EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W SKANSENIE

11 września 2016 11:00 - 17:00

Skansen w Szymbarku

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W SKANSENIE
Co wyróżniało tradycyjny strój pogórzański i łemkowski? Dlaczego kobiety nosiły do dziesięciu spódnic na raz? Co to była piekielnica?

Na te, i wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź podczas dni otwartych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem wystawy strojów ludowych, znajdującej się w zabytkowej chałupie z Gródka na terenie szymbarskiego skansenu. Wystawa posłuży nam jako źródło wiedzy o tradycyjnym pogórzańskim i łemkowskim stroju ludowym, jego zdobnictwie, zróżnicowaniu ze względu na wiek, status społeczny i majątkowy. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przymierzenia elementów strojów ludowych.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota, niedziela 9:00 - 18:00