EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W SKANSENIE

11 września 2016 11:00 - 17:00

Skansen w Szymbarku

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W SKANSENIE
Co wyróżniało tradycyjny strój pogórzański i łemkowski? Dlaczego kobiety nosiły do dziesięciu spódnic na raz? Co to była piekielnica?

Na te, i wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź podczas dni otwartych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem wystawy strojów ludowych, znajdującej się w zabytkowej chałupie z Gródka na terenie szymbarskiego skansenu. Wystawa posłuży nam jako źródło wiedzy o tradycyjnym pogórzańskim i łemkowskim stroju ludowym, jego zdobnictwie, zróżnicowaniu ze względu na wiek, status społeczny i majątkowy. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przymierzenia elementów strojów ludowych.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik, kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 15:00

listopad - marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 15:00
niedziela nieczynne

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 3 p.m.
Saturday & Sunday 9 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 3 p.m.

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 3 p.m.
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
normalny - spacerowy / regural - 8,00 zł
ulgowy / reduced - 5,00 zł