Anna Zielińska "Siła wypadkowa" / rzeźba, rysunek

Anna Zielińska "Siła wypadkowa" / rzeźba, rysunek
Wernisaż wystawy 4 stycznia 2019 o godzinie 18.00 / foyer Kasztelu w Szymbarku

Anna Zielińska
Ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. A. Myjaka. Jest doktorantką Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, na kierunku „Pedagogika”.
Pracowała jako arteterapeutka w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Tworkach. Współpracuje z Fundacją Dom Kultury, dla której prowadzi zajęcia integracyjne, edukacyjne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących wsparcia i dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadzi także warsztaty arteterapeutyczne dla skazanych, w więzieniach na terenie Polski.
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (Komunikacja interpersonalna, psychorysunek, rzeźba, arteterapia, rysunek).
Realizuje wiele projektów dla firm, np. Social Art., TP.SA, Opera Narodowa, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych. Zaangażowana jest w działania popularyzujące naukę.
  • od 2011 członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego naukowej sekcji Arteterapii.
  • 2010-2016 członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Tworek "Amici di Tworki", organizowanie spotkań naukowych i sesji arteterapeutycznych.
Na dorobek artystyczny składają się wystawy i plenery:
  • 2008 Miejskia Galeria Sztuki "Absolwenci i nauczyciele szkoły im. A. Kenara" Zakopane, (wystawa grupowa).
  • 2009 Galeria "Aspekt" ,"Formy przestrzenne z pracowni Adama Myjaka" w Izabelinie (wystawa grupowa).
  • 2010 Galeria Rio "Linia i bryła", Warszawa, (wystawa indywidualna).
  • 2011 Galerii Rio "Lumen" Warszawa, (wystawa grupowa).
  • 2012 M65 stara Drukarnia, "Reaktor Kultury" Warszawa, (wystawa grupowa).
  • 2013 Galeria Kordegarda, "Pałac Kultury", Warszawa, (wystawa grupowa).
  • 2013 Pałacyk nad Utratą "Psychoanaliza z miłości do siebie" Tworki, (wystawa indywidualna).
  • 2014 Ludwig Forum Muzeum Sztuki "Królestwo dzieci" w Aachen, Niemcy (wystawa grupowa).
  • 2016 A.G Leventis Gallery & Point Centre for Contemporary Art, "Life Zone – Life Point", w Nicosia, Cypr, (wystawa zbiorowa).
  • 2017 Rehab Wyższa Szkoła Rehabilitacji "Reaktor Kooltury" (wystawa zbiorowa).
  • 2017 Międzynarodowe sympozjum rzeźby w Cembra, Włochy.
  • 2016 Międzynarodowe sympozjum rzeźby w Hojer, Dania.
  • 2016 Międzynarodowe sympozjum rzeźby w Edolo, Włochy.
  • 2009 "Ku zdrowiu przez sztuke i partnerstwo transgraniczne", Internacional Sculpture Symposium, Bartoszyce, Poland.
  • 2008 Sympozjum rzeźby w alabastrze, Voltterra, Włochy.
  • 2007 Plener rzeźbiarski, Oronsko.
  • 2006 Plener ceramiczny, Dłurzew.
  • 2005 Plener rzeźbiarski Regetów.
  • 2005 Plener rzeźbiarski w Morlenbach, Niemcy.
  • 2004 "Festival les Cultures du Monde", Plener rzeźbiarski, Ganat, Francja.
  • 2004 Plener rzeźbiarski w Hirshorn, Niemcy.
  • 2003 Plener rzeźbiarski w Piszu.
  • 2003 Plener rzeźbiarski w Gębiczynie.
  • 2002 Plener rzeźbiarski w Gładyszewie.

"Siła wypadkowa"
Siły, doświadczenia, emocje, które artystka przetwarza na język sztuki stały się motywem przewodnim wystawy. Siła wypadkowa to działanie kilku sił przyłożonych do tego samego ciała, powodujące zmianę pędu ciała. Siły, tworzące sumę wektorową są siłami składowymi, które mogą być rzeczywiście działającymi siłami lub składowymi innych sił. Twórca podlega wpływom zewnętrznym, aktualnym przeżyciom emocjonalnym, co ma wydźwięk w powstających pracach, jest to swoista siła wypadkowa.

Wystawa ma charakter retrospektywny prezentowane prace powstawały na przestrzeni wielu lat, w kluczowych momentach rozwoju twórczego. Widz ma szanse zobaczyć dzieła tworzone już w czasach licealnych, podczas studiów i okresu pracy samodzielnej. Wystawa skomponowana jest z rzeźb i rysunków, które stanowią dla autorki główne środki artystycznego wyrazu.

Sezon letni: maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
soboty i niedziele 10:00 - 18:00

Sezon zimowy: październik- kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

Opening times
Summer season: May - Setpember
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Saturday & Sunday 10:00 - 18:00

Winter season: October - April
Monday - Friday  9:00 - 16:00

Last admission 30 minutes before closing.

Bilety wstępu / Tickets
bilet wstepu / ticket - 5 zł/os.
grupowy bilet wstępu / groups - 4 zł/os. (dla grup od 25 - 50 os.)
opłata przewodnicka - 25 zł
bilet "Karta Dużej Rodziny" – 2,50 zł/os.
dzieci do lat 7 - wstep wolny