<< Cofnij

 

Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?

Ludwik Jerzy Kern

 

Chór mieszany Cantores Carvatiani działa przy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach od 2010 r. Zespół angażuje się w życie kulturalne miasta i regionu, swoim śpiewem uświetnia wiele imprez kulturalnych. Poprzez liczne koncerty w Polsce, a także za granicą chór promuje miasto i powiat.  Chór tworzą przedstawiciele różnych zawodów, głównie nauczyciele gorlickich szkół oraz młodzież. Łączy ich wspólna pasja -  śpiew i zamiłowanie do muzyki. Zespół posiada bogaty repertuar począwszy od muzyki sakralnej po ciekawe aranżacje utworów rozrywkowych i ludowych. Wykonuje kompozycje w języku polskim, francuskim, rosyjskim, angielskim, starocerkiewnym i łacinie. Zespół w lipcu 2017 r. wziął udział w Międzynarodowych Warsztatach Chóralnych w Hiszpanii, koncertując min. w Barcelonie i Calelli, a w listopadzie 2018r. w Projekcie Viva Polonia w ramach sadeckiego festiwalu muzycznego. We wrześniu 2016 r. chór wydał dwie promocyjne płyty z muzyką sakralną i rozrywkową.

Chór posiada w swoim dorobku artystycznym spore sukcesy min.:
      I Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
      I Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Cantate Deo w Rzeszowie
      I Miejsce w Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek
      II Miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Silesia Cantat w Głogowie
      II Miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „O Kaganek Gwarków” w Tarnowskich Górach
      II Miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Cantate Deo w Rzeszowie
      Złoty Dyplom w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu
      Srebrne Pasmo (kategoria utwory sakralne) w Międzynarodowym Festiwalu Bratislava Cantat
      Srebrne Pasmo (kategoria utwory dowolne) w Międzynarodowym Festiwalu Bratislava Cantat
      III Miejsce w Ogólnopolskim Myślenickim Festiwalu Kolęd i Pastorałek
      Wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Eclesia Cantio w Tarnowie
 
Dyrygentem chóru jest Anna Cisoń absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

Festiwal Bortniańskiego, zabytkowa cerkiew łemkowska w Bartnem

 

OSIĄGNIĘCIA CHÓRU CANTORES CARVATIANI


Zespół może się poszczycić wieloma osiągnięciami:

 

  • Koncert podczas konferencji naukowej z okazji obchodów 500. rocznicy urodzin Marcina Kromera, która odbyła się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie 9 listopada 2012r. Konferencja, której współorganizatorem był Starosta Gorlicki pan Mirosław Wedrychowicz, została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Zgromadzonym w auli Biblioteki Jagiellońskiej prelegentom i gościom chór zaprezentował się w repertuarze renesansowym.
  • Oprawa muzyczna Mszy Świętej dla Rodziny Radia Maryja w dniu 03 czerwca 2013r. , transmitowana na żywo z Kościoła pod wezwaniem świętej Jadwigi w Gorlicach,  chór wykonał pieśni wzbogacające liturgię. Dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej chór można było usłyszeć także poza granicami naszego kraju!
  • Dużym sukcesem chóru było zdobycie I nagrody w XV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie  oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie pieśni eucharystycznej.
  • Chór wziął także udział  w XII Międzywojewódzkim Przeglądzie Chórów Magnificat  w Osobnicy w październiku 2011r. Uznanie słuchaczy zdobyły wykonywane pieśni : Ave Maria (Angelus Domini) F. Biebla, Regina coeli R. Twardowskiego oraz  Bogoroditse Devo, Raduisia S. Rachmaninowa.
  • Powodem do dumy jest również II nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu:O kaganek Gwarków  w Tarnowskich Górach (29 września 2012r.). Chór wykonał 4 utwory o charakterze rozrywkowym, w tym jeden o tematyce górniczej, zdobywając nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Tarnogórskiego Centrum Kultury.
  • 11 stycznia 2014 r. chór Cantores Karwacjanum zdobył I miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Organizatorem pierwszej edycji Festiwalu było Studium Liturgiczne w Rzeszowie. Gorlicki chór zaprezentował bardzo wysoki poziom artystyczny, pokonując w przesłuchaniach konkursowych 12 zespołów. Jury doceniło wysoki poziom trudności prezentowanych kolęd i pastorałek oraz ich profesjonalne wykonanie.  Chór zyskał także uznanie w oczach publiczności, zdobywając nagrodę drugiego,   nieoficjalnego Jury. To szczególne wyróżnienie, napawające dumą członków zespołu. Ponadto podczas pobytu w Rzeszowie chór wystąpił w kaplicy Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego oraz podczas koncertu finałowego  w Bazylice OO. Bernardynów.
  • 18 stycznia 2014 roku chór Cantores Carvatiani  zdobył I miejsce w kategorii chórów mieszanych na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W II etapie prestiżowego Festiwalu spotkali się najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych. Chór został wytypowany do tego festiwalu jako jedyny  w naszym regionie, podczas przesłuchań konkursowych, które odbyły się 19 grudnia 2013 r. w Tuchowie.Patronat nad tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu Kolęd  i Pastorałek w Będzinie  objął Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj. Wykonawców oceniało szacowne jury w składzie: dr Michał Sławecki (UKSW i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina  w Warszawie), prof. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz ks. dr Paweł Sobierajski  (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). W przesłuchaniach konkursowych zaprezentowali się soliści, zespoły i chóry. W tegorocznej edycji przeglądu wzięło udział aż 20 chórów, z czego 14 rywalizowało bezpośrednio z Cantores Karwacjanum o zwycięstwo w kategorii chórów mieszanych.Decyzją Jury I miejsce w kategorii chórów mieszanych przyznano chórowi z Gorlic, który podczas festiwalu wykonał utwory prezentowane wcześniej na Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Opracowania i interpretacje kolęd prezentowane przez chór  podobały się również licznie zgromadzonej publiczności, która nagrodziła występ gromkimi brawami.

