Oddziały Muzeum

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów" w Gorlicach

Dwór Karwacjanów 1Karwacjanie - założyciele Gorlic i pierwsi właściciele Dworu, to rodzina mieszczańska osiadła w Krakowie. Pierwsza wzmianka o Karwacjanach pojawiła się w księgach miejskich w roku 1324, gdzie są oni wymieniani jako bankierzy i właściciele browarów krakowskich. Historycy przypuszczają, że Karwacjanie przybyli do Polski z Zachodu (Francja, Włochy). Kroniki z lat 1320-1350 wymieniają imiona trzech braci Karwacjanów: Marcin, Piotr i Jekel. Założyciel Gorlic - Dersław (Dziersław) I Karwacjan był prawdopodobnie synem Marcina lub Piotra. Ponadto Dersław Karwacjan wymieniany jest jako właściciel kilku krakowskich kamienic, kopalni ołowiu i srebra w Libiążu, Trzebinii i zamku w Janowicach wraz z kluczem wsi.

czytaj więcej


Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku

kasz-11-2010_135 Dzięki środkom Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013, oddano do użytku wyremontowany renesansowy kasztel w Szymbarku – perłę polskiej architektury epoki Odrodzenia. Obiekt wraz z towarzyszącymi mu budynkami; oficyny dworskiej i drewnianego dworku mieszczańskiego, tworzy odnowiony oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Małopolska zyskała tym samym kolejną wielką atrakcję turystyczną, a środowisko kultury atrakcyjny, nowoczesny ośrodek konferencyjno – wystawienniczy.

czytaj więcej


"Skansen Wsi Pogórzańskiej" im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku

lato-w-obl-w-szymbarku "Skansen Wsi Pogórzańskiej" im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku  jest oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Na obszarze o powierzchni ok. 2 ha znajduje się 15 obiektów.  W jego sąsiedztwie usytuowany jest dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic, na miejsce już nie istniejącego, osiemnastowiecznego dworku szlacheckiego.

Naprzeciwko dworku wznosi się szesnastowieczny dwór obronny- dawna siedziba rodu Gładyszów.

czytaj więcej


"Zagroda Maziarska" w Łosiu z filią Cerkiew w Bartnem

Łosie k. Gorlic to wieś łemkowska, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się wędrownym handlem mazią i smarami. Niegdyś była to tzw. kołomaź używana głównie do smarowania osi drewnianych wozów. Uzyskiwano ją w procesie suchej destylacji odpadów sosnowych.

Od połowy XIX wieku, w miarę rozwoju na Podkarpaciu przemysłu naftowego, Łosianie zaczęli przestawiać się na handel smarami technicznymi i olejami pochodzenia ropnego. Zajęcie to do II wojny światowej było podstawowym źródłem zarobkowania większości mężczyzn z tej wsi.

czytaj więcej

Zapowiedzi

12 listopada 2024 - 31 grudnia 2025

małopolska

03 grudnia 2024 - 30 listopada 2025

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów

03 grudnia 2024 - 28 lutego 2025

Cerkiew w Bartnem

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry