ROBERT HUK FIAT LUX. DZIEŃ PIERWSZY. (NIECH SIĘ STANIE ŚWIATŁOŚĆ) / FOTOGRAFIA

19 maja 2017 - 19 czerwca 2017

ROBERT ZYGMUNT HUK jest  /.../  niewątpliwie wybitnym fotografikiem - artystą.

Jego osiągnięcia w tej mierze są znaczące. /.../ W sprawach naszej rodzimej kultury i sztuki nie lubię być ani pobłażliwym ani stosującym "taryfy ulgowe". Mój gość zadziwił mnie po pierwsze wiedzą o fotografice i historii sztuki. Nie zorientował się, że stary profesor tak "przy okazji" poddaje go gruntownemu egzaminowi, który zdał na celująco. Skąd poznał to wszystko? Zdumiewająca wiedza i skromność nie zawsze chadza w parze. Beskid Niski jest w istocie miejscem specyficznym, gdzie splatają się ze sobą różne kultury, wyznania, obyczajowości. Sądzę, że ten fakt właśnie stanowił inspirację twórczą pana Roberta. W sztuce o sukcesie decyduje talent
i systematyczna praca. W prezentowanej wystawie występują obydwa elementy. Piszący tę recenzję jest autorem wielu opracowań dotyczących polskiego krajobrazu, jego przemian, a ostatnio degradacji. Nie często mi było dane zetknąć się z takim zrozumieniem problemów i nastroju kolorytu, świadomego podporządkowania szczegółów atmosferze całości.
/z recenzji wystawy "Credo"/ prof. dr  hab. Wiktor Zin

wernisaż 19.05.2017 (piątek), godz. 18.00

ROBERT ZYGMUNT HUK - wybitny footgrafik, artysta, znakomity inwentaryzator zmian zachodzących w krajobrazie kulturowym. Jego fotografie są nie tylko zapisem życia, ale i swoistymi dziełami sztuki. Są efektem systematycznej pracy i talentu. Artysta stara się unikać typowego reportażu, a temat interpretuje wykonując fotografie w nietypowych warunkach, nietypowymi metodami, przy wykorzystaniu naturalnego światła słońca i księżyca oraz oświetlenia sztucznego. Stara się uchwycić metafizykę, ponadczasowy i nieprzemijający charakter znaku KRZYŻA jako najkrótszej drogi człowieka do Boga.
Inspiracją do twórczości artysty jest Beskid Niski-miejsce specyficzne, gdzie splatają się ze sobą różne kultury, wyznania, obyczajowości. Zamieszkiwany przez co najmniej trzy społeczności: polską, ukraińską i łemkowską; wyznawców Kościołów rzymsko- i grekokatolickiego oraz prawosławnej Cerkwi. Te różne kultury i zwyczaje współistnieją, przenikając się wzajemnie. Krajobraz tego regionu pełen jest znaków wiary, pomników spełnionych próśb, wyrazów bezinteresownej czci oddawanej Stwórcy przez prostych ludzi.

Wystawa czynna od 19 maja do 19 czerwca

foto: FOTOGORLICE.PL

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.