<< Cofnij
PLAN DZIAŁALNOŚCI - Zagroda Maziarska w Łosiu wraz z Cerkwią w Bartnem -
NA ROK 2016

DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA:

1. „Pisanki po łemkowsku"
Dlaczego pisanki się pisze a nie maluje? Jakim wzorem można je ozdobić? Czy jajko ma druga stronę? W trakcie warsztatów poznamy wzory i sposoby tradycyjnego zdobienia pisanek na „Wełykdeń" – łemkowską Wielkanoc. Ozdobimy jajka dawnymi wzorami - techniką woskową, poznamy dawne zwyczaje i ludowe zabawy z jajkami.

2. „Bez pudełka ani rusz"
Czy wiesz kto pierwszy zaczął pakować prezenty? Jak stworzyć opakowanie idealnie pasujące do prezentu? W czasie warsztatów wspólnie stworzymy i udekorujemy oryginalne pudełka na okazje duże i małe i przekonamy cię, że ręcznie wykonane opakowanie może stać się równie cenne jak prezent, który skrywa.

3. „Skład z zabawkami. Zabawki ze sznurkiem i patykiem"
Co można zrobić mając kilka patyków i naprawdę duży sznurek? Odkryj i zrób z nami zabawki, które się kręcą, wirują, podskakują: jarmarczne jo-jo, fruczkę a może kolorowego bączka. Poznaj z nami możliwości wykorzystania zwykłych dostępnych materiałów i przedmiotów dla wspólnej, dobrej zabawy.

4. „Skład z zabawkami. Złudzenia i iluzje"
Czy łatwo oszukać wzrok i umysł? Jak stworzyć dynamiczne i zabawne złudzenia? Tworząc i ozdabiając zabawki, poeksperymentujemy z efektami optycznych iluzji wykorzystywanych w sztuce op-artu i puentylizmu. Wykorzystując kontrastowe cienie, linie i kolory stworzymy geometryczne i kolorystyczne złudzenia na tarczy dziecięcego bączka, stworzymy model 3d ręki, wyprawimy się do XIX wiecznego świata tworząc taumatrop, popularną niegdyś zabawkę optyczną.

5. „Stare gry i zabawy podwórkowe"
Ele mele dudki, gospodarz malutki, gospodyni jeszcze mniejsza, ale obrotniejsza..." Zagraj w klasy, cymbergaja, serso czy zośkę... Spróbuj trafić do celu z procy, chodzić na szczudłach, naucz się starej wyliczanki. Poznaj zabawy podwórkowe swoich dziadków!

6. „Chłopska Szkoła Biznesu"
Ekonomiczna gra inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka tkackiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. CSB w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę. W czasie rozgrywki gracze wcielając się w role dawnych rzemieślników produkują, negocjują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury.

7. „Szmaciane lalki  - lalki motanki”
Warsztaty inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalki obrzędowe, magiczne, służące zabawie, zrobione ze szmat i gałganków.

8. „Święta w zagrodzie"

Zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych, noworocznych i zwyczajów łemkowskiego dnia wigilijnego, połączone z warsztatami tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych.

9. „Specyficzne gatunki roślin i zwierząt w otulinie Magurskiego Parku Narodowego”. (Bartne)

10. „Ludowe kamieniarstwo w Bartnem”. (Bartne)

11. „Rzeźby ze śniegu” – ferie zimowe
Miejsce: Zagroda Maziarska
Otwarte warsztaty tworzenia rzeźb śniegowych  przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych w okresie ferii zimowych.

IMPREZY PLENEROWE

1. „Łemkowsko - Pogórzański Jarmark Wielkanocny” ( VI edycja) - 13.03
Miejsce: Zagroda Maziarska, cerkiew w Łosiu
Cykliczna impreza plenerowa promująca kulturę Łemków i Pogórzan w nawiązaniu do ludowej tradycji Świąt Wielkanocnych. Połączenie tradycyjnego jarmarku z działaniami muzealnymi: pokazami, warsztatami.

2. „Święto Maziarzy Łosiańskich” ( VI edycja) - 21.08
Miejsce: Zagroda Maziarska
Kontynuacja cyklicznego przedsięwzięcia w Zagrodzie, skierowanego do turystów i społeczności lokalnej. Tematem przewodnim święta jest maziarstwo. Koncerty zespołów łemkowskich, degustacja kuchni łemkowskiej, warsztaty dla dzieci i dorosłych, konkursy.

WYSTAWY CZASOWE
1. Wystawa  fotografii Kamila Paluszka „ cerkwie łemkowskie” 27.05
Miejsce: cerkiew w Bartnem

2. „Łosianki idą”  ( wystawa własna) 29.07
Miejsce: Zagroda Maziarska
Wystawa poświęcona żonom maziarzy  - kobietom z Łosia.

KONCERTY

1. Koncert chórów w cerkwi w Łosiu
Koncert chórów w Cerkwi Greckokatolickiej pod wezwaniem Niepokalanej Najświętszej Marii Panny w Łosiu, organizowany w ramach jarmarku wielkanocnego.

2. „Mała świątynia- wielkie koncerty”
Miejsce: cerkiew w Bartnem
Koncert profesjonalnego chóru w cerkwi w Bartnem, specjalizującego się w muzyce kręgu wschodniego.

Zapowiedzi

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry