04 maja - 31 grudnia 2020

(Zapisz w kalendarzu)

Wstęp: Wolny
   |    Dwór Karwacjanów
"Żywe obrazy" - zapowiedź warsztatów scenograficznych

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów rusza z nowym projektem edukacyjnym, adresowanym do młodzieży szkolnej pt. "Żywe obrazy". Rekonstrukcje powstałe na zajęciach będą próbą odtworzenia sceny przedstawionej w dziele malarskim bądź rzeźbie, poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni, ustawienie postaci, ubiór, rekwizyty oraz mimikę uczestników.

"Żywe obrazy" swoją świetność przechodziły na przełomie XIX i XX wieku jako popularna forma rozrywki, przedstawiana w domach zamożnych oraz salach widowiskowych. W teatrach, aktorzy kończąc ostatnią scenę przedstawienia często nieruchomieli na tle opadającej kurtyny tworząc tzw. „żywy obraz”. Popularne były również pocztówki z takich widowisk przedstawiające żywe rekonstrukcje obrazów i rzeźb. Na początku XX wieku sensacje wzbudzały tzw. „wieczory piękna”, podczas których aktorzy nago odtwarzali antyczne rzeźby mistrzów. Sławę zyskała m.in. Olga Desmond - niemiecka tancerka i aktorka, której wizerunek możemy podziwiać na licznych fotografiach i pocztówkach do dziś.

Rekonstrukcje znanych obrazów, jako forma artystycznej ekspresji, są popularne do dziś. Sposobów na interpretacje jest mnóstwo, od nawiązania jedynie do kolorów, odwzorowania sceny w nowoczesnej aranżacji, po precyzję detali malarstwa historycznego.
Organizowane przez instytucje kultury, szkoły i firmy prywatne warsztaty i konkursy, cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich efektem końcowym są fotografie, często dla porównania od razu zestawione z oryginalnym dziełem.
Jednakże jedno jest pewne - najwięcej pracy i zabawy zarazem, jest przy samym tworzeniu danej rekonstrukcji. Wartością edukacyjną jest poznanie elementów, na które składa się jej przygotowanie. Analiza dzieła, zarys historyczny czy tworzenie scenografii, to tylko część wyzwań z jakimi zmierzą się uczestnicy warsztatów scenograficznych "Żywe obrazy", organizowanych w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach.

WIęcej szczegółów i informacji na temat zapisów - wkrótce.

Żywy obraz pt.
Żywy obraz pt. "Wydobycie złota w Paramaribo", autor nieznany, 1892 r.

Żywy obraz
Żywy obraz "Śpiąca Królewna" w wykonaniu aktorów Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, 1890 r.

Żywy obraz
Żywy obraz  "Pamiatka wizyty Wilhelma I", fot. Anstalt von G. Overbeck, 1877 r.

Życie Jezusa Chrystusa fot. Nieznany 1902
Życie Jezusa Chrystusa fot. autor nieznany, 1902 r.

Zdobycze wojenne fot. Jaroslav Cermák 1893
Zdobycze wojenne fot. Jaroslav Cermák, 1893 r.

Meluzyna . fot. Moritz von Schwind 1893
Żywa rzeźba "Meluzyna" , fot. Moritz von Schwind, 1893 r.

Żywy obraz
Rekonstrukcja obrazu "Lekcja anatomi doktora Tulpa" Rembrandta, w wykonaniu członków Amerykańskiego Klubu Artystów w Monachium, fot. Otto Bacher 1873-1938 r.

Żywa rzeźba w wykonaniu Olgi Desmond
Rekonstrukcja rzeźby wielopostaciowej z udziałem Olgi Desmond, fot. Julius Staudt, 1906 r.

Żywa rzeźba w wykonaniu Olgi Desmond
Rekonstrukcja rzeźby antycznej w wykonaniu Olgi Desmond, fot. Otto Skowraneck, 1908 r.

Żywa rzeźba
Rekonstrukcja rzeźby antycznej “Pojednanie” w wykonaniu Olgi Desmond, fot. autor nieznany 1891 r.

Żywa rzeźba
Rekonstrukcja rzeźby "Porwanie Sabinek" Giovanni da Bologna 1574-82, w wykonaniu Olgi Desmond. fot. Julius Staud, 1906 r.

Żywy obraz Kobiety zbierające kłosy.
 Rekonstrukcja obrazu "Kobiety zbierające kłosy" J.F.Milleta, w wykonaniu uczennic Gimnazjum nr 2 w Tychach podczas Międzynarodowego Konkursu Plastyczno - Scenograficznego "Żywe obrazy".

Żywy obaraz
Rekonstrukcja obarazu "Trumna Chłopska" Aleksandra Gierymskiego w wykonaniu uczniów
Szkoły Podstawowej nr 6 w Mikołowie, podczas Międzynarodowego Konkursu Plastyczno - Scenograficznego Żywe obrazy
Żywy Obraz
Rekonstrukcja obrazu "Załaskotany" z cyklu Rusałki Jacka Malczewskiego w wykonaniu uczniów Szkoły podstawowej nr 12 w Tychach, podczas Międzynarodowego Konkursu Plastyczno - Scenograficznego Żywe obrazy

Żywy obraz
Rekonstrukcja obrazu "Portret własny" Vincenta van Gogha, w wykonaniu Seth Johnson z konkursu fotograficznego "Remake Project".

Żywy obraz
Rekonstrukcja obrazu "Dwie Fridy" Fridy Kahlo, w wykonaniu Claire Ball, z konkursu fotograficznego "Remake Project".

Żywy obraz
Rekonstrukcja obrazu "Płacząca kobieta" - Picasso, w wykonaniu Frances Adair Mckenzie, z konkursu fotograficznego "Remake Project".

Żywy obraz
Rekonstrukcja obrazu Jana Matejki "Stefan Batory pod Pskowem", wykonana przez WFDiF,
fot. Arek Tomiak PSC.
Źródło: www.wfdif.plpledukacja-filmowahistoria-w-ozywionych-obrazach

Żywy obraz

Rekonstrukcja obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja", wykonana przez WFDiF, fot. Arek Tomiak PSC.
Źródło: www.wfdif.plpledukacja-filmowahistoria-w-ozywionych-obrazach

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Opening hours
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.