Widok na Gorlice z  okna na poddaszu Dworu Karwacjanów
 
     Ziemia Gorlicka, to historyczne określenie części terytorium Rzeczypospolitej, położonego na południowych kresach Polski, graniczącego ze Słowacją. Stolicą tej ziemi jest od osiemnastego wieku miasto Gorlice, lokowane w 1417 roku na prawie magdeburskim. Założone zostało około 1355 roku przez Dersława Karwacjana, stolnika sandomierskiego bogatego kupca krakowskiego. Miasto przez długie lata pozostawało w cieniu świetności 'królewskiego' Biecza i wchodziło w skład Ziemi Bieckiej. Swój rozwój i awans zawdzięcza dobrej koniunkturze na produkcję i handel płótnem, dzięki której na początku XIX wieku staje się 'stolicą płóciennictwa' Galicji Wschodniej. Odkrycie i wykorzystanie miejscowych złóż ropy naftowej spowodowało gwałtowny rozwój miasta, które w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia zyskało miano kolebki galicyjskiego przemysłu naftowego i było faktycznym jego centrum do I wojny światowej. Sukces gospodarczy, napływ ludzi i kapitału warunkował dalszy cywilizacyjny awans Gorlic. W roku 1867 utworzono Powiat Gorlicki, a co za tym idzie w mieście znalazły swoje lokum instytucje publiczne, starostwo i sądy, liceum, szpital powiatowy, banki.

     Ziemia Gorlicka przez wieki była ojczyzną wielu kultur, religii i narodów. Łagodne stoki Beskidów zamieszkiwali Łemkowie , lud pasterski wyznania greko-katolickiego. W miastach znaczny procent obywateli stanowili Żydzi, a miasteczko Bobowa było znanym ośrodkiem judaizmu. Dynamiczny rozwój tego regionu, zahamowany został przez tragiczne doświadczenia I wojny światowej. Pod Gorlicami rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej zwana 'Operacją Gorlicką'. Jej efektem było całkowite zburzenie miasta, zniszczenie przemysłu. Zbudowano także około stu cmentarzy wojennych. Dzieła całkowitej zmiany oblicza tej Ziemi dokonała II wojna, z jej 'Holokaustem' i 'Akcją Wisła'. Usunięto w ten sposób ludzi, którzy byli naszymi sąsiadami od wieków. Pozostały po nich świątynie (zwłaszcza drewniane cerkwie, łemkowskie) opuszczone kapliczki i synagogi, resztki wspaniałej kultury. Pozostały również, jak swoiste 'memento' unikalne cmentarze z I wojny, stanowiące dziś turystyczną atrakcję. Miasto i Ziemia Gorlicka wyleczyły historyczne rany i są dziś żywymi, prężnie rozwijającym się organizmami pamiętającymi naukę przeszłości.

     Od 1999 roku reaktywowano uchwałą Sejmu RP powiat ze stolicą w Gorlicach, który wraz z Bieczem i Bobową wszedł w skład województwa małopolskiego.

Zapowiedzi

13 października 2022 - 31 stycznia 2023

Wrocław,Gdańsk,Kraków,Rzeszów, Nowy Sącz, Szymbark

02 stycznia 2023 - 31 stycznia 2023

Muzeum Okręgowe w Tarnowie

09 stycznia 2023 - 28 lutego 2023

UM Gorlice

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00

Opening hours

Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł
DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU / FREE ENTRANCE: niedziela / sunday

 


Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Mapa dojazdu

Do góry