<< Cofnij

KONCERTY W RAMACH FESTIWALU EMANACJE

Koncerty

11 lipca 2015 - 22 sierpnia 2015

Dwór Karwacjanów w Gorlicach, Kasztel w Szymbarku,

PROGRAMY KONCERTÓW 

11 lipiec (sobota) godz. 19:00

Szymbark – Kasztel

Kwartet Cordes Classiques
Piotr Marciak – skrzypce
Marcin Kmiecik – skrzypce
Ryszard Sneka – altówka
Tomasz Wyroba – wiolonczela

Program:
Joseph Haydn – Kwartet smyczkowy B-dur Hob. III: 78 „Wschód słońca”
Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy c-moll op. 18 nr 4
***
Dymitr Szostakowicz – VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110

Cordes Classiques
Kwartet smyczkowy Cordes Classiques tworzą krakowscy muzycy, na co dzień związani z orkiestrą Sinfonietta Cracovia, z którą od dwudziestu lat koncertują na estradach świata. Ta kameralna orkiestra wyróżnia się w ocenie zarówno melomanów jak i krytyków żywiołowością, finezją brzmienia jak również niezwykłą ekspresyjnością wykonywanego repertuaru, od baroku do muzyki współczesnej. W repertuarze tym szczególną rolę zajmują dzieła przeznaczone dla orkiestr smyczkowych bądź zespołów kameralnych – m.in. III Koncert Brandenburski J. S. Bacha, Souvenir de Florence oraz Serenada P. Czajkowskiego, Verklärte Nacht A. Schönberga, Symfonia kameralna ( VIII Kwartet smyczkowy) D. Szostakowicza, Muzyka żałobna W. Lutosławskiego, Sinfonietta K. Pendereckiego. Kwartet Cordes Classiques swą regularną działalność koncertową rozpoczął w 2012 r. zyskując od razu uznanie wśród melomanów. Z powodzeniem występował na wielu koncertach w rodzimym Krakowie i innych ośrodkach muzycznych w Polsce. Gorąco przyjęte zostały również koncerty kwartetu we Włoszech – w Teatro Eliseo w Nuoro oraz Teatro Metropolitano w San Dona di Piave. Wspólnie z krakowskim artystą malarzem Mariuszem Dudkiem, w ramach Autorskiej Galerii kwartet
bierze udział w projektach muzyczno-malarskich. Do tej pory powstały: „Ostatnie pożegnanie – przebaczenie – dodekafoniczny fortepian” (wokół muzyki A. Schoenberga), „Nuta przeciw nucie – w poszukiwaniu kontrapunktu w malarstwie Szostakowicz – Beethoven – Bach” oraz „Basso continuo poszukiwań – nuta przeciw nucie w malarstwie – Schnittke – Szostakowicz – Bach”.

19 lipiec (niedziela) godz.19:00
Gorlice – Dwór Karwacjanów

Iwo Jedynecki – akordeon
Karolina Mikołajczyk – skrzypce

Program:
Cesar Franck – Pastorale E-dur (solo)
Edward Sielicki – Rapido
Maurice Ravel – Pavana dla Zmarłej Infantki
Arvo Pärt – Fratres
Rodin Szczedrin – W stylu Albeniza
Grażyna Bacewicz – Oberek
Graziane Finzi – Impression Tango

Karolina Mikołajczyk / Iwo Jedynecki
Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki powstał w roku 2013 z inicjatywy tych młodych artystów. Są laureatami czołowych miejsc licznych konkursów kameralnych w kraju i za granicą. Jako duet zadebiutowali w maju 2013 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpili z recitalami w Centrum Kultury Saska Kępa, w budynku PASTY, w Sali balowej Pałacu Na Wodzie w Łazienkach Królewskich, w Auditorio Eduardo del Pueyo w Saragossie (Hiszpania), w muzeach Tomba di Giulietta - Museo degli Affreschi oraz Castelvecchio w Weronie (Włochy), Teatro Comunale Niccolo van Westerhout w Bari (Włochy) oraz na zaproszenie Societa Dante Alighieri w Bazylei (Szwajcaria). W listopadzie 2014 roku zostali laureatami Nagrody Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS podczas Koncertu Roku – konkursu dla zespołów kameralnych polskich uczelni muzycznych. Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki współpracuje z uznanymi polskimi kompozytorami, m.in. z prof. Edwardem Sielickim czy prof. Marcinem Błażewiczem. W kwietniu 2015 roku podczas Międzynarodowej Sesji Akordeonowej w Warszawie prawykonali utwór „Rapido” Edwarda Sielickiego na skrzypce i akordeon. Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pracują pod kierunkiem prof. Klaudiusza Barana.

