<< Cofnij

XXII KURSY MUZYCZNE - KONCERT Olga Anikiej, Roman Hoffmann

Koncerty

03 lutego 2015 17:00

Dwór Karwacjanów

XXII KURSY MUZYCZNE - KONCERT Olga Anikiej, Roman Hoffmann
Koncert

Olga Anikiej - fortepian 

Roman Hoffmann - wiolonczela

Program:
Dymitr Schostakovitch — Sonata na wiolonczelę i fortepian op. 40
1. Allegro non troppo
2. Allegro
3. Largo
4. Allegro

Sergei Rachmaninov — Sonata g-moll na wiolonczelę i fortepian op. 19
1. Lento. Allegro moderato
2. Allegro scherzando
3. Andante
4. Allegro mosso

Olga Anikiej
Urodziła się w 1974 r. w Sewastopolu. Edukację muzyczną otrzymała w Państwowej Szkole Muzycznej I st. oraz Liceum Muzycznym w Grodnie. W 1991 r. zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Pianistycznym im. S. Prokofiewa w Mińsku. W 1998 r. ukończyła z wyróżnieniem AMFC w Warszawie Filię w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Witalisa Raczkiewicza. Jako dyplomantka wystąpiła z Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Białostockiej wykonując I cz. III koncertu fortepianowego d-moll op. 30 S. Rachmaninowa. W tym samym roku wzięła udział w XI Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym w Antoninie. Po studiach została zatrudniona na stanowisko wykładowcy, współpracując z klasą wiolonczeli prof. A. Zielińskiego oraz kontrabasu prof. L. Sokołowskiego. W 1999 r. uczestniczyła w Żywym Wydaniu Wszystkich Dzieł Fryderyka Chopina (Warszawa, Białystok). Swoje umiejętności doskonaliła na pianistycznych kursach mistrzowskich w Dusznikach-Zdroju u prof. Tatiany Szebanowej, w Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie u prof. S. Dorienskiego, w Akademii Muzycznej w Mińsku u prof. W. Szackiego, w Toronto u prof. N. Tiomkin. Brała czynny udział w wielu ogólnopolskich seminariach prowadzonych przez następujących profesorów: J. Rose'a, W. Mierżanowa, Lee Kum Singa, J. Marchwińskiego, M. O'Rourke'a, W. Obidowicza, T. Herbuta, A. Wodnickiego i in. Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową. Posiada szeroki i różnorodny repertuar w dziedzinie kameralistyki, obejmujący dzieła pochodzące z różnych okresów stylistycznych. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Sławek A. Wróblewski, Tomasz Tokarczyk, Joanna Nowicka. Jako kameralistka koncertowała m.in. z muzykami Opery i Filharmonii Podlaskiej, z zespołem Ars Iuvenum, z członkami kwartetu Camerata i kwartetu im. A. Tansmana. Występowała również w duecie fortepianowym z M. Wolanin, wykonując Karnawał zwierząt C. Saint-Saensa z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Olga Anikiej nagrywała dla Radia Białystok i Radia Lublin. W latach 2005-2007 współpracowała z Operą i Filharmonią Podlaską wykonując partię fortepianu w programach symfonicznych. Jako akompaniator wielokrotnie towarzyszyła studentom na ogólnopolskich konkursach (Poznań, Łódź, Dąbrowa Górnicza) zdobywając wyróżnienie za akompaniament.
W lutym 2014 r. wystąpiła na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonując II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara z towarzyszeniem Orkiestry symfonicznej UMFC w Białymstoku (Prawykonanie w Białymstoku).
W lipcu 2012 r. uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. Obecnie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w rodzimej uczelni.

Roman Hoffmann
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie
prof. Andrzeja Orkisza. Studia kontynuował w Hochschule für Musik w Köln i Detmold oraz w Hans Eisler Hochschule für Musik w Berlinie. Brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Prof. Ivana Monigettiego, Milosa Sadlo, Michaela Flaksmana i Fiodora Drużynina. Od 1984 r. jest członkiem Kwartetu Camerata.
Roman Hoffmann jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 — I nagroda). Występował w znanych ośrodkach muzycznych Europy, USA i Japonii. Działalność Romana Hoffmanna została uhonorowana w 1991 roku przyznaniem nagrody im. St. Wyspiańskiego, a w 1995 był nominowany do nagród „Paszport Polityki” oraz „Fryderyk 95” (za nagranie kwartetów Schuberta) i „Fryderyk 97” (za płytę z muzyką Smetany i Dworzaka), a w roku 1999 zdobył to trofeum w kategorii muzyki kameralnej za płytę „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego. W 2009 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Poza koncertami i nagraniami, Roman Hoffmann zajmuje się również pracą pedagogiczną: prowadzi
zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach, jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego
Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. W roku 2013 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej.


Informacje

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Opening hours
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł

Dane kontaktowe:
38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry