DZIEŃ MUZYKI BORTNIAŃSKIEGO

Cerkiew w Bartnem

DZIEŃ MUZYKI BORTNIAŃSKIEGO
W programie: koncert chóru KAMENAR / Ukraina
(realizacja w ramach współpracy kulturalnej Województwa Małopolskiego z Obwodem Lwowskim).

Impreza popularyzująca twórczość Dymitra Bortniańskiego (1751—1825) – wybitnego kompozytora, ojca współczesnej muzyki cerkiewnej, śpiewaka i dyrygenta, którego przodkowie wywodzą się z łemkowskiej wsi Bartne (łem. Bortne). Bortniański - uczeń Galuppiego, który w swojej twórczości doskonale połączył zachodnią muzykę klasyczną z tradycyjną muzyką słowiańską, był człowiekiem jednoczącym wiele kultur i tradycji. Wydarzenie jest spotkaniem tradycji muzycznych i kulturowych wschodnich i zachodniołacińskich obecnych tak w muzyce Bortniańskiego, jak i współistniejących do dziś w kulturze ziem polskiego pogranicza.

Męski chóru KAMENAR z miejscowości Stryj w Obwodzie Lwowskim na Ukrainie działający pod batutą maestro Stefana Celucha powstał w roku 2000. Przez lata pracy chór wypracował swój własny, indywidualny, muzyczny styl, który charakteryzuje wysoka, mistrzowska jakość wykonania utworów, oryginalna barwa głosów, indywidualna interpretacja każdego dzieła muzycznego. Zespół wielokrotnie nagradzany na ukraińskich konkursach, festiwalach i przeglądach m.in. we Lwowie, Równem, Samborze, Iwano-Frankowsku, Drohobyczu. Chór wielokrotnie koncertował w Polsce, Austrii, Czechach, Słowacji i innych krajach. W repertuarze chóru usłyszeć można utwory zagranicznych klasyków, pieśni sakralne, kompozycje współczesnych autorów i aranżacje pieśni patriotycznych.

CERKIEW w Bartnem

cerkiew udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym :
poniedziałek-czwartek w godz. 9:00 - 17:00
sobota 9:00 - 18:00