„Obrazy nocy” Weronika Raczyńska / malarstwo

08 marca 2019 18:00 - 02 kwietnia 2019

„Obrazy nocy” Weronika Raczyńska / malarstwo
Weronika Raczyńska (urodzona w 1978 roku w Warszawie) – artystka malarka. 1997-2002 – studia w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Malarstwa, w pracowni malarstwa Antoniego Fałata i w pracowni malarstwa Barbary Szubińskiej, dyplom magistra sztuki w dziedzinie malarstwa w 2002 roku z wyróżnieniem.
2008-2010 – studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa, pod kierunkiem Andrzeja Bednarczyka, ukończone w 2010 roku.

15 indywidualnych wystaw malarstwa i ponad 100 wystaw zbiorowych w Polsce, a także we Francji, w Mołdawii, w Niemczech, w Rumunii, na Słowacji, w Szwajcarii, w Szwecji i we Włoszech. 2003 – nominacja do nagrody na IV Triennale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego. 2016 – nominowana do nagrody na Ogólnopolskim Biennale Sztuki „44. Salon Zimowy”. Obrazy Weroniki Raczyńskiej znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, a także między innymi na Filipinach, w Niemczech, w Nowej Zelandii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Szwajcarii, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii oraz w kolekcji publicznej Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Mieszka w Warszawie.

„Obrazy nocy”, czyli w większości ciemne obrazy traktujące o nocy, wieczorze, kiedy niebo jest czarne lub ciemnogranatowe, a twarze widnieją na ciemnym tle. Tytuł wystawy nawiązuje do zbioru opowiadań Marka Nowakowskiego „Książę nocy” i o ile w tym zbiorze opowiadań pejzaż prawie nie jest zarysowany, o tyle w zbiorze obrazów na wystawie pejzaż często jest samowystarczalny – „Brazyl. Nocne mary” to taki widok, sylwetowa weduta. Niektóre „Obrazy nocy”, choć w mniejszym stopniu niż u Nowakowskiego, ale jednak poruszają temat półświatka tak charakterystyczny dla tego pisarza, na przykład obraz „Porachunki” czy „Na dworcu”. Czyli noc jako pora, noc jako stan ducha.

Weronika Raczyńska

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

listopad – marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 16:00
niedziela nieczynne

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 5 p.m
Saturday & Sunday 10 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 4 p.m

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł