<< Cofnij

 

 

 

1. WYSTAWY STAŁE

 

Ekspozycja stała w czternastu obiektach Skansenu - wnętrza i wyposażenie chat pogórzańskich, ekspozycja narzędzi i wyrobów rzemieślniczych (kowalstwo, tkactwo, garncarstwo, olejarstwo, bednarstwo, stolarstwo, kołodziejstwo, koszykarstwo)

 

2. WYSTAWY CZASOWE

 

 

1.01 – 02.02

Wystawa pokonkursowa pogórzańskiej rzeźby ludowej „Gdy się Chrystus rodzi…”

chałupa z Gródka

V-VI

Na co dzień i od święta ” – wystawa tradycyjnego stroju pogórzańskiego

chałupa z Gródka

VII

Koronki, koroneczki, hafty” – wystawa muzealna

chałupa z Gródka

VI-IX

Maszyny i urządzenia rolnicze, XIX - XX w.” – wystawa muzealna

 

teren skansenu

IX

Zioła w tradycji Pogórza” – wystawa muzealna

chałupa stolarza z Szymbarku

 

3. INNA DZIAŁALNOŚĆ, W TYM EDUKACYJNA

 

Organizacja festiwali i przeglądów muzycznych

 

X

Te Deum Laudamus… - przegląd chórów kościelnych” – artystyczna konfrontacja zespołów chóralnych działających przy parafiach Powiatu Gorlickiego

 

Imprezy plenerowe, projekty interdyscyplinarne, wydarzenia kulturalne, seminaria:

 

10.02

II Międzynarodowy Etnograficzny Rajd Narciarski Śladami Profesora Romana Reinfussa - cykliczna impreza upamiętniająca postać wybitnego etnografa Profesora Romana Reinfussa – patrona Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, który w latach powojennych prowadził badania

skansen, kasztel

12.05

Piknik z Reinfussem - Pogórzańskie Smaki” - cykliczna impreza plenerowa organizowana na okoliczność imienin Profesora Romana Reinfussa – patrona szymbarskiego skansenu

skansen

16.06

Piknik po jabłonką” - druga edycja imprezy plenerowej o charakterze wiejskiego festynu, której towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu grupy muzyków.

skansen

28.07

Panorama Kultur” – impreza plenerowa organizowana wspólnie z Ośrodkiem kultury Gminy Gorlice podczas której prezentowane są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne

Skansen, kasztel

10-11.08

Spotkania na Węgierskim Szlaku” – międzynarodowa impreza plenerowa nawiązująca do tradycji współczesnego dialogu kultur

Skansen, kasztel

XII

Wigilia Pogórzańska” – impreza o charakterze kulturowo-społecznym mająca na celu odtworzenie tradycyjnej wigilii na wsi pogórzańskiej.

Skansen

 

Stałe formy edukacyjne dzieci i młodzieży:

 1. Zima w skansenie - Impreza o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym adresowana do dzieci i młodzieży odnosząca się do gier i zabaw zimowych. W ramach projektu planowane jest aktywne uczestnictwo dzieci i młodzieży w tradycyjnych zabawach ze śniegiem: lepienie bałwana z akcentami stroju regionalnego (kapelusz, cuwa, zapaska), zjeżdżanie na workach ze słomą, wyścig na nartach „ czwórkowych”( jedna para nart posiada cztery zapięcia dla czterech osób) itp.

 2. "Śmiercicha ze wsi Nowe Latko do wsi..." - wiosenne zwyczaje przejścia w Polsce – prelekcja nt. zwyczajów przejścia związanych z wiosennym przesileniem. Impreza towarzysząca finałowi konkursu „Małopolska Marzanna”.

 3. Warsztaty malowania pisanek wielkanocnych” - cykl zajęć warsztatowo-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży prezentujących techniki tradycyjnego zdobienia pisanek wielkanocnych oraz naukę wykonywania pisanki za pomocą wosku pszczelego oraz techniką rytowniczą.

 4. Poletka agrarne” - zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży.

 5. W pogórzańskiej zagrodzie” - cykl zajęć edukacyjno-warsztatowych prezentujących dawne codzienne zajęcia na pogórzańskiej wsi.

 6. Od ziarenka do płócienka” - cykl zajęć edukacyjno-warsztatowych prezentujących kolejne etapy związane z przygotowaniem łodyg lnu do wyrobu płótna.

 7. Jesienne spotkania z tradycją” - impreza plenerowa nawiązująca do dawnych zajęć na pogórzańskiej wsi

 8. Tradycyjne zwyczaje andrzejkowe” - zajęcia warsztatowo-edukacyjne prezentujące ludowe zwyczaje związanych z wigilią św. Andrzeja i św. Katarzyny

 9. Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe” - cykl zajęć edukacyjno-warsztatowych związanych z tradycjami bożonarodzeniowymi oraz wiejskim zdobnictwem.

 

Lekcje muzealne

 1. Życie na wsi 100 lat temu” - prezentacja tradycji pogórzańskiej wsi w oparciu o ekspozycję w chałupach, warsztatach rzemieślniczych, budynkach gospodarczych.

 2. Tradycyjne zajęcia rzemieślnicze” - prezentacja dawnych wiejskich zawodów w oparciu o ekspozycję w warsztatach wiejskich rzemieślników (stolarza, kowala, młynarza, olejarza, garncarza, tkacza).

 3. W malowanej skrzyni wiannej” – prezentacja tradycyjnego stroju Pogórzan i Łemków. Zajęcia prowadzone są w oparciu o eksponaty muzeum i archiwalne fotografie.

 4. Zwyczaje i obyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia” - prezentacja tradycyjnych ludowych zwyczajów i wierzeń związanych z cyklem świąt Bożego Narodzenia na Pogórzu i Łemkowszczyźnie.

 5. Obrzędy przywoływania wiosny i świąteczny czas wielkanocny” - prezentacja obrzędów ludowych związanych z przywoływaniem wiosny (symbolika Marzanny, Gaika), oraz zwyczajów i wierzeń towarzyszącym świętom Wielkiej Nocy.

 

Edukacja kulturowa

Udział w projekcie „BON KULTURY” – propozycje projektów edukacji kulturowej

  1. Co kryje sprynik i komora?” - cykl warsztatów edukacyjno-etnograficznych pokazujących piękno codzienności pogórzańskiej wsi. W ramach zajęć prelekcja połączona z prezentacją wiejskich przedmiotów kuchennych oraz warsztaty interaktywne angażujące uczestników w typowe wiejskie zajęcia np. wyrabianie masła, mielenie ziarna w żarnach etc.

  2. Pogórzańska moda” - cykl zajęć warsztatowych prezentujących zdobnictwo na Pogórzu na co dzień i od święta. Tematyka zajęć uzależniona od pór roku i związana ze zwyczajami i wiejskimi tradycjami np. w okresie bożonarodzeniowym przygotowywanie ozdób świątecznych tzw. pająków; w okresie wielkanocnym – malowanie pisanek etc. Dodatkowym elementem zajęć będą warsztaty interaktywne związane z samodzielnym przygotowywaniem stroju pogórzańskiego wg wzorów i kolorystyki.

  3. "Magia ziół" - zajęcia dla seniorów i osób starszych obejmujące wykład o roślinach leczniczych i ich zastosowaniu, połączony z pokazem ziół leczniczych wzbogacony o opowieści o obrzędowości i zwyczajach ludowych w urokliwych wnętrzach pogórzańskiej chaty. W ramach zajęć warsztatowych wykonywanie zielników, tworzenie wianków i bukietów zielnych związanych z wiarą, tradycją i zwyczajami wiejskimi.

Zapowiedzi

27 maja 2024 - 01 lipca 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

01 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

01 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024

Malopolska

14 czerwca 2024 - 31 lipca 2024

małopolska

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry