NABÓR DO PROJEKTU - Mistrz Tradycji - Jan Malisz

23 kwietnia 2018 16:00 - 18:00

Dwór Karwacjanów

NABÓR DO PROJEKTU - Mistrz Tradycji - Jan Malisz
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna, zadanie „Mistrz Tradycji”, na realizację projektu pn.: „Mistrz Tradycji - Jan Malisz”.

MISTRZ TRADYCJI – JAN MALISZ

Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów muzycznych z mistrzem tradycji – Janem Maliszem. Zajęcia mają na celu naukę dawnego stylu gry oraz pogórzańskich melodii ludowych. Sposób nauki polega na bezpośrednim przekazie Mistrz-uczeń metodą „ze słuchu”, tak jak przez kolejne pokolenia młodsi muzykanci uczyli się od starszych. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, posiadających umiejętność gry na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie. Projekt trwa od maja do listopada 2018 r..

Nabór do udziału w projekcie zostanie przeprowadzony

23.04.2018, godz. 16.00 – 18.00

w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów”, ul. Wróblewskiego 10 A, w Gorlicach

Kandydaci proszeni są o krótkie zaprezentowanie swoich umiejętności z zakresu gry na wybranym instrumencie: skrzypcach, klarnecie, wiolonczeli, akordeonie, kontrabasie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Jan Malisz - pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim; muzyk, multiinstrumentalista, budowniczy i kolekcjoner instrumentów, pasjonat muzyki tradycyjnej, rzeźbiarz, stolarz, cieśla. Jest samoukiem, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych.
Pierwszych lekcji gry na instrumentach, jakie były w rodzinnym domu udzielał mu ojciec Józef Malisz (ur. 1919). Józef w latach 30. XX wieku grywał na weselach jako skrzypek – to po nim Jan odziedziczył ten instrument i technikę grania.Muzykę tą Jan nazywa „ojcowe nuty”. Pierwszym instrumentem, na którym zaczął grać była mandolina, następnie harmonia klawiszowa 24 - basowa. Uczył się również grać na gitarze, harmonijce ustnej, fujarce, bębnie, skrzypcach, heligonce. Grając przez 30 lat w kapelach z Pogórza, Jan nauczył się wielu melodii od starszych muzyków. Najcenniejsze jednak okazały się nauki ojca. Obecnie, jako dorosły człowiek gra na kontrabasie, akordeonie klawiszowym i guzikowym, klarnecie, saksofonie.
Jan Malisz od 20 lat buduje własne instrumenty: lirę korbową, skrzypce, basy, lutnię, cytarę, moraharpę, sukę biłgorajską, fidele o różnych wymyślonych przez siebie kształtach, fujarki otworowe i bez otworów, bęben obręczowy, baraban. Wszystkie te instrumenty stworzył z potrzeby grania na nich. Budowy instrumentów uczył się sam, zaczynając od rekonstrukcji starych skrzypiec ojca. Wskazówek, co do budowy liry korbowej, udzielił mu muzyk, członek pogórzańskiej grupy „Kapela Stachy” - Stanisław Wyżykowski.
Wraz ze swoimi dziećmi założył Kapelę Maliszów. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Kapela czerpie także inspiracje z tradycyjnej muzyki ludów zamieszkujących Karpaty. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl.

Informacje: Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku: tel. 18 351 10 18

alt
Organizatorem projektu jest: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów / oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.
Miejsce realizacji projektu: Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.
Całkowity koszt realizacji zadania wynosi: 19 800 zł.

fot. Kuba Kozioł

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Codziennie w godz. 8:00-18:00

Bilety wstępu: