<< Cofnij

III Przegląd Chórów Parafialnych „Te Deum laudamus”

Koncerty

19 października 2014

Nie podano lokalizacji!

Kościół p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Szymbarku 

Wystąpili:
1. Chór parafialny Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Gorlic
Dyrygent: Jan Wlazełko

Chór parafialny w Gorlicach jest jednym z najstarszych zespołów śpiewaczych działających w południowo-wschodniej części Polski. Powstał w latach 30-tych ubiegłego wieku na bazie chóru szkolnego Gimnazjum im. Marcina Kromera i w latach wojennych prowadził go ks. prof. Teofil Górnicki. Po wojnie chór reaktywował Stanisław Wlazełko, a od 1992 roku prowadzi go junior rodu Wlazełków – Jan.
Chór liczy aktualnie 35 osób i tworzą go amatorzy w różnym wieku, różnych zawodów i wykształcenia, których łączy przede wszystkim radość śpiewania. W repertuarze chóru znajdują się utwory religijne różnych kompozytorów, m. in Mozarta, Beethovena, Chopina, ks. Chlondowskiego i innych bardziej lub mniej znanych.
Chór w ciągu roku występuje około 25 razy, wzbogacając uroczystości parafialne i diecezjalne. Śpiewa na prymicjach, ślubach, nabożeństwach pogrzebowych, a także w czasie pielgrzymek.

2. Chór „Arka" z Parafii pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela z Kobylanki
Dyrygent: Marek Gubała

Chór sanktuaryjny „Arka" istnieje od 1948 roku. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był organista Edward Bodzioch. W repertuarze miał pieśni na wszystkie uroczystości kościelne, a w szczególności pieśni związane z kultem Jezusa Ukrzyżowanego. W latach 1975–1988 chórem kierował organista Józef Chudyba. W latach 1988–1996 nastąpiła przerwa w działalności chóru, dopiero kolejny organista Marek Gubała reaktywował chór, który dzisiaj liczy 39 chórzystów.
Chór wykonuje utwory religijne, zarówno liturgiczne jak i koncertowe, związane z różnymi okresami roku kościelnego, uroczystościami i świętami. Są to: pieśni adwentowe, wielkopostne, kolędy, pieśni do Ducha Świętego, maryjne, eucharystyczne, pogrzebowe i okolicznościowe – świeckie. Kobylański chór uświetnia wszystkie uroczystości odpustowe i inne uroczystości kościelne. Koncertował też poza parafią, m.in. w Gdańsku, Rzeszowie, Licheniu, Żmigrodzie, a także na Słowacji w Parażskom Podhradi.

3. Chór parafialny „Cantabile" z Parafii pw. Św. Marcina Biskupa z Łużnej
Dyrygent : Jan Wypasek

Chór "Cantabile" z Łużnej kontynuuje tradycje śpiewacze zapoczątkowane przez swoich poprzedników. Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej. W 2012 roku chór obchodził 100-lecie działalności kulturalnej. W swoim repertuarze posiada pieśni religijne, świeckie i patriotyczne. Chór występuje na różnych uroczystościach kościelnych jak i świeckich.

4. Chór parafialny z Parafii MB. Nieustającej Pomocy z Paszyna
Dyrygent: Joanna Albrzykowska - Kliford

Chór czterogłosowy, liczący 26 osób, reaktywowany w 2011 roku. Występuje na każdym większym święcie i wydarzeniu w Parafii , w Sadeckim Parku Etnograficznym na odpuście Św. Piotra i Pawła, w sanktuarium Ojców Redemptorystów w Bardo Śląskie.

5. Chór Kameralny Kolegiaty p.w. Bożego Ciała w Bieczu
Dyrygent: Beata Bochnia

Czterogłosowy chór mieszany powstał w 2003 roku z inicjatywy Proboszcza Parafii i Prepozyta Kolegiaty p.w. Bożego Ciała w Bieczu. ks. dr Władysława Kreta działa dzięki pasji dyrygentki - mgr Beaty Bochni.
Zasadniczy repertuar stanowią pieśni sakralne wybitnych kompozytorów, m. in. A. Lottiego, W. A. Mozarta, J. Haydna, S. Moniuszki, M. Gomółki, F. Schuberta, A. Koszewskiego i in., zgodne z kalendarzem roku liturgicznego: wielkopostne, wielkanocne, eucharystyczne, dziękczynne, maryjne, przygodne, żałobne, religijno- patriotyczne oraz kolędy, pastorałki. Chór wykonuje również Pasję wg Ewangelii św. Jana, której czterogłosową partię skomponowała Beata Bochnia. W repertuarze chóru są również rodzime pieśni ludowe, opracowane na SATB przez dyrygentkę.
W ciągu 12 lat działalności chór: liczył ogółem 68 śpiewaków, odbył ponad 600 prób, prezentował się ok. 500 razy, przebył trasę 11 000 km, koncertował w kraju: Kraków – Łagiewniki, transmisja Mszy św., Kraków – Podgórze, wiele Sanktuariów, uroczystych Mszy św. z połączonymi chórami i za granicą : w Austrii - Wiedeń, Litwie – Wilno(Ostra Brama), Kowno( Kościół p.w. Św. Krzyża, Dom Polaków Litewskich, Biblioteka Polska) , Słowacji
( Pezinok, Harichovce, Bardejov) i Czechach - Praga.
Solistami chóru są: Beata Bochnia (sopran), Dorota Juszczyk (sopran), Zygmunt Augustowski (tenor), Józef Kawa (bas), Krzysztof Piotrowski (tenor).
O wysokim poziomie chóru świadczą nie tylko liczne nagrody w prestiżowych konkursach muzyki chóralnej, m. in. „Srebrna Struna” w XI Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach, ale przede wszystkim uznanie, które zyskał dzięki działalności środowiskowej i ponadlokalnej.

6. Chór parafialny Małopolanie z parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej z Moszczenicy
Dyrygent: Wanda Godek

Chór Małopolanie z Moszczenicy rozpoczął działalność w roku 1983. Od początku swego istnienia prowadzi go Wanda Godek. Aktualnie liczy 21 osób i śpiewa na wszystkich ważniejszych uroczystościach kościelnych.
Chór brał udział w eliminacjach Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd Pastorałek w Tuchowie. Koncertował także w Warszawie na zaproszenie Warszawskiego Klubu Przyjaciół Nowosądecczyzny z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, w siostrzanej Moszczenicy w województwie łódzkim, również na spotkaniach opłatkowych w Marcinkowicach i Krynicy, w okolicznych miejscowościach: Bobowej, Lipinkach. Dwukrotnie brał udział w koncertach w Kamiannej organizowanych przez Stowarzyszenie Akademia Ars Vitalis.
Występował także na Słowacji, gdzie oprócz koncertu kolęd przedstawił Jasełka.

7. Chór parafialny z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku
Dyrygent: Andrzej Cetnarowski

Chór parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Szymbarku powstał w 2012 roku. Swój debiut miał podczas Świąt Bożego Narodzenia. Inicjatorem powstania chóru był ksiądz proboszcz Stefan Tabor. Prowadzony jest przez parafialnego organistę p. Andrzeja Cetnarowskiego.
Chór czynnie uczestniczy w uroczystościach i nabożeństwach parafialnych, systematycznie wzbogaca swój repertuar.

Na zakończenie gościnnie wystąpił chór Cantores Carvatiani działający przy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.







Zapowiedzi

29 lutego 2024 - 31 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 kwietnia 2024 - 12 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 kwietnia 2024 - 06 maja 2024

Dwór Karwacjanów

26 kwietnia 2024 - 16 czerwca 2024

Dwór Karwacjanów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Do góry