There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2018/07 lipiec/2018.07.14AnnaSlawinska_wystawa_patchwork_Kasztel

Anna Sławińska / patchwork artystyczny

14 lipca 2018 - 06 sierpnia 2018

Patchwork artystyczny to ciekawy gatunek sztuki, niekoniecznie użytkowej, który w Polsce tworzy coraz więcej artystek. Ciągle jeszcze mało znana w Polsce technika patchworku na ogół kojarzy się z narzutami na łóżko, podkładkami pod naczynia, czy poduszkami. Wystawa pokazuje, że może być inaczej.
W lirycznie-geometrycznym świecie quiltów Anny Sławińskiej króluje kosmos. Są słońca, mgławice, księżyc i wirujące planety. Częścią tego kosmosu jest przyroda – mgliste łąki, bukiety kwiatów i motyle.
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace wykonane różnymi technikami. Są wśród nich klasyczne patchworki, czyli zszyte ze sobą kawałki tkanin, które potem nakłada się na warstwę ociepliny i przyszywa misternymi ściegami. Czasem to tylko jeden kawałek tkaniny pracowicie wypikowany w różne wzory. „Łaciaki” są swoistymi impresjonistycznymi obrazami składającymi się z kilku tysięcy kawałków tkanin w różnych kolorach. I wreszcie najbardziej lubiany przez artystkę nurt quiltu artystycznego, czyli konfetti. Tysiące drobnych kawałeczków tkanin, uwięzionych pod warstwą tiulu. Wszystkie obrazy zachwycają feerią barw, różnorodnością technik i innowacyjnym podejściem do szycia artystycznych patchworków.

Anna Sławińska – quilterka i nauczycielka. Z wykształcenia inżynier. Przed przejściem na emeryturę prowadziła agencję marketingową. Jest właścicielką pierwszej w Polsce Szkoły Patchworku, założonej w 2013 r. Współzałożycielka Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Szyje patchworki już ponad 35 lat. Miała siedem wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brała też udział w wielu zbiorowych wystawach patchworkowych krajowych i zagranicznych. Jej prace zdobyły pierwsze nagrody w konkursach patchworkowych organizowanych przez firmy Strima (2011 r.) i Łucznik (2013 r.) i drugą nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Polskiego Patchworku „Raz na ludowo” (2017 r.). Zdobyła też nagrodę publiczności na pierwszym Biennale Tkaniny Artystycznej w Skierniewicach (2016 r.). W sierpniu 2016 r. „Mgławica Trójlistna Koniczyna” była wystawiana na największej w Europie wystawie patchworkowej w Birmingham w kategorii Fine Art Quilt Masters, wśród 20 najwyżej ocenionych quiltów. Najbardziej lubi nurt quiltu artystycznego, a w nim techniki „confetti” oraz „stitch and slash”. Obydwie pozwalają na malarskie podejście do szycia obrazów z tkaniny. Lubi eksperymenty z tkaniną. Pociąga ją też recycling art, w ramach którego stworzyła swoją własną technikę nazwaną „łaciaki”. Szczyci się tym, że w ten artystyczny sposób daje drugie życie niepotrzebnym ubraniom. Od 2011 r. uczy się malarstwa. Zawsze pociągało ją szycie kopii obrazów znanych malarzy: Paula Klee, Marka Rothko, Tona Schultena i Jerzego Nowosielskiego. Od niedawna sama lubi malować i szyć te same obrazy, szukając w ten sposób różnych środków wyrazu.

slawinska@ora.pl
www.annaslawinska.pl
www.szkolapatchworku.pl
http://szkolapatchworku.blogspot.com.{gallery}galerie/2018/07 lipiec/2018.07.14AnnaSlawinska_wystawa_patchwork_Kasztel{/gallery}

25 marca 2024 - 02 kwietnia 2024

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

listopad – marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 16:00
niedziela nieczynne

May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 5 p.m
Saturday & Sunday 10 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 4 p.m

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł