SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA

03 marca 2017

SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA
WARSZTATY EDUKACYJNO-PLASTYCZNE (5-15 LAT)

„Jak cię widzą, tak cię piszą” - chcemy, czy nie, to stwierdzenie było, jest i będzie zawsze aktualne.
Pierwotna potrzeba niezbędnej ochrony naszego ciała przed zimnem została z czasem zepchnięta na miejsce podrzędne, sublimując we wszechwładne zjawisko zwane modą.
Jakie mechanizmy ją kształtowały? W jakie formy, tkaniny, barwy moda „nakazywała” ubierać się ludziom na przestrzeni kilkudziesięciu wieków? Dlaczego kolor purpury był zarezerwowany dla królów i co to jest polski strój narodowy?
Bazując na pięknej galerii strojów i portretów z epoki renesansu znajdującej się w Kasztelu, w czasie naszych warsztatów poszukamy odpowiedzi na te pytania. Nauczymy się rozpoznawać styl danej epoki, nazywać elementy stroju i gatunki materiałów. Znajdziemy różnice oraz wspólne cechy pomiędzy ubiorem renesansowym, a współczesnym.
Wreszcie przejdziemy do finału naszych zajęć: wykonamy lalkę – kukiełkę, dla której prostymi środkami „uszyjemy” stylizowaną szatkę własnego projektu.
Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież (przedszkola, szkoły podstawowe)
Liczba uczestników: do 25 osób
Czas trwania: 1,5 h
Kalendarz zajęć: od września 2017 do sierpnia 2018, wg zgłoszeń