EWA DYAKOWSKA-BERBEKA /MALARSTWO; MACIEJ BERBEKA / FOTOGRAFIA

Dwór Karwacjanów

EWA DYAKOWSKA-BERBEKA /MALARSTWO; MACIEJ BERBEKA / FOTOGRAFIA
finisaż 22.07 (piątek), godz. 18:00
wystawa czynna od 1 do 27 lipca br.

Wystawa upamiętniającą tragicznie zmarłego wybitnego artystę plastyka i himalaistę. Znajdą się na niej fotografie z wypraw i ekspedycji Macieja Berbeki oraz obrazy jego żony, inspirowane wyprawami.

M. Berbeka urodził się 17 października 1954 r. w Zakopanem. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, gdzie później również nauczał, oraz Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wraz z żoną Ewą współpracował z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza robiąc scenografię do sztuk. Tworzył też plakaty, zaproszenia. Od 1979 r. był ratownikiem TOPR, a także przewodnikiem wysokogórskim z licencją IVBV/UIAGM/IFMGA elitarnej Międzynarodowej Federacji Związków Przewodnickich. Zdobywca 5 ośmiotysięczników. Zaginął 6 marca 2013 roku na stokach Broad Peak w Karakorum.

E. Dyakowska-Berbeka urodziła w Bielsku Białej w 1957 r. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jerzego Krechowicza (1982). Od 1985 r. stale współpracuje z Teatrem Witkacego jako grafik i scenograf. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Najchętniej tworzy w technice kolażu, w swoich pracach wykorzystuje fragmenty listów, zdjęć, kartek pocztowych przesyłanych przez męża z wypraw.

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Codziennie w godz. 8:00-18:00

Bilety wstępu: