<< Cofnij

Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe

Edukacja

10 grudnia 2015 08:30 - 18 grudnia 2015 13:00

Skansen w Szymbarku

Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe
Zbliżają się jedne z najbardziej uroczystych dni w roku, pełne magii i rodzinnego ciepła - Święta Bożego Narodzenia. W czasie adwentu, w długie zimowe wieczory przygotowywano świąteczne dekoracje.

W pogórzańskich wioskach jeszcze w okresie międzywojennym popularne były tzw. „podłaźniczki”, czyli gałązki jedliny przystrojone wycinankami z opłatka, tzw. „światami”, orzechami, jabłuszkami, łańcuchami ze słomy i opłatków.
Oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, podtrzymując tę piękną tradycję zorganizował w okresie przedświątecznym zajęcia warsztatowe pt. „Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe”.

Wprowadzeniem do warsztatów była prelekcja etnografa na temat zdobnictwa pogórzańskich chałup w okresie Bożego Narodzenia. Uczestnicy zwiedzili również chałupę z Moszczenicy, w której na okres zimowy urządzany jest wystój związany z okresem Bożego Narodzenia. W części praktycznej uczniowie samodzielnie wykonali ozdoby na podłaźniczkę oraz tradycyjne ozdoby na choinkę. W warsztatach wzięły udział dzieci z przedszkoli, młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych z Powiatu Gorlickiego oraz Grybowskiego (łącznie 270 osób).

Zajęcia prowadzone były przez pracowników merytorycznych oddziału Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.Informacje

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Godziny otwarcia

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota, niedziela 9:00 - 18:00

Sezon zimowy: październik - kwiecień
poniedziałek - niedziela 9.00 - 15.00

Ostatni zwiedzający przyjmowani są pół godziny przed zamknięciem

Dane kontaktowe

38-311 Szymbark,
tel. 18 351-10-18

e-mail: skansen.szymbark@gmail.com

Lokalizacja

Do góry