Projekcja filmu dokumentalnego produkcji zespołu MONTERNIA, w reż. Jarosława Szmidta pt.


"MARCIN KROMER - POLSKI LIWIUSZ"

oraz promocja publikacji pt.

"MARCIN KROMER - POLSKI LIWIUSZ Z BIECZA"

2014-04-09   2014-04-09   2014-04-09

Marcin Kromer – biskup, dyplomata, pisarz, poeta, Bieczanin z urodzenia, był głównym bohaterem uroczystego spotkania w Kasztelu w Szymbarku. Uroczystość związaną z promocją książki „Marcin Kromer – Polski Liwiusz z Biecza” oraz pokazem filmu „Polski Liwiusz” uświetnili swoją obecnością m.in.  dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk, wicedyrektor Biblioteki  Aleksandra Cieślar, starosta Mirosław Wędrychowicz, Zarząd Powiatu Gorlickiego oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gorlicach, gmin, stowarzyszeń i szkół.

Witając uczestników spotkania starosta Mirosław Wędrychowicz powiedział m.in. - Rok 2012 był rokiem szczególnym dla Ziemi Gorlickiej i Bieckiej, bowiem obchodziliśmy wtedy 500. rocznice urodzin Marcina Kromera, o którym Sebastian Klonowic napisał w 1576 roku napisał: Rzym swego Liwiusza, Troja ma Homera, Greczyn Tucydidesa, Polak ma Kromera. Ten werset stał się inspiracją do działań powiatu gorlickiego by uczcić w wyjątkowy sposób postać tego wielkiego humanisty, dyplomaty, królewskiego kanclerza, biskupa warmińskiego. Ideą „zaraziliśmy” wiele osób i instytucji i w efekcie, wspólnym, nieraz bardzo mozolnym trudem, powstały dwa ważne jubileuszowe wydarzenia - konferencja naukowa w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie oraz wyjątkowy, profesjonalny film dokumentalny o Marcinie Kromerze. Dziś serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tych jubileuszowych obchodów, a przede wszystkim profesorowi Zdzisławowi Pietrzykowi, za organizację konferencji, której pokłosiem jest prezentowana dziś książka.” Starosta przekazał dyrektorowi wraz z podziękowaniami okolicznościowy grawerton. Skierował także specjalne słowa podziękowania do Gorliczanina Stanisława Szymańskiego, którego ogromne zaangażowanie pozwoliło na realizację filmu o Kromerze. Zwracając się do uczniów I LO im. M. Kromera w Gorlicach,  LO w ZS Nr 1 w Gorlicach, LO w Bieczu i ZS im. M. Kromera w Bieczu starosta podkreślił, że to do nich należy pamięć o Marcinie Kromerze i dalsza praca nad przybliżaniem dokonań tej wybitnej postaci.

Uczestniczący w spotkaniu prof. Zbigniew Pietrzyk zaprezentował książkę  pt. „Marcin Kromer – polski Liwiusz z Biecza”. Wydawnictwo jest pokłosiem konferencji naukowej, która odbyła się w listopadzie 2012 roku w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Kromera. Uczestniczyli w niej wybitni prelegenci, których wykłady znalazły się w publikacji:

- prof. dr hab.Jan Okoń – Marcin Kromer a jezuici

- dr Marian Butkiewicz – Polityka wydawnicza jezuitów lubelskich w okresie staropolskim

- dr Dominika Burdzy – Związki Marcina Kromera z instytucjami kościelnymi w miastach małopolskich w świetle sprawozdania egzekutorów jego testamentu

- dr Aleksandra Golik-Prus – Literacka rama wydawnicza carmina maiora Marcina Kromera

- mgr Andrzej Probulski – Marcina Kromera liryki De vanitate vitae humanae – próba lektury retorycznej

- dr Grażyna Urban-Godziek – Szaleństwo króla Eryka – między faktografią a literaturą (na podstawie Historii Prawdziwej o przygodzie żałosnej książęcia finlandzkiego Jana i królewny polskiej Katarzyny Marcina Kromera)

- mgr Wojciech Ryczek – Marcin Kromer o historiografii

- dr Andrzej Obrębski – Piotr Dunin-Wolski i jego korespondencja z Marcinem Kromerem.

/Książka „Marcin Kromer – Polski Liwiusz z Biecza” dostępna będzie w bibliotekach (także szkolnych) oraz w Galerii Sztuki "Dwór Karwacjanów" w Gorlicach./

Profesor Pietrzyk wygłosił także wykład na temat historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz jego roli w czasach Marcina Kromera. Podkreślił, że Marcin Kromer jest postacią wyjątkową i bardzo ważna dla Polski oraz dla regionu z którego pochodzi. Zaznaczył, że jego życie nie jest znane i nie jest jeszcze dokładnie zbadane, dlatego zaprosił młodzież do zainteresowania się tą postacią np. poprzez studia na wydziale historii UJ i napisanie pełnej, wielowymiarowej monografii Marcina Kromera.

Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali pieśni wielkopostnych w wykonaniu chóru Cantores Carvatiani pod dyrekcja Anny Cisoń. Spotkanie prowadził Kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego „Kasztel w Szymbarku” Janusz Zięba. Zakończyła je projekcja  filmu zrealizowanego na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gorlicach pt. „Polski Liwiusz”, w którym w rolę narratora wcielił się popularny aktor Tomasz Kot.

źródło: www.powiatgorlicki.pl

Równocześnie miło nam poinformować, że TVP Historia w kwietniu br. wyemituje cztery razy film o Marcinie Kromerze pt. „Polski Liwiusz” zrealizowany na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gorlicach przez zespół Monternia. Pierwsza emisja będzie miała miejsce 7 kwietnia w poniedziałek o godz. 23.00, a kolejne: 8 kwietnia o godz. 12.47, 11 kwietnia o godz. 18.42 i 26 kwietnia o godz. 2.30. Zapowiadana jest także projekcja na 3 maja o godz. 21.09. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia tego niezwykle ciekawego filmu.

 

Zobacz galerię zdjęć

Programy ministra

Programy ministra

Zapowiedzi

01 maja 2023 - 31 grudnia 2023

Cerkiew w Bartnem

10 listopada 2023 - 11 grudnia 2023

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

13 listopada 2023 - 08 grudnia 2023

Dwór Karwacjanów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry