There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2017/04.12.17-koncer-cmerata-vistula

Camerata Vistula i Fiacorda Ensemble (Szwajcaria)

Koncerty

01 grudnia 2017

Bazylika Mniejsza w Gorlicach

Program: Stanisław Moryto - Kwartet „Sądecki”; Adagio teneramente; Andantino grazioso; Andantino ma non tanto
Presto rustico; Antoni Stolpe - „Scena dramatyczna na wiolonczelę i kwintet smyczkowy”; Anna Wróbel - wiolonczela solo; Jerzy Derfel - Oktet- wariacje D-dur na temat „Z’ Basel an mym Rhy”; Piotr Wróbel - Wróblues
{gallery}galerie/2017/04.12.17-koncer-cmerata-vistula{/gallery}
Anna Wróbel ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych a w 2016 otrzymała habilitację. Jest również absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 została przyjęta w poczet elitarnej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej. Z pianistą M. Dropkiem nagrała płytę z polskimi miniaturami wiolonczelowymi, z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Ł. Borowicza- Koncert wiolonczelowy A. Kulikowskiego, a z zespołem Camerata Vistula muzykę polską na wiolonczelę i smyczki. Ostatnio nagrała wszystkie kaprysy Alfredo Piattiego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka jak i kameralistka. Jest też dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego. Od 2014 r. pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.

Fiacorda Ensemble ( Marie-Thérèse Yan - fagot, Henryk Kaliński- waltornia, Mateusz Rajkowski- klarnet) to zespół instrumentów strunowych i dętych wykonujących dzieła kameralne w różnych układach od tria do oktetu. Zespół składa się z klarnetu, fagotu, rogu, dwóch skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu. Nietypowy skład inspiruje kompozytorów do tworzenia specjalnie dla nich nowych utworów. Mają też w repertuarze dzieła muzyki klasycznej i romantyczne, takie jak Septet Beethovena i Oktet Schuberta. Zespół występuje regularnie w prestiżowych seriach koncertowych i festiwalach w całej Europie. W swoim dorobku fonograficznym ma utwory Mozarta, Beethovena, Schuberta, Berwalda i Blanca. Specjalnie dla Fiacorda Ensemble komponowali Bruno Karrer i Helena Winkelman. Zespół wykonuje także oktety i septety Petera Benary’ego, Caspara Diethelma, Augusta Wirza i Francesco Raselli’ego. Z wielkim powodzeniem zespół wykonuje transkrypcję na oktet „Amerykanina w Paryżu” George’a Gershwina autorstwa Roberta Zimansky’ego.

Zespół Kameralistów CAMERATA VISTULA w składzie: Andrzej Gębski - skrzypce; Gwidon Ciężarek - skrzypce; Grzegorz Chmielewski - altówka; Andrzej Wróbel - wiolonczela; Radosław Nur - kontrabas; Mateusz Rajkowski - klarnet został założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego Zespołu. W skład 12-osobowej grupy wchodzi sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian. Skład taki umożliwia przedstawienie słuchaczom wielu dzieł kameralistyki światowej, rzadko wykonywanych tylko z powodu nietypowego składu instrumentów, na jaki zostały napisane. W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności. Wiele utworów zostało napisanych specjalnie dla Cameraty Vistuli. Bliska współpraca Cameraty z wieloma kompozytorami sprawia, że Zespół ma w swoim dorobku liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych. Camerata Vistula nagrała wiele pozycji ze swojego repertuaru dla Polskiego Radia, a także dla radia BBC, Polskiej Telewizji i wytwórni płytowych. Nagrania płytowe Zespołu otrzymały doskonałe recenzje w pismach brytyjskich i francuskich. Zespół występował w salach koncertowych Polski, Belgii, Czech, Słowacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz w Meksyku. Camerata Vistula występowała z dużym powodzeniem na wielu renomowanych festiwalach, m.in. „Warszawska Jesień”, La Chaise Dieu Festival, „Inventionen” w Berlinie, „Cervantino” w Meksyku, festiwal w Glasgow. Camerata Vistula to zespół wybitnych instrumentalistów - solistów i kameralistów. Jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie zespołów zajmujących się wykonywaniem tego rodzaju muzyki kameralnej. Zespół osiągnął poziom, który daje mu prawo do występowania na wszystkich estradach świata.

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017

02 kwietnia 2024 - 12 maja 2024

02 kwietnia 2024 - 06 maja 2024