Chór Cantores Carvatiani
Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?
Ludwik Jerzy Kern
Chór posiada w swoim dorobku artystycznym spore sukcesy min.:
I Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
I Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Cantate Deo w Rzeszowie
I Miejsce w Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek
II Miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Silesia Cantat w Głogowie
II Miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „O Kaganek Gwarków” w Tarnowskich Górach
II Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Cantate Deo w Rzeszowie
Złoty Dyplom w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu
Srebrne Pasmo (kategoria utwory sakralne) w Międzynarodowym Festiwalu Bratislava Cantat
Srebrne Pasmo (kategoria utwory dowolne) w Międzynarodowym Festiwalu Bratislava Cantat
III Miejsce w Ogólnopolskim Myślenickim Festiwalu Kolęd i Pastorałek
Wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Eclesia Cantio w Tarnowie
Dyrygentem chóru jest Anna Cisoń absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Festiwal Bortniańskiego, zabytkowa cerkiew łemkowska w Bartnem
OSIĄGNIĘCIA CHÓRU CANTORES CARVATIANI
Zespół może się poszczycić wieloma osiągnięciami:
- Koncert podczas konferencji naukowej z okazji obchodów 500. rocznicy urodzin Marcina Kromera, która odbyła się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie 9 listopada 2012r. Konferencja, której współorganizatorem był Starosta Gorlicki pan Mirosław Wedrychowicz, została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Zgromadzonym w auli Biblioteki Jagiellońskiej prelegentom i gościom chór zaprezentował się w repertuarze renesansowym.
- Oprawa muzyczna Mszy Świętej dla Rodziny Radia Maryja w dniu 03 czerwca 2013r. , transmitowana na żywo z Kościoła pod wezwaniem świętej Jadwigi w Gorlicach, chór wykonał pieśni wzbogacające liturgię. Dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej chór można było usłyszeć także poza granicami naszego kraju!
- Dużym sukcesem chóru było zdobycie I nagrody w XV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie pieśni eucharystycznej.
- Chór wziął także udział w XII Międzywojewódzkim Przeglądzie Chórów Magnificat w Osobnicy w październiku 2011r. Uznanie słuchaczy zdobyły wykonywane pieśni : Ave Maria (Angelus Domini) F. Biebla, Regina coeli R. Twardowskiego oraz Bogoroditse Devo, Raduisia S. Rachmaninowa.
- Powodem do dumy jest również II nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu:O kaganek Gwarków w Tarnowskich Górach (29 września 2012r.). Chór wykonał 4 utwory o charakterze rozrywkowym, w tym jeden o tematyce górniczej, zdobywając nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Tarnogórskiego Centrum Kultury.
- 11 stycznia 2014 r. chór Cantores Karwacjanum zdobył I miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Organizatorem pierwszej edycji Festiwalu było Studium Liturgiczne w Rzeszowie. Gorlicki chór zaprezentował bardzo wysoki poziom artystyczny, pokonując w przesłuchaniach konkursowych 12 zespołów. Jury doceniło wysoki poziom trudności prezentowanych kolęd i pastorałek oraz ich profesjonalne wykonanie. Chór zyskał także uznanie w oczach publiczności, zdobywając nagrodę drugiego, nieoficjalnego Jury. To szczególne wyróżnienie, napawające dumą członków zespołu. Ponadto podczas pobytu w Rzeszowie chór wystąpił w kaplicy Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego oraz podczas koncertu finałowego w Bazylice OO. Bernardynów.
- 18 stycznia 2014 roku chór Cantores Carvatiani zdobył I miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W II etapie prestiżowego Festiwalu spotkali się najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych. Chór został wytypowany do tego festiwalu jako jedyny w naszym regionie, podczas przesłuchań konkursowych, które odbyły się 19 grudnia 2013 r. w Tuchowie.Patronat nad tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie objął Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj. Wykonawców oceniało szacowne jury w składzie: dr Michał Sławecki (UKSW i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz ks. dr Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). W przesłuchaniach konkursowych zaprezentowali się soliści, zespoły i chóry. W tegorocznej edycji przeglądu wzięło udział aż 20 chórów, z czego 14 rywalizowało bezpośrednio z Cantores Karwacjanum o zwycięstwo w kategorii chórów mieszanych.Decyzją Jury I miejsce w kategorii chórów mieszanych przyznano chórowi z Gorlic, który podczas festiwalu wykonał utwory prezentowane wcześniej na Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Opracowania i interpretacje kolęd prezentowane przez chór podobały się również licznie zgromadzonej publiczności, która nagrodziła występ gromkimi brawami.
Chór w miarę rozwoju wzbogaca repertuar o pieśni kościelne, liturgiczne, kolędy i pastorałki ,ciekawe aranżacje muzyki poważnej i rozrywkowej, podejmuje wyzwania związane z wykonywaniem pieśni w języku angielskim, francuskim, włoskim, po łacinie. W swoim repertuarze posiada utwory śpiewane w języku starocerkiewnym ( D. Bortniańskiego, S. Rachmaninowa ), które prezentuje m.in. podczas Festiwalu Bortniańskiego.
Członkowie chóru wzięli udział w warsztatach z zakresu emisji głosu, prowadzonych przez światowej sławy śpiewaczkę operową Barbarę Tritt. W ten sposób doskonalili swój warsztat wokalny. Uniwersalność i różnorodność artystyczna pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w festiwalach i konkursach muzycznych. Każdy występ stanowi okazję do zaprezentowania szerszej publiczności piękna muzyki chóralnej, a dla dyrygenta i chórzystów jest źródłem osobistej satysfakcji. Zespół otwarty jest na nowe wyzwania muzyczne. Działalność chóru to także promocja ziemi gorlickiej.
NOTKA O DYRYGENCIE
Anna Cisoń jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury chóralnej i edukacji muzycznej, w klasie dyrygowania prof. Elżbiety Wiesztordt.
Pracuje jako nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej Ist. W Gorlicach, Szkole Muzycznje w Korzennej oraz jako dyrygent chóru Cantores Karwacjanum w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Szczególne osiągnięcia w konkursach muzyki chóralnej: 1 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Cantate Deo w Rzeszowie w 2011 roku, 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2010 i 2014 roku, 1 miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2014 roku, 2 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „o Kaganek Gwarków” w Tarnowskich Górach. Ponadto jej uczniowie byli laureatami konkursów regionalnych dla szkół muzycznych I st. z kształcenia słuchu, literatury muzycznej oraz śpiewu chóralnego i solowego.
W sierpniu 2011 roku wzięła udział w wyjeździe do Włoch, koncertując w roli dyrygenta z chórem młodzieżowym Soli Deo z Jasła min. w Rzymie, gdzie niezapomnianym przeżyciem było wykonanie Gaude Mater Polonia w Bazylice św. Piotra przy grobie papieża Jana Pawła II oraz Monte Casino, Asyżu, Wenecji. Ponadto przygotowała chór do polsko – niemieckiego projektu symfonicznego, który miał miejsce w październiku 2013 roku w Gorlicach. W latach 2005 – 2010 koncertowała z Kameralnych Chórem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i chórem PWSZ w Sanoku min. w Mancheim, Bratysławie, Pradze.
Sponsorzy chóru
Zobacz galerie zdjęć z koncertów