Cmentarze I wojny światowej / fotografia

18 listopada 2016 18:00

Cmentarze I wojny światowej / fotografia
Wystawa fotograficzna prezentująca cmentarze wojenne oraz miejsca pamięci związane z wydarzeniami I wojny światowej i Bitwy Gorlickiej.

Autorzy: Jacek Kosiba, Kazimierz Stec, Barbara Zasowska

Jacek Kosiba – urodzony w 1944 roku w Stróżówce koło Gorlic, fotografią zajmuje się od 1956 roku. W 1965 roku ukończył kurs specjalistów fotolaborantów. W 1974 roku zdobył uprawnienia zawodowe z fotografii w Rzeszowie, w 1978 roku otrzymał uprawnienia instruktora fotografii II kategorii nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. 1963 roku zostaje członkiem Gorlickiego Towarzystwa Fotograficznego, a 1967 członkiem zarządu. Od 1976 roku jest również członkiem Sądeckiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1978 członkiem jego zarządu. Brał udział w licznych wystawach GTF i STF jak również w wystawach pokonkursowych. Uzyskał nagrody w konkursach ogólnopolskich. Wiedzę z fotografii pogłębiał na szkoleniach Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Warszawie oraz sympozjach przy Biennale Krajobrazu w Kielcach. Od 1981 roku fotografuje głównie „do szuflady” sporadycznie udostępniając prace.

W 2008 roku za namową przyjaciół, a szczególnie Stanisława Hubnera oraz Magdaleny Miller pokazuje w Bibliotece Publicznej w Gorlicach wystawę „Porównania”. Od tego czasu do chwili obecnej pokazał 16 wystaw indywidualnych i 2 zbiorowe w Gorlicach, Bieczu, Klimkówce, Bardejovie i Świętochłowicach. W roku 2012 rezygnuje z członkostwa w Gorlickim Towarzystwie Fotograficznym.

Kazimierz Stec – urodzony w 1977 roku, zamieszkały w Jaśle. Od kilku lat amatorsko zajmuję się fotografią. Oprócz fotografii interesuję się numizmatyką i drobnym zbieractwem. Lubię podróżować, ale przede wszystkim wybieram się w jednodniowe podróże bliskie mojemu miejscu zamieszkania, w których to poznałem lepiej ziemię jasielską, gorlicką, Beskid Niski i Bieszczady. Będąc na takich wycieczkach, oprócz otaczającej mnie przyrody, fotografowałem architekturę drewnianą, murowaną oraz stare i opuszczone cmentarze. Moją pasją stało się dokumentowanie, za pomocą fotografii, cmentarzy z I Wojny Światowej z Galicji Zachodniej oraz starych cmentarzy łemkowskich i żydowskich a także cerkwi, kościołów itp.

Barbara Zasowska - gorliczanka, kobieta o wielu zainteresowaniach. Fotografuje, rzeźbi i maluje, pisze artykuły. Jej największą pasją są podróże dalekie i bliskie, podczas których czerpie inspiracje do swoich prac. Chętnie bierze udział w plenerach i warsztatach różnego rodzaju. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych, brała też udział w wielu wystawach zbiorowych. Tematyką cmentarzy z I Wojny Światowej zainteresowała się podczas uczestnictwa w plenerze prowadzonym przez światowej sławy fotografika Bogdana Konopkę. Podczas tych warsztatów fotografowane były liczne nekropolie z tego okresu. W rezultacie powstała zbiorowa wystawa'' GORLICKIE NEKROPOLIE - GALICYJSKI, WOJENNY PANTEON MONARCHII AUSTRO-WĘGIERSKIEJ'' zaprezentowana  w listopadzie 2013 r w Galerii Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

listopad – marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 16:00
niedziela nieczynne

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 5 p.m
Saturday & Sunday 10 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 4 p.m

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł