Urodził się 10 grudnia 1946 r. w Zabrzu. Studia architektury rozpoczyna w 1964 r. na Politechnice we Wrocławiu, które od 1967 r. łączy ze studiami malarstwa i grafiki na PWSSP we Wrocławiu (zezwolenie Ministerstwa na specjalny program studiów). Studiuje konserwację zabytków i projektowanie przemysłowe. Dyplom w 1972 r. na temat "Adaptacja barokowego fortu obronnego do celów wystawowych". Przez cały okres studiów bierze aktywny udział w studenckim ruchu kulturalnym Wrocławia i Krakowa. W 1972 r. przenosi się do Warszawy. W 1976 r. otrzymuje zaproszenie na stypendium do Centre Pompidou w Paryżu. Po prawie półrocznych staraniach wyjeżdża z Polski wraz z rodziną w maju 1976, osiedlając się w Paryżu. Uczestniczy w Międzynarodowej Konferencji Projektowania w Aspen w Colorado, USA.

Po powrocie do Paryża ambasada PRL unieważnia mu paszport. Z obawy przed deportacją w listopadzie 1977 osiedla się w USA, gdzie mieszka do dziś (od 1985 r. w podgórskiej wiosce High Falls koło Woodstock na północy stanu Nowy Jork). Punktem zwrotnym w twórczości artysty staje się realizacja w 1989 r. scenografii dla tury koncertowej słynnej grupy rockowej "The Grateful Dead" z okazji 25-lecia istnienia zespołu. Gigantyczna skala przedsięwzięcia skłania Sawkę do podjęcia dużych projektów multimedialnych w których połączone zostają elementy architektoniczne, rzeźbiarskie i malarskie z efektami wizualnymi realizowanymi przy pomocy najnowszych japońskich eksperymentalnych technologii elektronicznych. Liczne, od początku lat 90. kontakty z Japonią przenoszą punkt ciężkości działań artystycznych do Tokio, gdzie artysta zamierza się niebawem osiedlić. W ostatnich latach Sawka pracuje nad szeregiem projektów architektoniczno-rzeźbiarskich dla regionu Bliskiego Wschodu szklana Wieża Światła dla Abu Dabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pomnik Pokoju w Jerozolimie, Pomnik Gazy i zespół budynków publicznych dla Palestyny (m.in. parlament i Biblioteka Narodowa). Dla Palestyny opracowuje cały system identyfikacji wizualnej nowo powstającego państwa. Zgłasza także projekty szeregu realizacji rzeźbiarskich w Polsce - dla Katowic, Zabrza, Tarnowa i Warszawy Uprawia plakat, grafikę projektową i warsztatową, malarstwo sztalugowe, scenografię i architekturę, realizuje instalacje.

Współpracował z instytucjami: WAG, KAW, CRF, Polskie Nagrania, Teatr Stu, Klub Studentów Politechniki Warszawskiej "Stodoła", Wydawnictwo Literackie, Centre G.Pompidou, Darien House, Samuel Beckett Theatre, International Jazz Federation, Sumitomo Corporation, Nippon Sheet Glass, Toho Studio i in.

Zapowiedzi

01 maja 2023 - 31 grudnia 2023

Cerkiew w Bartnem

10 listopada 2023 - 11 grudnia 2023

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

13 listopada 2023 - 08 grudnia 2023

Dwór Karwacjanów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Wystawy czasowe i ekspozycja stała udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8-16.30
 • sobota –  godz. 11-16.30
 • niedziela – godz. 11-14.30

  

Godziny pracy oddziału:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8.00-17.00
 • sobota  godz. 11.00-17.00
 • niedziela   godz. 11.00-15.00

 

Ostatni zwiedzających przyjmowani są pół godziny przed zakończeniem pracy oddziału.

Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach jest nieczynna 1 i 6 stycznia, w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia 25-26 grudnia.

 

Opłaty za wstęp:

 • bilet normalny – 10,00 zł od osoby
 • bilet ulgowy – 6,00 zł od osoby (uczniowie, studenci, seniorzy emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnościami)

 

Lekcje muzealne/warsztaty:

 • opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień

 

Bilet wstępu dla zorganizowanych grup szkolnych:

 • dzieci ze szkół na terenie Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 1 zł od osoby
 • grupy szkół spoza Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 5 zł od osoby

 

Inne:

 • bilet „Karta Dużej Rodziny” – 5 zł od osoby
 • bilet łączony „galeria + zagroda” normalny – 17 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet łączony „galeria + zagroda” ulgowy – 9 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet dla grup zorganizowanych (10-25 osób) – 5zł od osoby

Admission fees
 regular - 10,00 zł;
reducted - 6,00 zł
 
Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry