Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i aktywnego uczestnictwa w projekcie BON KULTURY

 

Ziarno i zboże w domu i oborze - warsztaty edukacyjno-etnograficzne

Czar ludowych rzemiosł interaktywne zajęcia warsztatowe

Tworzymy żywe obrazy zajęcia edukacyjne


ZIARNO I ZBOŻE W DOMU I OBORZE

Opis:

Warsztaty na temat zbóż i ich wykorzystywania w gospodarstwie wiejskim. Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe gatunki zbóż, uczą się ich rozróżniania na podstawie przygotowanych snopków, kłosów, ziaren. Zapoznają się z produktami otrzymywanymi ze zbóż (przygotowanie mąki, kaszy, otrębów), a także z potrawami przygotowywanymi niegdyś z danego produktu. Próbując kawałki pieczywa, porównując ich smak i kolor zgadują, z jakiego rodzaju zboża mogą być zrobione. Poznają sprzęty, naczynia do przechowywania zbóż i wypieku produktów (niecki, sąsiek, dzieże). Z przetworzonych zbóż sami wypiekają podpłomyki,  oraz  uczą się, do czego wykorzystywano pozostałe części zboża, do czego służyły one ludziom a do czego zwierzętom.  Z przygotowanej słomy kręcą powrósła,  kiczki z na strzechę, wypychają  siennik, wykonują tradycyjne słomiane ozdoby ( m.in. proste pająki). W trakcie zajęć poznają również zwyczaje, obrzędy oraz przysłowia związane ze zbożem.

Adresaci:
Grupy zorganizowane - dzieci i młodzież w wieku szkolnym (zajęcia na podstawie zgłoszeń w umówionym terminie)
Uczestnicy indywidualni - rodziny, osoby indywidualne, seniorzy (27 marzec, pozostałe zajęcia w trzeci czwartek miesiąca)

Miejsce realizacji: Zagroda Maziarska w Łosiu

Okres realizacji: kwiecień – grudzień 2014

Czas trwania zajęć: 1,5 h

Liczba uczestników w grupie: grupa do 30 os.

Koszt całkowity jednego uczestnika: 8,00 zł (cena obejmuje: zakup materiałów i produktów do zajęć, obsługę merytoryczną i prowadzenie zajęć warsztatowych)

Cena dla posiadacza karty BON KULTURY (uwzględnia dofinansowanie WM): 2,00 zł

Cena dla posiadacza karty BON KULTURY spoza Gminy Ropa (uwzględnia dofinansowanie WM): 0,00 zł

Osoba odpowiedzialna, do kontaktu: Klaudia Zbiegień tel. 18 35 34 363, mail: zagroda.maziarska@gmail.com

 

 

CZAR LUDOWYCH RZEMIOSŁ

Opis:

W trakcie zajęć uczestnicy pod opieką przewodnika zwiedzą zabytkowe warsztaty usługowe znajdujące się na terenie szymbarskiego skansenu. Uczestnicy dowiedzą się jak ciężka była praca kowala, gdzie, z czego i w jaki sposób wytwarzano olej, jak działały wiatraki, jakie były etapy wyrobu naczyń glinianych, jakich sprzętów, narzędzi używał stolarz a jakich tkacz wykonując swoją pracę. Po szczegółowej prezentacji pogórzańskich rzemiosł uczestnicy wezmą udział w praktycznych zajęciach prowadzonych przez rzemieślników np. garncarz, tkacz, wikliniarz. Proponujemy podczas realizacji jednego zajęcia udział dwóch wybranych przez uczestników rzemieślników. Praktyczne zajęcia odbywać się będą w zabytkowych obiektach np. w chałupie tkacza, w warsztacie stolarskim, przy piecu garncarskim lub w plenerze na terenie skansenu w otoczeniu pogórzańskich chat.

Adresaci:
Grupy zorganizowane - dzieci i młodzież w wieku szkolnym (zajęcia na podstawie zgłoszeń w umówionym terminie)
Uczestnicy indywidualni - rodziny, osoby indywidualne, seniorzy (zajęcia raz w miesiącu w następujących terminach: 30 marzec, 6 kwiecień, 4 maj, 1 czerwiec, 6 lipiec, 17 sierpień, 28 wrzesień, 12 październik, 9 listopad, 14 grudzień)

Miejsce realizacji: Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Okres realizacji: marzec – grudzień 2014

Czas trwania zajęć: 2 h

Liczba uczestników w grupie: grupa do 25 osób

Koszt całkowity jednego uczestnika: 23,00 zł (cena obejmuje: zakup materiałów i produktów do zajęć, obsługę merytoryczną i prowadzenie zajęć warsztatowych przez rzemieślników)

Cena dla posiadacza karty BON KULTURY (uwzględnia dofinansowanie WM): 5,75 zł

Cena dla posiadacza karty BON KULTURY spoza Gminy Gorlice (uwzględnia dofinansowanie WM): 0,75 zł

Osoby odpowiedzialne, do kontaktu: Anna Niemczyńska-Szurek, Barbara Wojnarska tel. 18 35 11 018, mail: skansen.szymbark@gmail.com

 

 

TWORZYMY ŻYWE OBRAZY

Opis:

Zajęcia warsztatowe adresowane do zorganizowanych grup młodzieży podczas, których uczestnicy zapoznają się z dziełami największych artystów epoki renesansu, baroku i klasycyzmu – m.in. Leonard’em da Vinci, Rembrandt’em, Jacques'a-Louis David’em.
W ramach warsztatów odbędzie się prezentacja multimedialna nt. okresu i stylu w sztuce, z której wybrany obraz pochodzi (przedstawione zostaną cechy charakterystyczne stylu, historia stroju, biografia artysty-autora obrazu, kwestie kompozycji, detali architektonicznych, rekwizytów i strojów z epoki, omówione zostaną zasady perspektywy stosowanej w obrazie oraz światłocienie).  Zajęcia, oprócz przedstawienia życia i twórczości artysty polegać będą na stworzeniu przez uczestników inscenizacji najsłynniejszych obrazów mistrzów m.in. „Ostatniej Wieczerzy”, „Wymarszu straży nocnej”, „Przysięgi Horacjuszy”. W tej części warsztatów wybrane zostaną rekwizyty, wykonana zostanie charakteryzacja.  Kluczowym elementem zajęć będzie kadrowanie obrazu w ramie z udziałem przebranych i upozowanych uczestników. Całość będzie dokumentowana fotograficznie/filmowo, a efektem finalnym będzie wspólna fotografia stworzonego obrazu, która w formie odbitki zostanie przekazana każdej osobie biorącej udział w warsztatach.
W/w artyści są częścią programu ikonograficznego, który przewiduje (z uwagi na równe rozłożenie akcentów na młodzież płci męskiej i żeńskiej) wykorzystanie obrazów, w których takie postacie występują. Przewidujemy dostosowanie zajęć do specyfiki grupy.

Adresaci:
Dzieci, młodzież, osoby dorosłe (zajęcia na podstawie zgłoszeń w umówionym terminie)

Miejsce realizacji: Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach

Okres realizacji: marzec – grudzień 2014

Czas trwania zajęć: 1 – 1,5 h

Liczba uczestników w grupie: grupa do 30 osób

Koszt całkowity jednego uczestnika: 22,00 zł (cena obejmuje: zakup materiałów i niezbędnych akcesoriów do zajęć, wypożyczenie rekwizytów, obsługa fotograficzna i filmowa zajęć, prelekcję, koordynację i prowadzenie zajęć )

Cena dla posiadacza karty BON KULTURY (uwzględnia dofinansowanie WM): 5,50 zł

Cena dla posiadacza karty BON KULTURY spoza Miasta Gorlice (uwzględnia dofinansowanie WM): 0,50 zł

Osoba odpowiedzialna, do kontaktu: Magdalena Zalesko tel. 18 35 35 618, e-mail: galeria@gorlice.art.pl

 

 

Zasady uczestnictwa:

-        zajęcia dla grup zorganizowanych dzieci, młodzieży, osób dorosłych (10-30 osób), realizacja zajęć po wcześniejszym umówieniu terminu

-        zajęcia dla uczestników indywidualnych, rodzin, osób dorosłych, realizacja w określonych terminach

-        uczestnicy wyrażają zgodę na dokumentację fotograficzną zajęć

-        dla posiadacza karty “BON KULTURY” bonifikata w wysokości 75% kosztów całkowitych zajęć

-        dla posiadacza karty “BON KULTURY” spoza gminy, gdzie odbywają się zajęcia dodatkowe dofinansowanie

-        płatność gotówką lub przelewem na podstawie faktury lub paragonu

-        osoby odpowiedzialne za realizację zajęć:
Barbara Wojnarska, Anna Niemczyńska-Szurek tel.  18 351 10 18, e-mail: skansen.szymbark@gmail.com (zajęcia “Czar ludowych rzemiosł”)
Klaudia Zbiegień, tel.  18 353 43 63, 601 411 590, e-mail:  zagroda.maziarska@gmail.com (zajęcia „Zajęcia i zboże w domu i oborze”)
Zalesko Magdalena tel. 18 35 35 618, e-mail: galeria@gorlice.art.pl (zajęcia “Tworzymy żywe obrazy”)

Programy ministra

Programy ministra

Zapowiedzi

27 maja 2024 - 01 lipca 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

01 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

01 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024

Malopolska

14 czerwca 2024 - 31 lipca 2024

małopolska

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry