Maciej Tęcza - fotografia

16 maja 2014 - 18 czerwca 2014

Maciej Tęcza - fotografia

„Twarze mijane w drodze”

Maciej Tęcza lat 45, Krakowianin, Europejczyk, obywatel świata. Podróżnik szukający tego czegoś co wabi, co jest obietnicą poznania spraw i rzeczy jeszcze nieodkrytych, niewiadomych, a na pewno wartych poznania i fascynujących.
Jeżdżąc rejestruje to, co spotyka. Mijane w drodze twarze. W cyklu swych fotografii zawarł jeszcze jedną prawdę. Prawdę uniwersalną. Te zdjęcia pokazują przemijanie. Świat dzieci, jeszcze w miarę radosny, świat młodych, ale już dorosłych, gdzie w oczach widzi się oczekiwanie i nadzieję na lepsze perspektywy i świat ludzi starych o twarzach poznaczonych czasem gdzie w oczach pozostał jedynie dystans do tego, co jeszcze może się wydarzyć. (Tomasz Merstallinger).

„Twarze mijane w drodze” to wystawa pokazująca twarze spotykane w podróżach. Głównie tych dalekich. Można by napisać, że jest to wystawa portretów spotykanych ludzi, ale niewiele ma ona wspólnego z portretem klasycznym, wystylizowanym, uduchowionym i statycznym. Portretem, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, przy oglądaniu zdjęć rodzinnych. Zdjęcia prezentowane na wystawie są dynamiczne, na pograniczu fotografii reportażowej, przy zachowaniu tego, co ma odzwierciedlić prawdziwe walory portretu. Tym czymś jest indywidualność portretowanej osoby, jej inność, osobowość, która wyróżnia ją od pozostałych. Dochodzi do tego drugi czynnik. Egzotyka miejsc i ludzi, których oglądamy. Jest to dodatkowy walor wystawy. Ta inność, do której na co dzień nie mamy dostępu, ale wiemy, że istnieje. Jako egzotyczne, uważamy wszystko to, co jest inne od naszych przyzwyczajeń, to co nie spełnia naszych norm obyczajowych, zwyczajowych i tych wszystkich innych, do których jesteśmy przyzwyczajenie od zawsze. Egzotyka to często to, co nas szokuje, choć gdzie indziej uważane jest za coś zupełnie normalnego, co jest często kanonem postępowania i sposobem życia.

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

listopad – marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 16:00
niedziela nieczynne

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 5 p.m
Saturday & Sunday 10 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 4 p.m

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł