Uroki Anny.
Tworzy urocze drobiazgi. Potrafi także wyczarować osobliwą przestrzeń, namalować włóknami czy nicią obraz. Używa i innych materiałów, sama nazywa to "śmieciosztuką". Lecz w istocie jest to sztuka, w konsekwencji powstają dzieła. Jeśli człowiek otrzymał od Opatrzności jako osobliwy wyróżnik dar tworzenia, ów dar posiadła także Anna Kobak-Pisowacka. I co istotne pożytkuje go z sukcesem. Brzozowa kora, preparowane liście, drapowana płaszczyzna z juty, na której błyszczy haft. Albo na płaszczyźnie papierowe "cekiny'". Tak powstają "cacka" Anny. Do tego ażurowe tkaniny motane na drutach, tak robi się swetry. Ale z nici o metalicznym odcieniu, niekiedy srebrne, to pozłociste. A w tym można dostrzec bambusowe patyczki, inny zaskakujący detal. Efekt tych prac powstaje ze szczerości. Ona po prostu akceptuje estetyczny fakt, umie dokonać trafnego wyboru. Wybitny malarz i teoretyk sztuki Piotr Wójtowicz zwrócił uwagę na harmonię, jaką tworzy -jej dzieło z jej osobowością. Otóż racja ta sugeruje, że Anna Kobak-Pisowac:ka jest artystką o nieodgadinionych możliwościach. Być może pochwyci stosowny kawałek drewna i oplecie go materiałem tak, że powstanie z tego rzeźba utkana. Już pokazała takie wersję, z sukcesem. Może zwyczajny przedimiot w jej ręku urośnie do rangi dzieła? Już ma za sobą takie próby. Nie byłoby szokiem, gdyby Anna pochwyciła pajęczą nić i połączyła ją z nitką łączącą poły garderoby choćby. Bo jej zmysł artystyczny to po prostu korzystanie z chwili wyobraźni, to moment owego "chwyć mnie nim przepadnę, stanę się przezroczyste, blade, żadne".

Anna Kobak-Pisowacka odwołuje się do archetypów. Nie jest ważne, czy dokonuje tego świadomie, czy powoduje nią intuicja. Istotne jest to, że archetypy te stanowią o szczerości jej wypowiedzi na płaszczyźnie, także w układzie przestrzennym. Sztuka jest wyrazem niepowtarzalnych linii papilarnych autora. Jeśli dokonania Anny a są one ponad wsuwką wątpliwość osobliwe, szczere są owymi liniami, jej dzieła oceniać można jedynie w kategoriach sztuki. Anna ujmując: jej prace w kategoriach form potrafi stworzyć miniaturę, która w ostateczności jest niemal biżuterią, potrafi zmagać się z płaszczyzną mieszczącą perspektywę, umie znaleźć posługując się tkaniną czwarty wymiar, głębię przestrzeni. Jeśli te przedmioty jej dokonań stanowią o pięknie, jej wytwory takimi są. Zapewne dlatego prace Anny cieszą oczy kolekcjonerów tkanin, zdobią ekskluzywne wnętrza. "Szaleństwo" wyobraźni autorki podpowiada nam, że będzie nas wciąż czarować nowością, że zobaczymy jeszcze wiele prac, które przekraczają naszą wyobraźnię. W tym tkwi rzecz w jej wyobraźni nie do podrobienia.

Jan Tulik

Zapowiedzi

01 maja 2023 - 31 grudnia 2023

Cerkiew w Bartnem

10 listopada 2023 - 11 grudnia 2023

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

13 listopada 2023 - 08 grudnia 2023

Dwór Karwacjanów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Wystawy czasowe i ekspozycja stała udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8-16.30
 • sobota –  godz. 11-16.30
 • niedziela – godz. 11-14.30

  

Godziny pracy oddziału:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8.00-17.00
 • sobota  godz. 11.00-17.00
 • niedziela   godz. 11.00-15.00

 

Ostatni zwiedzających przyjmowani są pół godziny przed zakończeniem pracy oddziału.

Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach jest nieczynna 1 i 6 stycznia, w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia 25-26 grudnia.

 

Opłaty za wstęp:

 • bilet normalny – 10,00 zł od osoby
 • bilet ulgowy – 6,00 zł od osoby (uczniowie, studenci, seniorzy emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnościami)

 

Lekcje muzealne/warsztaty:

 • opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień

 

Bilet wstępu dla zorganizowanych grup szkolnych:

 • dzieci ze szkół na terenie Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 1 zł od osoby
 • grupy szkół spoza Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 5 zł od osoby

 

Inne:

 • bilet „Karta Dużej Rodziny” – 5 zł od osoby
 • bilet łączony „galeria + zagroda” normalny – 17 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet łączony „galeria + zagroda” ulgowy – 9 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet dla grup zorganizowanych (10-25 osób) – 5zł od osoby

Admission fees
 regular - 10,00 zł;
reducted - 6,00 zł
 
Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry