<< Cofnij

Warsztaty

Warsztaty wielkanocne
Cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych przed Świętami Wielkanocnymi podczas, których uczestnicy wykonują palmę wielkanocną oraz zdobią pisanki za pomocą wosku pszczelego.

W pogórzańskiej zagrodzie
Cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych w okresie letnim podczas, których uczniowie poznają dawne codzienne zajęcia na pogórzańskiej wsi.  Uczniowie mają możliwość  aktywnego uczestnictwa w  niektórych pracach jak np. mielenie zboża w żarnach, przesiewanie mąki, robienie masła w maselnicy, a także noszenie wiader z wodą za pomocą nosideł, pranie odzieży w balii na drewnianej tarze, maglowanie płótna. Zajęciom towarzyszy zwiedzanie ekspozycji ze szczególnym uwzględnieniem dawnych codziennych prac.

Len - złoto z polskich pól
Cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych we wrześniu oraz październiku  podczas, których uczniowie poznają zastosowanie lnu w tradycyjnej kulturze ludowej.  Uczestnicy mogą aktywnie brać udział w takich zajęciach jak obrywanie główek lnu na rafie, międlenie na cierlicy i międlicy. Prezentowane są dawne  zajęcia: przędzenie lnu na przęślicy oraz wełny na kołowrotku, tkanie płótna na krośnie.

Tradycyjne zwyczaje andrzejkowe
Prezentacja ludowych zwyczajów związanych z wigilią św. Andrzeja i św. Katarzyny. Prelekcja połączona jest z aktywnym udziałem uczniów we wróżbach andrzejkowych tj. lanie wosku, wróżby z obierek jabłek, patyków, butów i innych. Zajęcia odbywają się w listopadzie.

Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe
Cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych w grudniu w czasie, których uczniowie wykonują ozdoby tj. pająki, podłaźniczki, ozdoby choinkowe  z tradycyjnych materiałów  (słoma, bibuła, papier). Zajęciom towarzyszy zwiedzanie bożonarodzeniowego wystroju  w chałupie w Moszczenicy oraz z Siar.

Lekcje muzealne

„Zioła w wiejskiej chacie” – prezentacja roślin wykorzystywanych w medycynie, obrzędowości i magii ludowej. Lekcje odbywają się w oparciu o wystawę pt. „Zioła w tradycji Pogórza”. Zajęcia prowadzone są przez cały rok, a w okresie letnim lekcja połączona jest z warsztatami wicia wianków i robienia bukietów.

"Życie na wsi 100 lat temu" - prezentacja dawnego życia na pogórzańskiej wsi w oparciu o ekspozycję na terenie szymbarskiego skansenu. Zajęcia prowadzone są przez cały rok.

"W malowanej skrzyni wiannej" – prezentacja  tradycyjnego stroju Pogórzan. Zajęcia prowadzone są w oparciu o wystawę pt. "Na co dzień i od święta - tradycyjny strój pogórzański" oraz prezentację multimedialną. Zajęcia odbywają się przez cały rok.

"Zabawy i zabawki naszych dziadków" – prezentacja tradycyjnych zabawek, dawnych gier, zgadywanek, wyliczanek. Zajęcia odbywają się przez cały rok.

"Zwyczaje i obyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia" - prezentacja tradycyjnych ludowych zwyczajów i wierzeń związanych z cyklem świąt Bożego Narodzenia na Pogórzu. Lekcja połączona jest ze zwiedzaniem ekspozycji bożonarodzeniowej w chałupie z Moszczenicy i chałupie z Siar oraz prezentacją multimedialną. Zajęcia prowadzone są w grudniu i styczniu.

"Obrzędy przywoływania wiosny i świąteczny czas wielkanocny" - prezentacja obrzędów ludowych związanych z przywoływaniem wiosny (symbolika Marzanny, Gaika), oraz zwyczajów i wierzeń towarzyszącym świętom Wielkiej Nocy. Zajęcia odbywają się w marcu oraz kwietniu.

Lekcje muzealne oraz zajęcia warsztatowe można zamówić osobiście lub telefonicznie stosując tygodniowe wyprzedzenie. Nr tel. 18 351 10 18

Informacje

Godziny otwarcia

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota, niedziela 9:00 - 18:00

Sezon zimowy: październik - kwiecień
poniedziałek - niedziela 9.00 - 15.00

Ostatni zwiedzający przyjmowani są pół godziny przed zamknięciem

DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU: poniedziałek

BILET WSTĘPU:
normalny/spacerowy - 8,00 zł 
ulgowy - 5,00 zł
opłata przewodnicka - 10,00 zł
bilet "Karta Dużej Rodziny" - 3,50 zł

Wystawy stałe

Ekspozycja prezentująca 15 obiektów wraz z wyposażeniem dziewiętnastowiecznej wsi pogórzańskiej

Dane kontaktowe

38-311 Szymbark,
tel. 18 351-10-18

e-mail: skansen.szymbark@gmail.com

Mapa dojazdu

Do góry