×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Indeks artystów 4/184 Karasek Krzysztof
Krzysztof Karasek - urodził się  29 stycznia 1954 roku w Zakopanem. W Zakopanem uczęszczał do szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wychował się w ”kolorowym’’ domu pełnym obrazów i ciekawych ludzi, którzy odwiedzali pracownię jego ojca. Malował od najmłodszych lat. Ojciec dawał mu pędzel, papier i… tworzyli. Zawsze interesowała go witrochromia, ponieważ obrazy maluje się z na odwrotnej stronie szkła. Był bardzo ciekaw, jak będzie wyglądało już gotowe dzieło . „Z Krzysztofem Karaskiem chodziłem do szkoły podstawowej, lubiliśmy grać w piłkę i biegać po szkolnym boisku. W drodze powrotnej ze szkoły często wstępowałem do jego domu. Postrzegałem ten dom wypełniony obrazami i instrumentami muzycznymi jak wielką galerie sztuki i jako coś niezwykłego. Atmosfera tego miejsca przyciągała wielu artystów. Spotykali się tu koledzy z lat szkolnych i studenckich pana Pawła Karaska m.in. Czesław Jałowiecki, Jan Kosiński, Barbara i Jan Chrobak, Jan Fudala, Zygmunt Piekacz, Marian Piętkowski oraz Bolesław Trzmiel, Wojciech Obrochta. Wszystkich ich łączyło, zamiłowanie do sztuki i wspólnego muzykowania. W takiej atmosferze wzrastał Krzysztof. Z wykształcenia i zamiłowania sportowiec z potrzeby ducha malarz na szkle”- wspomina Stanisław Cukier. Obrazy na szkle malowane możemy spotkać w każdej chacie i karczmie na Podhalu. Jest to nieodłączny element folkloru góralskiego. Przedstawiają tematykę sakralną i scenki z życia. Również malarstwo Krzysztofa Karaska utrzymane jest w tej tematyce. Pokazuje na swoich obrazach jak żyją, pracują i bawią się mieszkańcy Podhala, a bawić się lubią i potrafią. Wśród górali tradycja jest bardzo żywa. Spotkania przy watrze, gdzie tańczą, śpiewają i snują opowieści o zbójowaniu Janosika są takie same jak przed wiekami. Wesele góralskie to barwny korowód w tradycyjnych strojach, który jak dawniej prowadzą „pytace” na koniach. Ten barwny folklor przyciąga miastowych „ceprów”. Jest to też wspaniały temat malarski. Inspiracją artysty jest pejzaż tatrzański, którego malowniczość i piękno przekazał mu ojciec. W młodości zwiedzał Tatry z przyjacielem, który o górach potrafił opowiadać ciekawe i piękne historie. W swojej twórczości podejmuje tematy z jednej strony związane z duchowością, ludzkimi emocjami a z drugiej sprawami życia codziennego. We wszystkim stara się zobaczyć piękno. Tworzenie sprawia mu wielką radość. Jego prace są rozpoznawalne dzięki wypracowanym środkom wyrazu: niepowtarzalnej, ekspresyjnej kresce i kolorowej plamie. Starannie dobiera ramy, czasami to one stają się inspiracją dla powstającego obrazu. Ważną rolę w malarstwie Krzysztofa Karaska odgrywa architektura sakralna.
Autor zauroczony jest pięknem drewnianych kościołów i kunsztem ich twórców, chętnie przenosi je na szkło. Tematem jego prac są też podhalańskie Madonny i zwiewne anioły. Maluje farbami olejnymi i wodnymi. Samodzielnie maluje od roku 1986.                
Prace Krzysztofa Karaska są ozdobą wielu muzeów, pensjonatów, restauracji,  zajazdów i domów prywatnych.

Artysta brał udział w wielu wystawach:

-”Zbójectwo Tatrzańskie” Zakopane rok 1988 / wystawa zbiorowa pokonkursowa/dyplom

- Tatrzańskie Towarzystwo Kulturalne Zakopane rok 1989 wystawa zbiorowa z okazji Jesieni Tatrzańskiej”

- Zakopiańskie Targi Sztuki BWA Zakopane rok 1990

-Muzeum Tatrzańskie Zakopane rok 1992 wystawa

-Dom Darmstadt Płock 2007 wystawa

-Restauracja „U Wnuka” rok 2011 wystawa

-Madonny Podhalańskie 2019 Zakopane

-Madonny Podhalańskie, Dom Polski w Budapeszcie, Węgry

- Ojciec i syn. Paweł Karasek i Krzysztof Karasek, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, 2021 Zakopane

Wystawa "Ojciec i syn" Paweł Karasek Krzysztof  - Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku  2022

Link do relacji z wernisażu przeniesienie na stronę

Od kilku lat systematycznie prace malarza wpisują się w tematykę sakralną corocznych wystaw malarstwa na szkle w kaplicy Witkiewiczowskiej w Jaszczurówce.

 
 {gallery}Indeks artystów 4/184 Karasek Krzysztof{/gallery}

Zapowiedzi

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Wystawy czasowe i ekspozycja stała udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8-16.30
 • sobota –  godz. 11-16.30
 • niedziela – godz. 11-14.30

  

Godziny pracy oddziału:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8.00-17.00
 • sobota  godz. 11.00-17.00
 • niedziela   godz. 11.00-15.00

 

Ostatni zwiedzających przyjmowani są pół godziny przed zakończeniem pracy oddziału.

Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach jest nieczynna 1 i 6 stycznia, w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia 25-26 grudnia.

 

Opłaty za wstęp:

 • bilet normalny – 10,00 zł od osoby
 • bilet ulgowy – 6,00 zł od osoby (uczniowie, studenci, seniorzy emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnościami)

 

Lekcje muzealne/warsztaty:

 • opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień

 

Bilet wstępu dla zorganizowanych grup szkolnych:

 • dzieci ze szkół na terenie Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 2 zł od osoby
 • grupy szkół spoza Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 5 zł od osoby

 

Inne:

 • bilet „Karta Dużej Rodziny” – 5 zł od osoby
 • bilet łączony „galeria + zagroda” normalny – 17 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet łączony „galeria + zagroda” ulgowy – 9 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet dla grup zorganizowanych (10-25 osób) – 5 zł od osoby

Admission fees
regular - 10,00 zł
reducted - 6,00 zł
 
Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry