Widok na Gorlice z okna na poddaszu Dworu Karwacjanów
 
     Ziemia Gorlicka, to historyczne określenie części terytorium Rzeczypospolitej, położonego na południowych kresach Polski, graniczącego ze Słowacją. Stolicą tej ziemi jest od osiemnastego wieku miasto Gorlice, lokowane w 1417 roku na prawie magdeburskim. Założone zostało około 1355 roku przez Dersława Karwacjana, stolnika sandomierskiego bogatego kupca krakowskiego. Miasto przez długie lata pozostawało w cieniu świetności 'królewskiego' Biecza i wchodziło w skład Ziemi Bieckiej. Swój rozwój i awans zawdzięcza dobrej koniunkturze na produkcję i handel płótnem, dzięki której na początku XIX wieku staje się 'stolicą płóciennictwa' Galicji Wschodniej. Odkrycie i wykorzystanie miejscowych złóż ropy naftowej spowodowało gwałtowny rozwój miasta, które w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia zyskało miano kolebki galicyjskiego przemysłu naftowego i było faktycznym jego centrum do I wojny światowej. Sukces gospodarczy, napływ ludzi i kapitału warunkował dalszy cywilizacyjny awans Gorlic. W roku 1867 utworzono Powiat Gorlicki, a co za tym idzie w mieście znalazły swoje lokum instytucje publiczne, starostwo i sądy, liceum, szpital powiatowy, banki.

     Ziemia Gorlicka przez wieki była ojczyzną wielu kultur, religii i narodów. Łagodne stoki Beskidów zamieszkiwali Łemkowie , lud pasterski wyznania greko-katolickiego. W miastach znaczny procent obywateli stanowili Żydzi, a miasteczko Bobowa było znanym ośrodkiem judaizmu. Dynamiczny rozwój tego regionu, zahamowany został przez tragiczne doświadczenia I wojny światowej. Pod Gorlicami rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej zwana 'Operacją Gorlicką'. Jej efektem było całkowite zburzenie miasta, zniszczenie przemysłu. Zbudowano także około stu cmentarzy wojennych. Dzieła całkowitej zmiany oblicza tej Ziemi dokonała II wojna, z jej 'Holokaustem' i 'Akcją Wisła'. Usunięto w ten sposób ludzi, którzy byli naszymi sąsiadami od wieków. Pozostały po nich świątynie (zwłaszcza drewniane cerkwie, łemkowskie) opuszczone kapliczki i synagogi, resztki wspaniałej kultury. Pozostały również, jak swoiste 'memento' unikalne cmentarze z I wojny, stanowiące dziś turystyczną atrakcję. Miasto i Ziemia Gorlicka wyleczyły historyczne rany i są dziś żywymi, prężnie rozwijającym się organizmami pamiętającymi naukę przeszłości.

     Od 1999 roku reaktywowano uchwałą Sejmu RP powiat ze stolicą w Gorlicach, który wraz z Bieczem i Bobową wszedł w skład województwa małopolskiego.

Zapowiedzi

27 maja 2024 - 01 lipca 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

01 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

01 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024

Malopolska

14 czerwca 2024 - 31 lipca 2024

małopolska

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Wystawy czasowe i ekspozycja stała udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8-16.30
 • sobota –  godz. 11-16.30
 • niedziela – godz. 11-14.30

  

Godziny pracy oddziału:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8.00-17.00
 • sobota  godz. 11.00-17.00
 • niedziela   godz. 11.00-15.00

 

Ostatni zwiedzających przyjmowani są pół godziny przed zakończeniem pracy oddziału.

Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach jest nieczynna 1 i 6 stycznia, w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia 25-26 grudnia.

 

Opłaty za wstęp:

 • bilet normalny – 10,00 zł od osoby
 • bilet ulgowy – 6,00 zł od osoby (uczniowie, studenci, seniorzy emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnościami)

 

Lekcje muzealne/warsztaty:

 • opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień

 

Bilet wstępu dla zorganizowanych grup szkolnych:

 • dzieci ze szkół na terenie Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 2 zł od osoby
 • grupy szkół spoza Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 5 zł od osoby

 

Inne:

 • bilet „Karta Dużej Rodziny” – 5 zł od osoby
 • bilet łączony „galeria + zagroda” normalny – 17 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet łączony „galeria + zagroda” ulgowy – 9 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet dla grup zorganizowanych (10-25 osób) – 5 zł od osoby

Admission fees
regular - 10,00 zł
reducted - 6,00 zł
 
Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry