1. WYSTAWY STAŁE

ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU

Ekspozycja „Historia maziarstwa”– ilustrująca XIX-wieczny łemkowski ludowy przemysł destylacji ropy naftowej i handel jej produktami (XIX-wieczna chyża łemkowska i stodoła)

CERKIEW W BARTNEM

XIX- wieczne wnętrze cerkwi greckokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana wystawa prezentuje barokowy ikonostas oraz rzeźbiony i polichromowany boczny ołtarz, pochodzący z 1797r.

SPICHLERZ PLEBAŃSKI W BARTNEM

Historia kamieniarstwa ludowego we wsi Bartne” - wystawa poświęcona historii największego na Łemkowszczyźnie Środkowej ośrodka kamieniarskiego. Eksponowane narzędzia kamieniarskie, fotografie archiwalne, wyroby kamieniarskie z Bartnego (brusy, żarna, kamień młyński).

2. WYSTAWY CZASOWE

W salach wystawowych Muzeum (główna i kameralna sala wystawowa w Dworze Karwacjanów w Gorlicach, oficyna dworska, kasztel w Szymbarku, chata z Moszczenicy, cerkiew w Bartnem, stodoła w zagrodzie maziarskiej w Łosiu) planuj się zorganizować następujące wystawy sztuki współczesnej oraz ekspozycje muzealne

Helena Januś (Łosie) – malarstwo

Wystawa oleodruków

VII - VIII

Wystawa miniatur cerkwi drewnianych Michała Warchiła (cerkiew greckokatolicka w Bartnem)

IX

Dawna cerkiew greckokatolicka w Bartnem” (historia obiektu) - wystawa muzealna

3. INNA DZIAŁALNOŚĆ, W TYM EDUKACYJNA

Współorganizacja festiwali i przeglądów muzycznych

25.08

Festiwal Bortniańskiego”- kolejna edycja festiwalu poświęcona muzyce Dymitra Bortniańskiego, wybitnego kompozytora muzyki cerkiewnej, którego ród wywodzi się ze wsi Bartne

miejsce: cerkiew greckokatolicka w Bartnem

11.08

godz. 18.00

koncert kameralny Festiwalu "Wakacje z Muzyką" odbywającego się w ramach XVIII Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej

miejsce: Cerkiew  greckokatolicka w Bartnem

Imprezy plenerowe, projekty interdyscyplinarne, wydarzenia kulturalne, seminaria:

26.01

Wykład etnograficzny „Magia w lecznictwie ludowym Karpat” – dr Olga Solorz z Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu

23.03

Łemkowsko – Pogórzański Baśniowy Jarmark Wielkanocny” – cykliczna impreza plenerowa promująca kulturę Łemków i Pogórzan w nawiązaniu do ludowej tradycji Świąt Wielkanocnych.

30.06

Przetargi wiejskie” –impreza plenerowa w Zagrodzie Maziarskiej. Targi dla hobbystów, kolekcjonerów, zbieraczy i pasjonatów. Okazja do wymiany, wzbogacenia zbiorów, obejrzenia i zakupu niecodziennych przedmiotów.

31.08

Święto Maziarzy Łosiańskich” – masowa impreza plenerowa, kontynuacja cyklicznego przedsięwzięcia w Zagrodzie, skierowanego do turystów i społeczności lokalnej. Tematem przewodnim święta jest maziarstwo.

XI

Górskie spotkania” – spotkanie z polskim himalaistą

Kasztel/Dwór Karwacjanów

Stałe formy edukacyjne dzieci i młodzieży:

1. Pisanki łemkowskie - warsztaty” - warsztaty tradycyjnego zdobienia pisanek przeznaczone dla dzieci i młodzieży

2. Święta w zagrodzie”- zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych, noworocznych i zwyczajów łemkowskiego dnia wigilijnego

Lekcje muzealne

1. Zabawy i zabawki naszych dziadków” – prezentacja tradycyjnych zabawek, dawnych gier, zgadywanek, wyliczanek i zabawy.

2. Pokazy filmów etnograficznych m.in. filmu dokumentalnego„ Oj pojechał maziarz w świat…. „

3. Co kryje w sobie maziarska beczka” – warsztaty edukacyjne

4. Dziegieć. Medycyna i magia ludowa

5. Budowa i wyposażenie cerkwi a jej użytkowanie sakralne (Bartne)

6. Historia mniejszości łemkowskiej na trenie RP (Bartne)

7. Specyficzne gatunki roślin i zwierząt w otulinie Magurskiego Parku Narodowego (Bartne)

8. Kamieniarstwo w Bartnem (Bartne)

Edukacja kulturowa

Udział w projekcie „BON KULTURY” – propozycje projektów edukacji kulturowej

1. Tajemnice starych zabaw i zabawek” - cykl zajęć edukacyjnych o dawnych zabawach i zabawkach takich jak serso, cymbergaj etc. Dodatkowo uczestnicy zajęć zaangażowani będą w wykonywanie czynności, które były codziennością w życiu naszych dziadków i babć tj. maglowanie, pisanie gęsim piórem.

25 marca 2024 - 02 kwietnia 2024