There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2015/04.24-lotnictwo-wystawa
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2015/04.24-konferencja
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2015/04.24-janik

LOTNICTWO W OPERACJI GORLICKIEJ

Wykłady i spotkania

24 kwietnia 2015

Projekt „LOTNICTWO W OPERACJI GORLICKIEJ” realizowany w ramach Małopolskiego Programu Obchodów „100-lecie I wojny światowej” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
www.pierwszawojna.info

Części projektu tj. wystawa pt. „100 rocznica Bitwy Gorlickiej - udział lotnictwa w przełamaniu frontu", międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Lotnictwo o Przełamaniu Gorlickim 1915" stanowią istotne wydarzenia w ramach obchodów 100lecia Bitwy pod Gorlicami.

KONFERENCJA NAUKOWA „LOTNICTWO W PRZEŁAMANIU GORLICKIM 1915”
Termin: 24.04.2015 (piątek)
Miejsce: Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”

I część konferencji
Otwarcie konferencji - dr Paweł Korzeniowski – Zakład Historii Wojskowej Uniwersytetu Rzeszowskiego
Wystąpienie dr hab. Andrzeja Olejko prof. UR – opiekuna merytorycznego konferencji
Wystąpienie mgr Katarzyny Zielińskiej - kuratora wystawy z krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego
Wystąpienie Starosty Gorlickiego Karola Górskiego

Referaty:
I panel konferencyjny – prowadzenie: mgr Zdzisław Tohl
1. Dr Zbigniew Palski - Warszawa - Bitwa gorlicka 1915 r. i jej znaczenie - stan badań po 100 latach.
2. Dr hab. Jerzy Grzybowski - Materiałowe planowanie wojenne Rosji i możliwości mobilizacyjne jej przemysłu. Kryzys zaopatrzenia armii rosyjskiej (1914–1915).
3. Dr Gerald Artl - Wiedeń - Militarne operacje lotnictwa austro-węgierskiej Monarchii nad Galicją zima 1914/1915 – wiosna 1915 r.
4. Prof. Andrij Haruk - Lwów - Technika lotnicza rosyjskiego lotnictwa nad Galicją 1914-1915 r.
5. Dr Zbigniew Moszumański - Warszawa - Franciszek Janik - zapomniana gwiazda polskiego sportu balonowego.

wyjazd do Gorlic, uroczystość odsłonięcia popiersia Franciszka Janika (Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego)

II część konferencji

Referaty:
II panel konferencyjny: prowadzenie – mgr Krzysztof Michalik
6. Prof. Andrij Kozyckyj - Lwów - Lotnictwo rosyjskie nad Galicją 1914-1915 i w bitwie gorlickiej.
7. Dr hab. Andrzej Olejko prof. UR - Rzeszów - Lotnictwo austro-węgierskiej Monarchii w przełamaniu gorlickim 1915 r.
8. Dr Michal Plavec - Praga - Austro-węgierska poczta lotnicza Wiedeń-Kraków-Proskurów-Kijów-Wiedeń - pierwsza na świecie pocztowa linia lotnicza 1918 r.
9. Dr Maciej Bakun - Gdańsk - Lotnictwo niemieckie na Froncie Wschodnim w okresie 1914-1915.
10. Dr Krzysztof Mroczkowski - Muzeum Lotnictwa Polskiego Kraków - Pomiędzy propagandą a rzeczywistością - Wielka Wojna w Galicji w oparciu o doniesienia prasowe i pamiętniki.

WYSTAWA “100 ROCZNICA BITWY GORLICKIEJ – UDZIAŁ LOTNICTWA W PRZEŁAMANIU FRONTU”
Wystawa przygotowana przy współpracy Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wernisaż wystawy „100 rocznica bitwy gorlickiej – udział lotnictwa przełamaniu frontu” miał miejsce 24.04.2015 po zakończeniu konferencji naukowej „Lotnictwo w Przełamaniu Gorlickim 1915”. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Zielińska z MLP w Krakowie.
Ekspoyzcja prezentowana  w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczy "Kasztel w Szymbarku" od 24.04.2015 do 25.05.2015 roku.

Ekspozycja 30 plansz przedstawia historię jednej z najbardziej znaczących bitew okresu Wielkiej Wojny na froncie wschodnim tzw. operacji gorlicko-tarnowskej. Bitwy o tyle ważnej, co zapomnianej  przez historyków i autorów większości monografii I wojny św. Na kilkunastu planszach zaprezentowano genezę wybuchu Wielkiej Wojny. Na kolejnych sytuację polityczno-wojskową przed jej wybuchem w Europie. Istotnym walorem tej wystawy  było przedstawienie roli lotnictwa wojskowego w przełamaniu frontu rosyjskiego pod Gorlicami. Na części plansz przedstawiono obiekty cmentarne okręgu III Gorlice – wymowne świadectwo tej największej małopolskiej bitwy Wielkiej Wojny. Materiały fotograficzne wykorzystane przy tworzeniu plansz pozyskano z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Prezentują one nieznane dotąd epizody i miejsca walk w południowej Małopolsce i są znakomitym materiałem do przyszłych publikacji.

Teksty wystawy sporządzone zostały w oparciu o literaturę tematu: Michał Klimecki, „Gorlice 1915”, wyd. Bellona 2009, Andrzej Piecuch „Cmentarze z pierwszej wojny światowej w Beskidzie Niskim”, wyd. GONDWANA 2014, Marian Zgórniak, „1914—1918 Studia i szkice dziejów I wojny światowej”, Kraków 1987, Krzysztof Wielgus, „Lotnisko pierwszej pocztowej linii lotniczej na świecie w Brzesku Okocim”, "Z galicyjskich pól wzlotów. Początki poczty lotniczej", Red. Robert Panek, Krzysztof Wielgus. Materiały fotograficzne wykorzystane przy tworzeniu plansz wystawy pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wykorzystane materiały fotograficzne jeszcze dokładniej ukazują ogromne znaczenie tejże bitwy dla mieszkańców Gorlic i całego województwa małopolskiego.

PARTNER

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł