polska porcelana
  523. Polska starożytna i wczesnośredniowieczna
  524. Polska sztuka ludowa
  525. Polska sztuka ludowa
  526. Polski atlas entograficzny
  527. Polski atlas etnograficzny
  528. Polski atlas etnograficzny
  529. Polski atlas etnograficzny
  530. Polski dwór
  531. Polski numer wojskowy
  532. Polski portret zbiorowy
  533. Polski roczek
  534. Polskie kolekcjonerstwo grafiki i rysunku
  535. Polskie kowalstwo artystyczne
  536. Polskie lampy i świeczniki
  537. Polskie obrzędy i obyczaje
  538. Polskie rzemisło artystyczne wieków średnich
  539. Polskie skórnictwo
  540. Polskie stroje ludowe
  541. Polskie szkło do poł. XIX w.
  542. Polskie tradycje i obyczaje
  543. Polskie zegary
  544. Polskie życie artystyczne w l.1890-1914
  545. Polsko-ruski beskid - legendy
  546. Połoniny
  547. Połoniny 1982
  548. Połoniny 84
  549. Połoniny 85
  550. Połoniny 90/91
  551. Pomniki sztuki w Polsce
  552. Popradzki park krajobrazowy
  553. Poradnik codzienny na rok 1901
  554. Porcelana - znaki ..
  555. Porcelana od barku do empiru
  556. Poskie hafty i koronki
  557. Poszukiwanie metryk do stroju ludowego
  558. Powiązania ziem polskich ..
  559. Powieści ludu rzeszowskiego
  560. Powstanie Chochołowskie
  561. Poznajemy gwarę naszych dziadków
  562. Pożywienie roślinne i rolnictwo ..
  563. Późny gotyk
  564. Prace humanistyczne
  565. Prace z historii sztuki
  566. Praktyczne przepisy pieczenia
  567. Prespektywy wychowawcze  sztuki
  568. Produkcja i wymiana towarowa Biecza
  569. Prof. R. Reinfuss badacz historii
  570. Prof. R. Reinfuss badacz historii
  571. Prusy wschodnie a Polska
  572. Przegląd wybranej literatury
  573. Przegląd zabytków miasta Poznania
  574. Przegląd zdrój-kąpiel-Rymanów
  575. Przepisy prawne dot. ochrony dóbr kult.
  576. Przewodnik Beskid Niski
  577. Przewodnik kulinarny na Pogórzu
  578. Przewodnik po pograniczu polsko - słowackim
  579. Przewodnik ziołolecznictwa
  580. Przeżycie i wartość
  581. Przydrożne i cmentarne figury kamienne
  582. Przydrożne kapliczki pd Małopolski
  583. Przymusowa likwidacja Uni Użh.
  584. Przymusowa likwidacja Uni Użh.
  585. Przysłowia znane i niepowtarzane
  586. Psychologia empiryczna
  587. Ptaki drapieże i sowy
  588. Pytania do źródeł
  589. Pytania u źródeł
  590. Ratusze śląskie
  591. Regularny plan miasta
  592. Regularny plan miasta średniowiecznego
  593. Rejestr ogrodów polskich
  594. Rejestr ogrodów polskich
  595. Rejestr ogrodów polskich
  596. Rejestr ogrodów polskich
  597. Rembrandt i jego krąg
  598. Renesans w Polsce
  599. Renesansowy poliptyk wieniawski
  600. Rocznik Muzeum Etnograficznego w Krakowie
  601. Rocznik Muzeum Etnograficznego w Krakowie
  602. Rocznik Muzeum Etnograficznego w Krakowie
  603. Rocznik muzeów woj. Podkarpackiego
  604. Rocznik muzeów woj. Rzeszowskiego
  605. Rocznik muzeów woj. Rzeszowskiego
  606. Rocznik orawski
  607. Rocznik orawski
  608. Rocznik sądecki
  609. Rocznik sądecki
  610. Rocznik sądecki
  611. Rody szlachty polskiej
  612. Rok myśliwca
  613. Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ..
  614. Rozwój urbanistyki i architektury polskiej
  615. Ruiny zameczku w Rytrze
  616. Ruiny zameczku w Rytrze
  617. Ryby i wody Galicyi
  618. Rzeczy odległe a bliskie
  619. Rzemielśnicy Beskidu Niskiego
  620. Rzemielśnicy ludowi Beskidu Niskiego
  621. Rzemiosło artystyczne
  622. Rzeszowska teka konserwatorska
  623. Rzeszowski rocznik muzealny
  624. Rzeszowski rocznik muzealny
  625. Rzeźba nagrobna
  626. Rzeźba współczesna
  627. Samowary rosyjskie
  628. Sanktuaria diecezji tarnowskiej
  629. Santi Gucci
  630. Sarmacka perspektywa sławy
  631. Sądecki Park Etnograficzny
  632. Sądecki Park Etnograficzny
  633. Sądecki Park Etnograficzny
  634. Sądecki Park Etnograficzny
  635. Sądeczczyzna - na styku kultur i religii
  636. Sądeczczyzna sto lat temu
  637. Schematismus unversi ..
  638. Sfragistyka
  639. Siedem budowli Eurlpy
  640. Siedem wieków malarstwa europejskiego
  641. Skansen archeologiczny Karpacka Troja
  642. Skanseny
  643. Skanseny po latach - założenia, a realizacja
  644. Skarbnica karpackiej wielokulturowości
  645. Skarby w skrzyni malowanej
  646. Skarby wawelskie
  647. Skąd przybyli przodkowie Łemków
  648. Skorowidz przepisów prawnych
  649. Słownik do ćwiczeń niemieckich
  650. Słownik folkloru polskiego
  651. Słownik gwarowych wyrazów technicznych
  652. Słownik gwarowych wyrazów technicznych
  653. Słownik gwary Pogórzan
  654. Słownik gwary z Zakopanego i okolic
  655. Słownik łacińsko - polski
  656. Słownik mitów i tradycji kultury
  657. Słownik mody
  658. Słownik terminów artystycznych i architektonicznych
  659. Słownik wychowawców i ..
  660. Służba ojczyźnie nowosądeckich ..
  661. Spis szlachty królestwa polskiego
  662. Stajnie i powozownia zamkowa 
  663. Stanisław Rodziński malarstwo
  664. Stanisław Wyspiański
  665. Stanisław Wyspiański na Podkarpaciu
  666. Sto i pół - opowieści ..
  667. Stredoslovensky kraj
  668. Struktura przestrzenna miasta 
  669. Strzelcy podhalańscy
  670. Studia i materiały
  671. Studia i materiały
  672. Studia i materiały do teorii i historii
  673. Studia i materiały MO w Krośnie
  674. Studia i materiały Muzeum
  675. Studia i materiały Muzeum Okręgowego w Krośnie
  676. Studia i materiały Muzeum Okręgowego w Krośnie
  677. Studia nad ludnością Biecza
  678. Studia nad Łemkowszczyzną
  679. Studia renesansowe II
  680. Studia z historii budowy miast polskich
  681. Studia z zakresu ekonomiki bududowlanej
  682. Systemy pieniężne na ziemiach polskich
  683. Szałasy w Gorcach 
  684. Szczawnica 1991
  685. Szkice o kulturze średniowiecznej
  686. Szkice z historii sztuki
  687. Szkicownik gorlicki
  688. Szkło - tworzywo znane i nieznane
  689. Szkło w Europie średniowiecznej
  690. Szlak architektury drewnianej
  691. Szlak architektury drewnianej
  692. Szlak spisko-sądecki
  693. Szlakiem architektury cerkiewnej 
  694. Szlakiem Bitwy Gorlickiej
  695. Szlakiem H. Dobrzańskiego "Hubala"
  696. Szlakiem małej dużej archiktury
  697. Szlakiem małej dużej archiktury
  698. Szlakiem Wincentego Pola
  699. Szlakiem Wincentego Pola
  700. Szopki krakowskie
  701. Sztuka budowania
  702. Sztuka cenniejsza niż złoto
  703. Sztuka gotycka ziemi sądeckiej
  704. Sztuka ludowa mieszkańców
  705. Sztuka ludowa w Polsce
  706. Sztuka ludowa w Polsce
  707. Sztuka polska
  708. Sztuka Śląska Opolskiego
  709. Sztuki siostrzane
  710. Szymbarska hrabina
  711. Ścieżkami świąt i zwyczajów ludowych
  712. Ślad tradycji w skansenach małopolskich
  713. Śladami Łemków
  714. Śladami świątków
  715. Ślady powstania styczniowego ..
  716. Śląskie stroje ludowe
  717. Ślubowanie polskiego dziecka
  718. Śniatyńszczyzna
  719. Śpiewnik karpacki
  720. Śpiewnik wiejski
  721. Świat Łemków
  722. Świat Nikifora
  723. Światowid
  724. Taniec w Polsce
  725. Tańce i pieśni Pogórzan
  726. Tarnowskie-rzeszowskie
  727. Tarnów
  728. Te deum laudamus …
  729. Teatr Bogu i sobie
  730. Technika malarstawa
  731. Teka konserwatorska
  732. Teka konserwatorska
  733. Teka konserwatorska
  734. Tematy które mi odradzano
  735. Teoryja jestestw organicznych
  736. Terminologia budownictwa wiejskiego
  737. Tradycyjna szymbarska wigilia..
  738. Tradycyjne olejarstwo
  739. Tradycyjne rzemiosło i przemysł ..
  740. Tradycyjny strój ludowy na Spiszu
  741. Treści dzieła sztuki
  742. Tropami folkloru i literatury
  743. Truskawiec jako zakład leczniczy
  744. Twórczość ludowa
  745. Tygodnik ilustrowany
  746. Tylko o historii
  747. U źródeł
  748. Ubiory ludowe i mieszczańskie
  749. Ubiory mieszczańskie ze zbiorów MONS
  750. Ubiory w Polsce
  751. Ule i pasieki w Polsce
  752. Ule zdobione
  753. Uwagi o ratowaniu wsi ..
  754. Vademecum historyka starożytnej Grecji 
  755. W Beskidzie Niskim
  756. W dolinie rzeki Białej
  757. W kręgu polskich tańców ludowych
  758. W kręgu polskich tańców ludowych
  759. W kręgu ubiorów i wilkołaków
  760. W paśmie Liwocza i Brzanki
  761. W salonie i kuchni
  762. Walki zbrojne na ziemiach polskich
  763. Wesele ludowe w Grębowie
  764. Wesele podegrodzkie
  765. Wędrówka przez Gorce, Pieniny i ..
  766. Wędrówki po Sarmacji europejskiej
  767. Wędrówki przez Gorce, Pieniny..
  768. Wielki ilustr. Kalendarz 1920
  769. Wielki ilustr. Kalendarz 1932
  770. Wielki kalendarz uniwersalny na rok 1931
  771. Wielki wybuch 1914-1918
  772. Wielokulturowość na Sądeczczyźnie
  773. Wielość sztuk - jedność sztuki
  774. Włoskie meble renesansowe
  775. Wokół Uścia Gorlickiego
  776. Wrocławski pomnik Henryka IV
  777. Wschodnioeuropejskie groby wojenne..
  778. Wspomnienia
  779. Współczesne podania ludowe
  780. Wstęp do nauki o książce i bibliotece
  781. Wśród kształtów i barw
  782. Wybór tekstów etnograficznych o dawnej ..
  783. Wycieczki sierpniowe M. Orłowicza
  784. Wydarzenia 1914
  785. Wykaz muzeów w Polsce
  786. Wykaz muzeów w Polsce
  787. Wyposażenie domu wiejskiego w Polsce
  788. Wystawa - Choroby stare jak świat
  789. Wystawa grupy krakowskiej
  790. Wystawa mebli ludowych
  791. Wystawa sztuk ludowej Powiatu Łańcuckiego
  792. Wystawa sztuki  ludowej Pogórzan
  793. Wystawa sztuki ludowej
  794. Wystawa sztuki ludowej Biarłorusinów
  795. Wystroje malarskie kościołów drewnianych
  796. Wzory inicjałów projektowanych ręcznie
  797. XV Beskid Niski - śpiewnik
  798. Z Czarnohory do Alp Rodn.
  799. Z dni grozy w Gorlicach
  800. Z dziejów polskiego meblarstwa
  801. Z Lendaku i Maniow - chłopskie listy
  802. Z moich wspomnień
  803. Z moim ojcem o jedzeniu
  804. Z przeszłości łemkowszczyzny
  805. Z przeszłości miasta  Śniatynia
  806. Z tej i z tamtej strony
  807. Za ciasny wydawał mi się
  808. Za ostatnim przystankiem
  809. Za tamtą górą
  810. Zabawy i zabawki
  811. Zabytki architektury drewnianej powiatu gorlickiego
  812. Zabytkoznawstwo i konserwatorstwo
  813. Zaczęło się od Daguerre'a
  814. Zagłębie staropolskie
  815. Zamek w Baranowie
  816. Zamek w Wiśniczu
  817. Zamki w dziejach Polski
  818. Zarys dziejów architektury
  819. Zarys encyklopedyczny
  820. Zarys historii gospodarstwa
  821. Zarys historii włókiennictwa
  822. Zbiór pieśni ludowych zamagurza
  823. Zeszyty
  824. Zeszyty Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
  825. Zeszyty naukowe
  826. Zeszyty naukowe
  827. Zeszyty naukowe
  828. Zeszyty naukowe rok 2
  829. Zeszyty naukowe rok 3
  830. Zeszyty naukowe rok 4
  831. Zeszyty sądecko-spiskie
  832. Zeszyty sądecko-spiskie
  833. Zeszyty sądecko-spiskie
  834. Zeszyty sądecko-spiskie
  835. Zeszyty tarnowskie
  836. Zielnik podróżny
  837. Ziemia biecka
  838. Ziemia gorlicka
  839. Ziemia podegrodzka
  840. Ziemia sądecka
  841. Złoty widnokrąg
  842. Złoty wiek
  843. Znaki pamięci ..
  844. Znaki przeszłości, odchodzące ślady..
  845. Związki z Bieczem św. Jadwigi
  846. Żołnierz polski
  847. Żołnierz polski
  848. Życie codzienne w dawnych ziemiach ..
  849. Życie codzienne w Gdańsku
  850. Życie codzienne w Holandii
  851. Życie codzienne w średniowiecznym Krakowie
  852. Życie codzienne w Warszawie
  853. Życie codzienne wsi między Wartą a Pilicą
  854. Żydowskie zabytki woj. tarnowskiego
  855. Żydzi w Karpatach
  856. Żydzi w Nowym Sączu
  857. Żydzi romanowscy 
Program działalności Skansenu  w Szymbarku nie ogranicza się jedynie do gromadzenia i ochrony zabytków kultury ludowej. Organizowane są tu wystawy, lekcje i warsztaty muzealne opracowywane są programy edukacyjne adresowane zarówno do młodzieży jak i osób starszych. W licznych imprezach plenerowych staramy się w sposób jak najbardziej autentyczny zaprezentować dziedzictwo kultury ludowej regionu.  Odbywają się tu  wydarzenia folklorystyczne prezentujące dawne rzemiosło i  rękodzieło, tradycyjne zajęcia gospodarcze, obrzędowość doroczną i rodzinną, muzykę, śpiew, taniec nie tylko Pogórzan, ale również innych grup etnograficznych i etnicznych. 
W sezonie letnim  szczególnie popularne wśród gości regionu  są pokazy plenerowe dawnych  umiejętności  ludowego  rzemiosła, tradycyjnej kuchni oraz  zwyczajów, obrzędów związanych ze świętowaniem. Wśród  największych imprez plenerowych organizowanych w Skansenie, są te których powodzenie pozwoliło na zaliczenie ich do zestawu imprez  dorocznych.  „Piknik rodzinny”, Piknik pod jabłonką”, inscenizacja tradycyjnych dożynek ziemiańskich pt. „Żniwny wianek”, „Wesele pogórzańskie”, „Noc świętojańska w Szymbarku”, „Spotkania na węgierskim szlaku”, „Pogórzańskie targowiska staroci” mają swoją stałą  rzeszę uczestników. Podobnie jak organizowana wraz z Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice  impreza plenerowa  -  „Panorama kultur”, prezentująca nie tylko folklor ludowy, ale również zespoły z zagranicy, gromadząca całą społeczność Szymbarku, licznych gości oraz turystów.Na pierwszym planie zdjęcia krzak kwitnącego bzu, na drugim jedna z drwnianych chat Skansenu w Szymbarku

Zapowiedzi

12 listopada 2024 - 31 grudnia 2025

małopolska

03 grudnia 2024 - 30 listopada 2025

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów

03 grudnia 2024 - 28 lutego 2025

Cerkiew w Bartnem

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry