There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2019/02 luty/2019.02.15Dwor_O_przyszlosc_Rapperswilu

"O PRZYSZŁOŚĆ RAPPERSWILU" WYSTAWA MUZEALNA

15 lutego 2019 - 20 marca 2019

Serdecznie zapraszamy 15 lutego 2019 roku do Galerii Sztuki "Dwór Karwacjanów" w Gorlicach na otwarcie wystawy "O przyszłość Rapperswilu".

Wystawa „O przyszłość Rapperswilu” jest opowieścią o trwającej półtora wieku historii Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii. Muzeum powstało w 1870 roku i jest drugą po Bibliotece Polskiej w Paryżu, najstarszą działającą polonijną instytucją kulturalną. Mieści się w XIII-wiecznym zamku, który wydzierżawił na 99 lat fundator muzeum, hrabia Władysław Broël Plater: powstaniec listopadowy, emigrant. Zakładając Muzeum Polskie, Plater oparł je na trzech filarach: Muzeum, Archiwum i Bibliotece. W 1927 r., zgodnie z testamentem Władysława Broël Platera, zbiory rapperswilskie trafiły do Warszawy. Większość z nich spalili Niemcy po Powstaniu Warszawskim.W czasie II wojny światowej Muzeum przejęło kulturalną opiekę nad 13 000 internowanych w Szwajcarii polskich żołnierzy, przybyłych tu po kapitulacji Francji. Na obecną kolekcję Muzeum Polskiego w Rapperswilu, tworzoną po II wojnie światowej, złożyły się dary i spuścizny Polaków mieszkających poza granicami kraju. Muzeum nie przetrwałoby bez finansowego wsparcia ze strony tysięcy tych, którzy wyrzuceni po 1945 r. poza nawias polskiego społeczeństwa, zdecydowali się na emigracji tworzyć namiastkę utraconej Polski. Obecnie, Muzeum utrzymuje się z darowizn Polonii i składek członkowskich Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. W 2015 r. otrzymało nagrodę „Kustosz Pamięci Narodowej”, przyznawaną corocznie przez prezesa IPN.
„Przewodnikami” po wystawie są: Anna Buchmann obecna dyrektor Muzeum Polskiego, hrabia Władysław Broël Plater – założyciel i fundator Muzeum, oraz Stefan Żeromski, który był bibliotekarzem w tym muzeum w latach 1892-1896. Materiały do wystawy zostały zebrane przez Wojciecha Walkiewicza podczas jego pobytów w Muzeum Polskim w Rapperswilu w 2016 r., odbywanych w ramach stypendium artystycznego, przyznanego mu przez ministra MKiDN. Na wystawę składają się: plansze fotograficzne, prezentacje multimedialne, nagrania audio z fragmentami listów Stefana Żeromskiego, czytane przez Michała Lesienia.Autorką projektów graficznych plansz i katalogu towarzyszącego wystawie jest Joanna Walkiewicz, artystka plastyk,absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ilustracją muzyczną wystawy są utwory skomponowane specjalnie na tę okazję przez Olgierda Mroczkowskiego. Wystawa została dofinansowana ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i miała swoją premierę 20/10/2018 r. w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”- Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach .

Wojciech Walkiewicz: absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na kierunku operator obrazu filmowego i realizator TV i Policealnego Studium Fotograficznego w Warszawie. Autor zdjęć do filmów dokumentalnych, teledysków i cyklicznych programów telewizyjnych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma w swym dorobku autorskie wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne: „Powidoki”, „Wiosna”, „Miasto nad Wisłą”, „Wielki Wybuch Wiosennej Wilgoci”, „Zamrozy”, „Antarktika”, ,,O przyszłość Rapperswilu”, które były prezentowane w Polsce, Ukrainie i Szwajcarii. Brał udział w festiwalach i wystawach zbiorowych: XII, XV i XVII Międzynarodowe Biennale Krajobrazu w Kielcach, „Przedwiośnie 37” BWA w Kielcach, Art Fresh Festival w Warszawie, V i VI Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu (Ukraina), eXperimenta 3 w Paderborn (Niemcy), "Między ilustracją a sztuką V" w Lublinie, Noce Muzeów w Warszawie i w Kielcach. Zdobywca II-giej nagrody w konkursie „Kieleckie inaczej” i wyróżnienia w konkursie „TIME” (The Royal Photographic Society of Thailand). Okazjonalnie prowadzi warsztaty fotograficzne i filmowe dla dorosłych i młodzieży. Autor albumu fotograficznego „Antarktika”{gallery}galerie/2019/02 luty/2019.02.15Dwor_O_przyszlosc_Rapperswilu{/gallery}

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.