SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA

01 września 2017

SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA
Serdecznie zapraszamy grupy młodzieży, do udziału w warsztatach edukacyjno-plastycznych w Kasztelu w Szymbarku pt.: „SZATA ZDOBI CZŁOWIEKA”

„Jak cię widzą, tak cię piszą” chcemy, czy nie, to stwierdzenie było, jest i będzie zawsze aktualne. Pierwotna potrzeba niezbędnej ochrony naszego ciała przed zimnem została z czasem zepchnięta na miejsce podrzędne i zmieniła się we wszechwładne zjawisko zwane modą.

Jakie mechanizmy ją kształtowały?

W jakie formy, tkaniny, barwy moda „nakazywała” ubierać się ludziom na przestrzeni kilkudziesięciu wieków?

Dlaczego kolor purpury był zarezerwowany dla królów i co to jest polski strój narodowy?

Bazując na pięknej galerii strojów i portretów z epoki renesansu znajdującej się w Kasztelu, w czasie naszych warsztatów poszukamy odpowiedzi na te pytania. Nauczymy się rozpoznawać styl danej epoki, nazywać elementy stroju i gatunki materiałów. Znajdziemy różnice oraz wspólne cechy pomiędzy ubiorem renesansowym, a współczesnym.

Wreszcie przejdziemy do finału naszych zajęć: wykonamy lalkę – kukiełkę, dla której prostymi środkami „uszyjemy” stylizowaną szatkę własnego projektu.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzieży (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja)

Liczba uczestników: do 25 osób

Czas trwania: 1,5 h

Kalendarz zajęć: od września 2017 do sierpnia 2018, wg zgłoszeń