Ewa Ross-Baczyńska / medalierstwo

22 czerwca 2018 18:00 - 18 lipca 2018 10:00

Dwór Karwacjanów

Ewa Ross-Baczyńska / medalierstwo
Ewa Ross-Baczyńska ur. w 1970 w Zakopanem. Absolwentka Szkoły Kenara. Rzeźbę studiowała na ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Jana Kucza. Zajmuje się rzeźbą i medalierstwem oraz działalnością pedagogiczną w zakresie rzeźby.
Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Zakopanem w 1997, 2007 i 2014 oraz licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Realizuje prace w brązie, zarówno małe formy i medale jak i rzeźby plenerowe, pomnikowe.

Wystawa "W ogrodzie" prezentuje cykl plakiet w brązie wykonanych na przestrzeni ok. 15 lat i zebranych w cyklu "Eden" oraz prace odrębne,  które uzupełniają temat, w tym fotograficzne. Traktują o powtarzalności cyklu życia i śmierci jako wartości indywidualnej.

"Eden" to wspólna nazwa dla wybranych plakiet z brązu realizowanych przez Ewę na przestrzeni ok 15 lat. Są zapisem jej refleksji o życiu, kulturze, miłości i śmierci m. in. w kontekście historii biblijnej o rajskim ogrodzie, gdzie rozgrywa się ludzka opowieść o radości istnienia, poznawania, doświadczania i konsekwencjach braku odpowiedzialności. Ewa pragnie powracać do ogrodu, gdzie ponownie odkrywa urodę świata i traci ją z powodu niewierności, katastrof zawinionych i naturalnych. Drugim wątkiem jest fenomen twórczości artystycznej, siła wyobraźni, która pozwala reżyserować wieloznaczne historie. W tych niewielkich pracach realizowana jest pierwotna potrzeba kształtowania poprzez dotyk, współdziałanie światła i materii. Ewa jest inspiracją, twórcą i równocześnie bohaterką tej opowieści.

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

poniedziałek – piątek  8 – 17
sobota 11 – 17