 

 

 

Chór w miarę rozwoju wzbogaca repertuar o pieśni kościelne, liturgiczne, kolędy i pastorałki ,ciekawe aranżacje muzyki poważnej i rozrywkowej, podejmuje wyzwania związane z wykonywaniem pieśni w języku angielskim, francuskim, włoskim, po łacinie.  W swoim repertuarze posiada utwory śpiewane w języku starocerkiewnym ( D. Bortniańskiego, S. Rachmaninowa ), które prezentuje m.in. podczas Festiwalu Bortniańskiego. 
Członkowie chóru wzięli udział w warsztatach z zakresu emisji głosu, prowadzonych przez światowej sławy śpiewaczkę operową Barbarę Tritt. W ten sposób doskonalili swój warsztat wokalny. Uniwersalność i różnorodność artystyczna pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w festiwalach i konkursach muzycznych. Każdy występ stanowi okazję do zaprezentowania szerszej publiczności piękna muzyki chóralnej, a dla dyrygenta  i chórzystów jest źródłem osobistej satysfakcji. Zespół otwarty jest na nowe wyzwania muzyczne. Działalność chóru to także promocja ziemi gorlickiej.

 

NOTKA O DYRYGENCIE

 

Anna Cisoń jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury chóralnej i edukacji muzycznej, w klasie dyrygowania prof. Elżbiety Wiesztordt.

Pracuje jako nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej  Ist. W Gorlicach, Szkole Muzycznje w Korzennej oraz jako dyrygent chóru Cantores Karwacjanum  w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów  w Gorlicach.

Szczególne osiągnięcia w konkursach muzyki chóralnej: 1 miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Cantate Deo w Rzeszowie w 2011 roku, 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2010 i 2014 roku, 1 miejsce w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2014 roku, 2 miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu  „o Kaganek Gwarków” w Tarnowskich Górach.  Ponadto jej uczniowie byli laureatami konkursów regionalnych dla szkół muzycznych I st. z kształcenia słuchu, literatury muzycznej oraz śpiewu chóralnego i solowego.

W sierpniu 2011 roku wzięła udział w wyjeździe  do Włoch, koncertując  w roli dyrygenta z  chórem młodzieżowym Soli Deo z Jasła min. w Rzymie, gdzie niezapomnianym przeżyciem było wykonanie Gaude Mater Polonia w Bazylice św. Piotra przy grobie papieża Jana Pawła II oraz Monte Casino, Asyżu, Wenecji. Ponadto przygotowała chór do polsko – niemieckiego projektu symfonicznego, który miał miejsce w październiku 2013 roku w Gorlicach. W latach 2005 – 2010 koncertowała z Kameralnych Chórem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i chórem PWSZ w Sanoku min. w Mancheim, Bratysławie, Pradze.

Sponsorzy chóru
     
      

 

Zobacz galerie zdjęć z koncertów

Zapowiedzi

27 maja 2024 - 01 lipca 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

01 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

01 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024

Malopolska

14 czerwca 2024 - 31 lipca 2024

małopolska

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry