<< Cofnij

„PTAKI I SMOKI. LALKI TEATRALNE” BARBARA MATEJA

Wystawy

21 lipca 2017 18:00 - 16 sierpnia 2017

Dwór Karwacjanów

„PTAKI I SMOKI. LALKI TEATRALNE” BARBARA MATEJA
Barbara Mateja pochodzi z Zakopanego. Ukończyła właśnie czwarty rok scenografii na krakowskiej ASP oraz drugi filmoznawstwa na UJ. Projektuje i realizuje różne projekty scenograficzne, ale najbardziej interesuje ją tworzenie lalek teatralnych.

Na najnowszej wystawie w Gorlicach zaprezentuje różne typy lalek. Zobaczycie Państwo tzw. jawajki, czyli kukiełki których kończyny są poruszane prętami od dołu. Będą też lalki typu bunraku: z ruchomymi głowami, korpusami i rękami. Pojawią się także ptaki, animowane na wiele sposobów. Tematem wystawy nie jest jedynie prezentacja różnych typów lalek. Kukiełki układają się w dwa cykle: pierwszy to interpretacja opowiadania Brunona Schulza Ptaki ze zbioru Sklepy cynamonowe. Te lalki zagrały w spektaklu taneczno - baletowym w Zakopanem późnym latem zeszłego roku. Natomiast pozostałe kukiełki otwierają nowy cykl, zainspirowany bajką tybetańską o Białej Królowej, matce smoków.

Autorka wystawy poszukuje nowych rozwiązań technologicznych, aby tchnąć w swoje lalki jeszcze więcej życia. To właśnie ta dziedzina sztuki pozwala jej na najbardziej twórcze poszukiwania oraz daje największą satysfakcję. Zainteresowanych innymi działaniami Barbary Matei odsyłam do jej portfolio: https://www.behance.net/thevotka3a9c

foto: fotogorlice.pl

Informacje

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Godziny otwarcia
poniedziałek – piątek  8 – 17
sobota 11 – 17
niedziela - nieczynne

bilety wstępu: normalny: 2,00 zł;
ulgowy: 1,00 zł

Dane kontaktowe:
38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry