There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2017/06.09-nagroda2

Skansen laureatem 42. edycji Nagrody im. O. Kolberga

Uroczystości

07 czerwca 2017

Skansen w Szymbarku

Z dumą informujemy, że oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej został laureatem 42. edycji Nagrody im. O. Kolberga w kategorii VI dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Patronem najważniejszej w Polsce Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" przyznawanej za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną, jest Oskar Kolberg. Etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne.

Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” ustanowiono w 1974 roku na Mazowszu płockim z inicjatywy twórców czasopisma społeczno-kulturalnego „Barwy”, nadając jej charakter ogólnopolski. W latach 1986-2001 była realizowana przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury w Warszawie. Od 2002 roku organizatorem jest Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Narodowego Centrum Kultury. Ministerstwo od początku sprawuje patronat i jest głównym fundatorem przyznawanych wyróżnień. Organizacją konkursu, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie zajmuje się Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana jest osobom, zespołom, instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym odznaczającym się wybitnymi osiągnięciami i dorobkiem artystycznym w dziedzinie kultury ludowej. Nagradza również badaczy, animatorów i dokumentatorów kultury tradycyjnej, tych którzy, wzorem Oskara Kolberga, gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.

W dniu 7 czerwca 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego delegacja pracowników skansenu odebrała Nagrodę Honorową im. Oskara Kolberga.

fot. Marta Ankiersztejn © IMIT
{gallery}galerie/2017/06.09-nagroda{/gallery}

{gallery}galerie/2017/06.09-nagroda2{/gallery}

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik, kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 15:00

listopad - marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 15:00
niedziela nieczynne

May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 3 p.m.
Saturday & Sunday 9 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 3 p.m.

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 3 p.m.
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
normalny - spacerowy / regural - 8,00 zł
ulgowy / reduced - 5,00 zł