PLAN DZIAŁALNOŚCI NA ROK 2024

ODDZIAŁ ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU Z CERKWIĄ W BARTNEM

WYSTAWY CZASOWE

15.03- 13.05

"Zwierzęta ludowe" – wystawa prac dzieci nt. motywów zwierzęcych w sztuce i obrzędowości ludowej. Wystawa przygotowana wspólnie z autorami prac.

21.06- 31.08

"Szaty i stroje liturgiczne" – wystawa szat liturgicznych Kościołów działających na terenie powiatu gorlickiego. Dobór stroju liturgicznego, symbolika i kolorystyka szat. Szaty współczesne i historyczne. Miejsce: cerkiew w Bartnem.

cerkiew w Bartnem

25.09 - 31.10

Wystawa poświęcona pamięci Bogusława Dudycza łemkowskiego rzeźbiarza, snycerza z Bielanki . Wernisaż prac odbędzie się w 5 rocznicę jego śmierci. Prace ze zbiorów prywatnych. Wystawa połączona z ekspozycją prac snycerskich Bogdana Kareła i Piotra Krynickiego wykonanych w czasie projektu „ Mistrz- Uczeń” realizowanego w partnerstwie z MDKiG.

IMPREZY PLENEROWE, PROJEKTY INTERDYSCYPLINARNE, WYDARZENIA KULTURALNE

Luty

Spotkania muzealne w Zagrodzie ”Zwierzęta ludowe” –cykl spotkań o motywach zwierzęcych w sztuce i obrzędowości ludowej. Spotkania połączone z warsztatami plastycznymi dla dzieci i młodzieży nt. motywów zwierzęcych.

Wielkanoc w Zagrodzie

Zabawy i warsztaty wielkanocne: wybitka, polowanie na jajka, wyrób świeczek, palmy, pisanki, baranki, wycinanki.

31.05.2024

"Łosie dzieciom" – dzień dziecka we wsi Łosie. Impreza cykliczna, Warsztaty, zabawy, dedykowane dzieciom ze wsi Łosie.

04.08.2024

"Święto Maziarzy Łosiańskich" (XIV edycja) Cykliczna impreza plenerowa w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Koncerty zespołów, degustacja kuchni łemkowskiej, warsztaty dla dzieci i dorosłych, konkursy, wystawy. Każda edycja święta odbywa się pod hasłem przewodnim (w poprzednich edycjach m.in.: konie, zarobki, łosianki, ropa, drewno, strój łemkowski), wokół którego budowany jest scenariusz imprezy. W roku 2024 będą to „Mistrzowie Tradycji” powiatu gorlickiego - rzemieślnicy, którzy przekazywali swoją wiedzę i umiejętności młodszym pokoleniom w ramach programów Kultura Ludowa i Tradycyjna: Impreza współorganizowana z GOK Ropa.

Zagroda Maziarska w Łosiu

Europejskie Dni Dziedzictwa EDD. Warsztaty tematyczne.

02 kwietnia 2024 - 12 maja 2024

02 kwietnia 2024 - 06 maja 2024