Spotkania na Węgierskim Szlaku

Imprezy

03 września 2015 18:00

Spotkania na Węgierskim Szlaku
3 września 2015 w oddziale Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów - Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku odbyła się kolejna edycja imprezy kulturalnej pn. „Spotkania na Węgierskim Szlaku”. To cykliczne wydarzenie, którego celem jest prezentacja różnorodności kulturowej krajów, przez które przebiegał historyczny szlak winny tj. Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier. W tym roku organizatorzy odeszli od formy plenerowego „etno-pikniku”, prezentując twórczość plastyczną i muzyczną artystów słowackich, węgierskich i ukraińskich.

W programie imprezy znalazło się otwarcie wystawy malarstwa wybitnego węgierskiego artysty Tibora Urbana, otwarcie wystawy prac słowackiego artysty Martina Gregi oraz koncert ukraińskiego chóru „UNISON”. Wysoki poziom artystyczny wydarzeń spotkał się z gorącym odbiorem i uznaniem licznie zgromadzonych gości.

„UNISON” to ukraiński chór narodowy ze Stryja w Obwodzie Lwowskim, którego członkami są pedagodzy i uczniowie szkół muzycznych, a dyrektorem artystycznym Jurij Junyk. Chór wielokrotnie koncertował w Polsce, na Litwie, Słowacji i Białorusi. Jest laureatem wielu festiwali pieśni religijnej i ludowej.

Koncert chóru „UNISON możliwy był dzięki współpracy międzyregionalnej Województwa Małopolskiego z Obwodem Lwowskim, na podstawie Wspólnej Deklaracji Współpracy między Województwami podpisanej dnia 22 kwietnia 2004 roku oraz dzięki umowie o współorganizacji przedsięwzięcia zawartej pomiędzy Województwem Małopolskim i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów podpisanej dnia 20 sierpnia 2015 roku. Przedsięwzięcie wzbogaciło ofertę kulturalną gorlickich „Spotkań na Węgierskim Szlaku” o bogate dziedzictwo ukraińskiej pieśni ludowej i przyczyniło się tym samym do ożywienia kontaktów twórczych pomiędzy Małopolską a Obwodem Lwowskim.

Sezon letni: maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
soboty i niedziele 10:00 - 18:00

Sezon zimowy: październik- kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

Opening times
Summer season: May - Setpember
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Saturday & Sunday 10:00 - 18:00

Winter season: October - April
Monday - Friday  9:00 - 16:00

Last admission 30 minutes before closing.

Bilety wstępu / Tickets
bilet wstepu / ticket - 5 zł/os.
grupowy bilet wstępu / groups - 4 zł/os. (dla grup od 25 - 50 os.)
opłata przewodnicka - 25 zł
bilet "Karta Dużej Rodziny" – 2,50 zł/os.
dzieci do lat 7 - wstep wolny