tel. fax 18 351 10 18

e-mail: skansen.szymbark@gmail.com

Udogodnienia dla osób z dysfunkcją wzroku:

W Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku dostępna jest aplikacja mobilna - wykorzystujące technologię GPS, beacon oraz sieć Wi-Fi. Aplikacja umożliwia samodzielne zwiedzanie metodą audiodeskrypcjidla osób z dysfunkcją wzroku.

"Skansen w Szymbarku Przewodnik"

"Park Edukacyjny Przewodnik"

Andrioid: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audiotour.skansenwszymbarku&hl=pt_BR

Aplikacje można pobrać na swojego smartphona lub wypożyczyć w kasie skansenu autoprzewodnik.

Po zgłoszeniu obsłudze Skansenu, osoby z dysfunkcja wzroku mogą dotykowo obejrzeć wystawę strojów ludowych z pogranicza Polsko – Słowackiego.

W Edukacyjnym Parku Historii Budownictwa ludowego i maszyn znajdują się tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a.

Psy będące przewodnikami osób z dysfunkcja wzroku są zawsze mile widziane.

Udogodnienia dla osób z dysfunkcją ruchu:

Ze względu na specyfikę ekspozycji, czyli muzeum na otwartym powietrzu typu wieś, poruszanie się po skansenie oraz wejście do budynków jest utrudnione (nierówność terenu, nieutwardzone drogi, wysokie progi, wąskie drzwi, niskie stropy i nadproża).

Obiektem dostępnym jest nowo otwarty „Edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim". Obiekty znajdujące się w Edukacyjnym Parku dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowane na zewnątrz w formie ekspozycji plenerowych połączonych z ogrodami sensorycznymi nawiązującymi do tradycji regionalnych.

Udogodnienia dla osób z dysfunkcją słuchu:

W Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku dostępna jest aplikacja mobilna - dedykowane narzędzie umożliwiające samodzielne zwiedzanie parku edukacyjnego oraz stałej ekspozycji, wykorzystujące technologię GPS, beacon oraz sieć Wi-Fi.

"Skansen w Szymbarku Przewodnik"

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audiotour.skansenwszymbarku

OS: https://apps.apple.com/tr/app/skansen-w-szymbarku-przewodnik/id1533635822

"Park Edukacyjny Przewodnik"

Udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi:

Ze względu na specyfikę ekspozycji (nierówność terenu, nieutwardzone drogi, wysokie progi) poruszanie się po skansenie oraz wejście do budynków dla osób z wózkami dziecięcymi jest utrudnione.

Skansen Wsi Pogórzańskiejhonoruje Kartę Dużej Rodziny.

Udogodnienia dla seniorów:

Przy obiektach Skansenu znajdują się drewniane ławki na których można odpocząć.
Ze względu na specyfikę ekspozycji (nierówność terenu, nieutwardzone drogi, wysokie progi) podczas poruszania się po skansenie należy zachować ostrożność.

Godziny otwarcia:

Sezon letni: maj – wrzesień

poniedziałek- piątek: 9:00 - 17:00

soboty i niedziele: 10:00 - 18:00

Sezon zimowy: październik – kwiecień

codziennie: 9:00 - 15:00

Edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim czynny jest tylko w sezonie letnim.

Bilety wstępu:

Bilet normalny/spacerowy - 8,00 zł,

Bilet ulgowy - 5,00 zł,

Osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem przysługuje bilet ulgowy.

Bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: 4,00 zł

Dzień wolnego wstępu : poniedziałek

Opłata przewodnicka – 25,00 zł

Dojazd do Szymbarku:

Do Szymbarku dojechać można autobusami kursującymi na liniach:

- Kraków – Gorlice (przez Nowy Sącz)

- Nowy Sącz – Gorlice

- Wysowa Zdrój – Gorlice

- Gorlice – Zakopane

- Śnietnica – Gorlice

- Konieczna – Gorlice

- Izby – Gorlice

- Łosie – Gorlice

- Brzesko – Gorlice

- Gorlice – Banica

Itd.

Autobusy funkcjonujące na w/w liniach nie posiadają przystosowania dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

W Szymbarku autobusy zatrzymują się na przystanku „Szymbark-szkoła”. Z przystanku do wejścia na teren Skansenu  prowadzi krótki odcinek chodnikiem wzdłuż drogi krajowej 28.
Przyjeżdżając do Szymbarku własnym transportem, ogólnodostępny, bezpłatny parking znajduje się po przeciwnej stronie wejścia do Skansenu.

Dostępne wejście do Edukacyjnego Parku znajduje się od strony południowej Skansenu, przy Przystanku Szymbark. Należy zjechać droga gminną pomiędzy Skansenem a Szkołą Podstawową na sam dół. Tam znajduje się parking. Do wejścia do Edukacyjnego Parku prowadzi asfaltowa ścieżka.

Otoczenie:

Skansen Wsi Pogórzańskiej usytuowany jest na ogrodzonym terenie zielonym: trawniki, wiejskie ogródki, drzewostan. Nie ma wyznaczonych ścieżek do poszczególnych budynków.
Wejście do skansenu prowadzi przez bramę przy drodze nr 28. Kasa znajduje się w pierwszym po wejściu budynku po prawej stronie.

02 kwietnia 2024 - 12 maja 2024

02 kwietnia 2024 - 06 maja 2024