Pinkas Ignacy
1888-1935. Artysta pochodzący z Jasła, studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń Jacka Malczewskiego. W latach 1914-1919- uczestnik walk legionowych. Od 1920 roku mieszkał w Krakowie, skąd odbywał różnorakie podróże artystyczne min. do Wilna, Pragi, Warszawy, każda z nich owocowała cyklem prac rysunkowych i malarskich. Wiele prac artysty zaginęło bezpowrotnie podczas II wojny św.
Obrazy Pinkasa znajdują się w muzeach Krakowa i Warszawy, największy jednak zbiór prac artysty posiada Muzeum Regionalne w Jaśle – mieście dzieciństwa artysty. Podczas gorlickiej marcowej wystawy-drugiej po prezentacji tek litograficznych – eksponowana będzie twórczość malarska Pinkasa. W sali wystawowej im. ks. B.Świeykowskiego podziwiać będzie można pejzaże miejskie, znanych nam wszystkim zaułków Krakowa, Warszawy, a także portrety, w których Pinkas był mistrzem.
Zależało mu szczególnie na uchwyceniu psychiki modela, jego aktualnego nastroju, klimatu miejsca, w którym rzecz się dzieje. Pojawią się portrety osób nieznanych nawet autorowi z nazwiska, w których twarzy coś go zainspirowało, a także ogólnie znanych postaci historycznych międzywojennej Polski.
Link do galerii: Pinkas Ignacy