KONFERENCJA NAUKOWA „LOTNICTWO W PRZEŁAMANIU GORLICKIM 1915”

Wykłady i spotkania

24 kwietnia 2015 10:00 - 19:00

KONFERENCJA NAUKOWA „LOTNICTWO W PRZEŁAMANIU GORLICKIM 1915”
realizacja w ramach Małopolskiego Programu Obchodów „100-lecie I wojny światowej” przy wsparciu finansowym Województwa  Małopolskiego

godz. 10:00 - 13:00 - I część konferencji
Otwarcie konferencji - dr hab. Jolanta Kamińska-Kwak prof. UR - dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Wystąpienie dr hab. Andrzeja Olejko prof. UR – opiekuna merytorycznego konferencji
Wystąpienie mgr Katarzyny Zielińskiej - kuratora wystawy z krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego
Wystąpienie Starosty Gorlickiego – Karola Górskiego

Referaty:
I panel konferencyjny – prowadzenie: mgr Zdzisław Tohl
- Dr Zbigniew Palski - Warszawa - Bitwa gorlicka 1915 r. i jej znaczenie - stan badań po 100 latach.
- Dr hab. Jerzy Grzybowski - Materiałowe planowanie wojenne Rosji i możliwości mobilizacyjne jej przemysłu. Kryzys zaopatrzenia armii rosyjskiej (1914–1915).
- Dr Gerald Artl - Wiedeń - Militarne operacje lotnictwa austro-węgierskiej Monarchii nad Galicją zima 1914/1915 – wiosna 1915 r.
- Prof. Andrij Haruk - Lwów - Technika lotnicza rosyjskiego lotnictwa nad Galicją 1914-1915 r.
- Dr Zbigniew Moszumański - Warszawa - Franciszek Janik - zapomniana gwiazda polskiego sportu balonowego.

godz. 13:30 - uroczystość odsłonięcia popiersia Franciszka Janika (dziedziniec Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, Gorlice ul. 11 Listopada 43)

godz. 16:00 - 19:00 - II część konferencji

Referaty:
II panel konferencyjny: prowadzenie – mgr Krzysztof Michalik
- Prof. Andrij Kozyckyj - Lwów - Lotnictwo rosyjskie nad Galicją 1914-1915 i w bitwie gorlickiej.
- Dr hab. Andrzej Olejko prof. UR - Rzeszów - Lotnictwo austro-węgierskiej Monarchii w przełamaniu gorlickim 1915 r.
- Dr Michal Plavec - Praga - Austro-węgierska poczta lotnicza Wiedeń-Kraków-Proskurów-Kijów-Wiedeń - pierwsza na świecie pocztowa linia lotnicza 1918 r.
- Dr Maciej Bakun - Gdańsk - Lotnictwo niemieckie na Froncie Wschodnim w okresie 1914-1915.
- Dr Krzysztof Mroczkowski - Muzeum Lotnictwa Polskiego Kraków - Pomiędzy propagandą a rzeczywistością - Wielka Wojna w Galicji w oparciu o doniesienia prasowe i pamiętniki.

godz. 19:00
- otwarcie ekspozycji muzealnej „100 rocznica Bitwy Gorlickiej - udział lotnictwa w przełamaniu frontu” /wystawa ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – oficyna dworska
- otwarcie wystawy „Lekcja historii / Retrospekcja” – Michał Piotrowski / fotogramy, grafika – hol kasztelu

Organizatorzy: Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Starostwo Powiatowe w Gorlicach