15 sierpień (sobota) godz. 19:00
Gorlice – Dwór Karwacjanów

Rinko Kobayashi – fortepian

Program:
Fryderyk Chopin:
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Nokturn H-dur op. 9 nr 3
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Fantaisie-Impromptu cis-moll op.66
Nokturn fis-moll op. 48 nr 2
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
***
Fryderyk Chopin:
Mazurek g-moll op. 67 nr 2
Mazurek B-dur op. 7 nr 1
Polonez As-dur op. 53
Aleksander Michałowski – Parafraza na temat Walca
Des-dur op. 64 nr 1 F. Chopina
Cesar Franck – Fantazja A-dur na tematy polskie op. 15

Rinko Kobayashi
Już w wieku pięciu lat, uznawana za cudowne dziecko, regularnie koncertowała w radiu i telewizji. Studiowała u profesorów: Motonari Iguchi, Mieczysława Munza, Edwarda Auera i Andrzeja Jasińskiego. Międzynarodowa kariera pianistyczna Rinko Kobayashi nabrała rozpędu po tym, jak w 1973 roku wygrała konkurs laureatów NHK-Mainichi Music Competitions w Tokio. Dwa lata później została dostrzeżona na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Pianistka występowała z solowymi recitalami oraz w repertuarze z towarzyszeniem orkiestry w wielu krajach świata, w najważniejszych salach, m.in. w Weil Hall w Gainesville, w Carnegie Hall w Nowym Jorku i Wigmore Hall w Londynie. Brała również udział w serii International Meisterkonzerte w Wiedniu. Mimo że osiadła w Polsce i przez cały rok występuje głównie w salach filharmonicznych naszego kraju, regularnie koncertuje też za granicą i często wraca z do rodzimej Japonii. Występuje też na festiwalach muzycznych, m.in.: na IV Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim. Od 1987 roku była solistką Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia i Telewizji; swoją grą uświetniała oficjalną wizytę Królowej Danii Małgorzaty II w Polsce.
Wykonania Kobayashi i jej działalność zostały uhonorowane nagrodami. W 1988 roku Minister Kultury i Sztuki odznaczył pianistkę medalem „Za Zasługi dla Kultury Polskiej” – przede wszystkim za wkład w popularyzację muzyki Chopina na świecie. W 2002 roku została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Jest pierwszą w Polsce zdobywczynią Złotej Płyty za nagrania poważnej muzyki fortepianowej (Chopin Forever, 1999), a Platynową Płytę przyniosły jej nagrania utworów na fortepian solo. Album z kompozycjami Romana Maciejewskiego nominowany był do nagrody Fryderyk. Chociaż to muzyka Fryderyka Chopina stanowi główny nurt jej pianistycznych zainteresowań, nagrywała również utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Ludwiga van Beethovena, Siergieja Rachmaninowa i Gabriela Faurégo.

22 sierpień (sobota) godz. 19:00
Szymbark – Kasztel

Patrycja Piekutowska – skrzypce

Program:
Grażyna Bacewicz – Kaprys Polski
Jonathan Berger – Sink or Swim
Jan Sebastian Bach – Chaconne z II Partity d-moll
Krzysztof Penderecki – Cadenza
Astor Piazzolla – Adios Nonino
Marian Borkowski – Images II
András Derecskei – Szoloszonata Hegedure

Patrycja Piekutowska
Jest wybitną i niezwykle charyzmatyczną skrzypaczką koncertującą od 17 lat na całym świecie. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz dwuletnie mistrzowskie studia podyplomowe w klasie skrzypiec prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli otrzymując dyplom Grand Distinction. W latach 2002-2010 wykładała w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a od 2010 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 600 koncertów. Artystka występowała m.in. w Kurytybie w Brazylii, w Filharmonii w Szanghaju, podczas projektu Polish Music Days w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych wymienić należy także koncert w Teatro Colon w Buenos Aires w Argentynie z Philarmonica de Buenos Aires, koncert promujący płytę z muzyką polską w Lincoln Center w Nowym Jorku, koncerty w Filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Belgradzie i Kijowie czy wykonanie z Maestro Igorem Ojstrachem koncertu J.S. Bacha na dwoje skrzypiec w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2008 roku artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała muzycznego Oscara – nagrodę MIDEM Classical przyznawaną w Cannes. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego nagrała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia Capriccio pod batutą kompozytora. Płyta ta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech. Patrycja Piekutowska od wielu lat zapraszana jest jako członek jury konkursowych lub pedagog kursów mistrzowskich zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju m.in. w Brazylii, Chinach, Chile, Peru i Wenezueli.

Zapowiedzi

29 lutego 2024 - 31 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 marca 2024 - 19 kwietnia 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

14 marca 2024 - 04 kwietnia 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Do góry