Jagiełły 8 - historia jednego domu

08 grudnia 2017 18:00 - 10 stycznia 2018 16:00

Dwór Karwacjanów

Jagiełły 8 - historia jednego domu
z cyklu Zasłużone Rody Gorlickie. Wernisaż dnia 8 grudnia (piątek) 2017 r. godz. 18.00

Wystawa przedstawia historię willi Tarczyńskich- domu zasłużonego dla Gorlic burmistrza i farmaceuty- Feliksa Tarczyńskiego. Budynek ten, jedna z niewielu budowli, które przetrwały I i II Wojnę Światową, jest pomnikiem dziewiętnastowiecznych Gorlic, zarówno w niezmienionym wystroju zewnętrznym, jak i zachowanych wspaniałych wnętrzach wraz z umeblowaniem.
…. „Napisałem w życiu cały szereg tekstów o miastach, budynkach i ich twórcach. Złożyły się z nich nawet całe książki. Ale pisanie o rodzinnym domu to zupełnie inna materia. Szczególnie, że ten obiekt, choć naprawdę z kulturą zaprojektowany, starannie wykonany i liczący już ponad 100 lat, nie jest wielkim dziełem architektury. Nie wytycza nowych prądów ani nie stoi za nim wielka osobowość artystyczna twórcy – właściwie jest obiektem anonimowym. W skali miasta istotny, charakterystyczny, ale przecież nie rozstrzyga o krajobrazie Gorlic. Jestem jednak przekonany, że ten dom zasługuje na opowieść. Może bardziej na opowieść o ludziach, którzy się przezeń przewinęli zostawiając tu – mniej lub bardziej wyraźny – ślad. O wydarzeniach i o procesach, których był on świadkiem. O historii miasta, którego jest częścią i o tych życiorysach, które bez niego byłyby zapewne całkiem inne.
Janusz Sepioł

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Codziennie w godz. 8:00-18:00

Bilety wstępu: