<< Cofnij

"WSCHÓD - ZACHÓD'' - POPLENEROWA WYSTAWA INTERDYSCYPLINARNA

Wystawy

14 września 2018 18:00 - 10 października 2018

Dwór Karwacjanów

"WSCHÓD - ZACHÓD'' - POPLENEROWA WYSTAWA INTERDYSCYPLINARNA
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prac powstałych podczas międzynarodowego pleneru ''WSCHÓD - ZACHÓD '', który został zorganizowany  w 2017 roku przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

W plenerze, którego tematem przewodnim był ''pejzaż'' wzięło udział 3 artystów; Ruth Miemczyk (Anglia), Zhanna Orchel  (Białoruś) i Ryszard Kalamarz (Polska). Zgłosił swoje uczestnictwo również Bogdan Pikulicki z Ukrainy, ale ze względów zdrowotnych nie wziął w nim udziału. Plener miał charakter interdyscyplinarny i podczas niego powstało ponad 40 prac. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 30 prac. Będą to grafiki oraz kompozycje malarskie.


RYSZARD KALAMARZ  - artysta malarz, uznany polski portrecista. Z fascynacji światem baletu i teatru w końcu lat 80. powstał cykl obrazów przedstawiających tancerki. Jego ulubionym motywem są postaci należące do tego właśnie świata. Malarz w charakterystyczny dla siebie sposób łączy rzeczywistość, fantazję i elementy czysto abstrakcyjne, tworząc przestrzeń dla własnej opowieści odbiorcy. W jego pracach znajdujemy zarówno rys współczesny, jak i klimat obrazów dawnych mistrzów. Dzieła Ryszarda Kalamarza prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w Polsce oraz za granicą.

Nagrody i wyróżnienia: 
- III nagroda, „Tematy Muzyczne w Malarstwie”, BWA, Tarnów, 1986 r.
- II nagroda, „Tematy Muzyczne w Malarstwie”, BWA, Tarnów, 1987 r.
- Nagroda specjalna, „Bielska Jesień”, BWA -, Bielsko-Biała, 1987 r.
- Wyróżnienie, Konkurs malarski „Kosmos - Materia”, Elbląg, 1988 r.
- Nagroda specjalna, „Bielska Jesień”, BWA Bielsko-Biała, 1989 r.
- III nagroda i nagroda prywatna, Konkurs im. J. Spychalskiego, „Arsenał”, Poznań, 1989 r.
- Nagroda Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury, 2008 r.

Malarz urodził się w Przemyślu w 1954 r., ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uczelni uzyskał w 1979 r. Od początku lat 80. mieszka w Rybniku. 


RUTH MIEMCZYK - urodzona w Yorshire /Anglia/. Ukończyła w latach 1966 - 69 Barnsley School of Art. & Crafts, a następnie w latach 1969 - 72 studiowała w Central School of Art. w Londynie. Studia podyplomowe w dziedzinie malarstwa w latach 1974 - 75 w Goldsmith Collage w Londynie.

Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. we Włoszech, Polsce, Holandii i Wlk. Brytanii. Jest autorką dziesięciu wystaw indywidualnych w Wlk. Brytanii i Polsce. Uprawia malarstwo sztalugowe, mieszka i tworzy w Cornwalii.


ZHANNA ORCHEL - urodziła się w Witebsku na Białorusi.  Jest absolwentką Witebskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego im. S.M. Kirowa /dyplom w pracowni profesora Leonida Antimonowa/ i Witebskiego Państwowego Uniwersytetu im. P.M. Maszerowa /magister sztuki/.  Uprawia grafikę. Była nauczycielką plastyki i historii sztuki w witebskiej szkole średniej. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. w Witebsku "Kobieta w sztuce", "Słowiański Bazar", "Portret miasta" w corocznych "Salonach Witebskich Artystów" i w Rosji w miastach Odincowo i Smoleńsk. W 2009 r. zaprezentowała indywidualną wystawę grafiki w Witebsku. Jest uczestnikiem Międzynarodowych Malarskich Plenerów Polonijnych "Wschód - Zachód" Gorlice (2002-2011) oraz kuratorką poplenerowej wystawy "Wschód - Zachód Gorlice 2011" i "Salon Gorlicki 2012" /członek Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi i Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach/.  Obecnie mieszka i tworzy w Gorlicach.Informacje

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Opening hours
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł

Dane kontaktowe:
38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry