<< Cofnij
WARSZTATY
KOŃ JAKI JEST, KAŻDY WIDZI – warsztaty edukacyjno-plastyczne (3- 11 lat)
BON KULTURY 2017 NOWOŚĆ!
Zagroda Maziarska w Łosiu

Koń towarzyszył człowiekowi od zawsze – w boju, w pracy na roli, jako środek transportu. Był oczywistym elementem otaczającej rzeczywistości tak powszechnym, że pod hasłem ,,koń” w starym słowniku znalazł się opis ,,koń jaki jest, każdy widzi..”. Dzisiaj widok żywego konia staje się zjawiskiem coraz rzadszym, a młodsi z nas często znają go tylko z mediów i ilustrowanych bajek dla dzieci.
Ideą projektowanych warsztatów jest przybliżenie sylwetki konia najmłodszym, posługując się metodami uruchamiającymi ich artystyczną, muzyczną i ruchową ekspresję. W części artystycznej dzieci wykonają zabawkę – przygotowany wcześnieji, szablon głowy końskiej ozdobią i pomalują wg własnej fantazji. Następnie w formie zabawy i przy pomocy powiększonego modelu konia instruktor zapozna je z budową , odgłosami i rodzajami chodu tego zwierzęcia.
W części rozwijającej ekspresję ruchową planowana jest zabawa z wykonana zabawką: wyścigi konne, bieg przez przeszkody itp. Podsumowaniem i sprawdzianem nabytej wiedzy będą na zakończenie zajęć quizy i zgadywanki, a namacalnym efektem warsztatów zabrana do domu, własnoręcznie wykonana zabawka - drewniany koń na patyku.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież (przedszkola, szkoły podstawowe)
Liczba uczestników: dzieci od 3-6 lat grupa do 15 osób; 7 – 11 lat grupa do 25 osób
Czas trwania: 1,5 godz.
Kalendarz zajęć: kwiecień – październik; częstotliwość – dwa razy w miesiącu terminy ustalane indywidualnie
Koszt: 6,25 zł od osoby*
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. (1,25 zł dla  uczestników spoza Gminy Ropa)
Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów /Zagroda Maziarska w Łosiu
Szczegółowe informacje i rezerwacja: Klaudia Zbiegień, tel. 18 353 43 63, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

"Ludowy Print"
Warsztaty inspirowane są tradycyjnym wzornictwem, ręcznie  drukowanych  tkanin, z których  szyto m.in. kabaty, zapaski, chusty. Podczas zajęć, przy dźwiękach łemkowskiej muzyki przyjrzymy się dokładnie elementom graficznym z których składały się  ludowe wzory (kropki, kreski, linie itp.). Wykorzystując powszechny, najbardziej archaiczny znak: kropkę  stworzymy własny indywidualny wzór na kawałku płótna. Korzystając z prymitywnych narzędzi (m.in. przygotowanych stempli nabitych gwoździami) i ograniczonej kolorystyki, pokażemy jak można stworzyć oryginalny  wzór w prosty sposób. Zmieniając jedyne  wielkość , kierunek, rytm lub kolor znaku ludowi twórcy potrafili stworzyć różnorodne wzory. W trakcie zajęć uczestnicy poznają sposoby starego drukowania tkanin (oglądając, narzędzia do druku, tkaniny, wzorniki).  Z zadrukowanych, przez uczestników materiałów stworzymy swego rodzaju katalog druków (używanych przez drukarzy) w formie wspólnego collage’u.  Własnoręcznie zadrukowane kawałki płótna wykonane na warsztatach staną się oryginalną pamiątką z pobytu w muzeum.


prowadzenie: animator kultury, instruktor plastyk posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą
czas trwania: 1 godz., 5 zł

„Pisanki po łemkowsku"
Dlaczego pisanki się pisze a nie maluje? Jakim wzorem można je ozdobić? Czy jajko ma druga stronę? W trakcie warsztatów poznamy wzory i sposoby tradycyjnego zdobienia pisanek na „Wełykdeń" – łemkowską Wielkanoc. Ozdobimy jajka dawnymi wzorami - techniką woskową, poznamy dawne zwyczaje i ludowe zabawy z jajkami.
Czas trwania: 1 h ; 5zł/os.

"Marzanna i jej przyjaciółki"
Warsztaty inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalki obrzędowe, magiczne, służące zabawie, zrobione ze szmat i gałganków. W czasie zajęć podążymy za „Marzanną, która chciała zobaczyć lato”. Pomogą jej w tym ukraińskie i białoruskie koleżanki. Każda postać stanie się inspiracją do stworzenia własnej lalki zrobionej ze szmat i gałganków. Poszukamy elementów określających tożsamość i charakter „Podróżnika”, „Karmicielki” czy pomocnej „Dziesięciorączki”. Dobierzemy odpowiednią formę, atrybuty, kolory, materiały. Nadamy lalkom imiona i porównamy z ich pierwowzorami.
Czas trwania: 1 h; 5 zł/os.

„Bez pudełka ani rusz"
Czy wiesz kto pierwszy zaczął pakować prezenty? Jak stworzyć opakowanie idealnie pasujące do prezentu? W czasie warsztatów wspólnie stworzymy i udekorujemy oryginalne pudełka na okazje duże i małe i przekonamy cię, że ręcznie wykonane opakowanie może stać się równie cenne jak prezent, który skrywa.
Czas trwania: 1,5h; 5 zł/os.

„Skład z zabawkami. Zabawki ze sznurkiem i patykiem" (nowa oferta)
Co można zrobić mając kilka patyków i naprawdę duży sznurek? Odkryj i zrób z nami zabawki, które się kręcą, wirują, podskakują: jarmarczne jo-jo, fruczkę a może kolorowego bączka. Poznaj z nami możliwości wykorzystania zwykłych dostępnych materiałów i przedmiotów dla wspólnej, dobrej zabawy.
Czas trwania: 1,h; 5 zł/os.

„Skład z zabawkami. Złudzenia i iluzje" (nowa oferta)
Czy łatwo oszukać wzrok i umysł? Jak stworzyć dynamiczne i zabawne złudzenia? Tworząc i ozdabiając zabawki, poeksperymentujemy z efektami optycznych iluzji wykorzystywanych w sztuce op-artu i puentylizmu. Wykorzystując kontrastowe cienie, linie i kolory stworzymy geometryczne i kolorystyczne złudzenia na tarczy dziecięcego bączka, stworzymy model 3d ręki, wyprawimy się do XIX wiecznego świata tworząc taumatrop, popularną niegdyś zabawkę optyczną.
Czas trwania: 1,5h; 5 zł/os.

„Stare gry i zabawy podwórkowe"
Ele mele dudki, gospodarz malutki, gospodyni jeszcze mniejsza, ale obrotniejsza..." Zagraj w klasy, cymbergaja, serso czy zośkę... Spróbuj trafić do celu z procy, chodzić na szczudłach, naucz się starej wyliczanki. Poznaj zabawy podwórkowe swoich dziadków!
Czas trwania: 1 h-1,5h; 5 zł/os.

„Chłopska Szkoła Biznesu"
Ekonomiczna gra inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka tkackiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. CSB w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę. W czasie rozgrywki gracze wcielając się w role dawnych rzemieślników produkują, negocjują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury.
Czas trwania 1-1,5 h (wersja podstawowa lub zaawansowana); grupy od 12-30 os.; 5,00 zł/os.

„Święta w zagrodzie"
Zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych, noworocznych i zwyczajów łemkowskiego dnia wigilijnego, połączone z warsztatami tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych.
Czas trwania: 1,5h; 5 zł/os.

Informacje

Godziny otwarcia

"ZAGRODA MAZIARSKA" w Łosiu
poniedziałek-piątek w godz. 9:30 - 17:30
sobota - niedziela 9.00-15.00

Bilet normalny - 4 zł
Bilet ulgowy - 2 zł

czwartek - dzień wolnego wstępu (zwiedzanie bez przewodnika)

CERKIEW w Bartnem

W dniach od 2 do 6 października 2017 cerkiew będzie nieczynna dla zwiedzajacych. Przepraszamy.

cerkiew udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym :
poniedziałek-czwartek w godz. 9:00 - 17:00
sobota 9:00 - 18:00
niedziela 14:00 - 18:00

Bilet normalny - 4 zł
Bilet ulgowy - 2 zł

Dane kontaktowe

"ZAGRODA MAZIARSKA" w Łosiu
Łosie 34,
tel. 18 353 43 63
tel. 601-411-590 (Klaudia Zbiegień)
e-mail: zagroda.maziarska@gmail.com

CERKIEW w Bartnem
Bartne 38-307 Sękowa
tel. 18 351 84 54 (ks. Mirosław Cidyło)

Mapa dojazdu

Łosie:

Bartne:

Zapisz
Do góry