Oddział Muzeum Zagroda Maziarska w Łosiu

Wystawa poświęcona wsi Klimkówka - wsi uważanej niegdyś za jedno z najpiękniejszych miejsc Łemkowszczyzny Zachodniej. Po przesiedleniu mieszkańców, wskutek podjęcia decyzji o budowie zapory wodnej, wieś została w całości zalana przez wody zalewu klimkowskiego - dziś atrakcji turystycznej Beskidu Niskiego. Spiętrzone wody zalewu, wykorzystane zostały w kręceniu ujęć przedstawiających rzekę Dniepr w filmie ,,Ogniem i mieczem''. Ekspozycja będzie się składała ze zdjęć archiwalnych i współczesnych. Jest to niepowtarzalna opowieść o wodzie, która tworzy ale i niszczy.

fragment wystawy Historia kamieniarstwa ludowego w Bartnem

Wystawa poświęcona jest historii największego na Łemkowszczyźnie Środkowej ośrodka kamieniarskiego. Eksponowane na niej są narzędzia kamieniarskie, fotografie archiwalne, typowe wyroby kamieniarskie z Bartnego i okolic (brusy, żarna, kamień młyński, krzyże). Bartniański ośrodek posiadający kilkusetletnią tradycję (pierwsze wzmianki historyczne z XVII wieku) funkcjonował do roku 1947, do akcji „Wisła” – wysiedlania Łemków z Łemkowszczyzny. Ekspozycja mieści się w kamiennym spichlerzu plebańskim, pochodzącym z I poł. XIX wieku, będącym częścią dawnego zespołu plebańskiego, obok cerkwi greckokatolickiej w Bartnem.

W związku z przygotowaniami do remontu, spichlerz plebański w Bartnem, wyłączony jest ze zwiedzania do odwołania.

kamienne krzyże

Lekcje muzealne

• Budowa i wyposażenie cerkwi a jej użytkowanie sakralne.
  • Historia mniejszości łemkowskiej na trenie RP.
  • Specyficzne gatunki roślin i zwierząt w otulinie Magurskiego Parku Narodowego.
  • Ludowe kamieniarstwo w Bartnem.

Czas trwania zajęć 60 min., koszt 5 zł/os.
Rezerwacja zajęć: ks. Mirosław Cidyło 18 35184 54

24 maja 2022 - 31 lipca 2022

08 czerwca 2022 - 12 września 2022

małopolska

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required