Anna Sławińska / patchwork artystyczny

14 lipca 2018 18:00 - 06 sierpnia 2018

Anna Sławińska / patchwork artystyczny
Patchwork artystyczny to ciekawy gatunek sztuki, niekoniecznie użytkowej, który w Polsce tworzy coraz więcej artystek. Ciągle jeszcze mało znana w Polsce technika patchworku na ogół kojarzy się z narzutami na łóżko, podkładkami pod naczynia, czy poduszkami. Wystawa pokazuje, że może być inaczej.
W lirycznie-geometrycznym świecie quiltów Anny Sławińskiej króluje kosmos. Są słońca, mgławice, księżyc i wirujące planety. Częścią tego kosmosu jest przyroda – mgliste łąki, bukiety kwiatów i motyle.
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace wykonane różnymi technikami. Są wśród nich klasyczne patchworki, czyli zszyte ze sobą kawałki tkanin, które potem nakłada się na warstwę ociepliny i przyszywa misternymi ściegami. Czasem to tylko jeden kawałek tkaniny pracowicie wypikowany w różne wzory. „Łaciaki” są swoistymi impresjonistycznymi obrazami składającymi się z kilku tysięcy kawałków tkanin w różnych kolorach. I wreszcie najbardziej lubiany przez artystkę nurt quiltu artystycznego, czyli konfetti. Tysiące drobnych kawałeczków tkanin, uwięzionych pod warstwą tiulu. Wszystkie obrazy zachwycają feerią barw, różnorodnością technik i innowacyjnym podejściem do szycia artystycznych patchworków.

Anna Sławińska – quilterka i nauczycielka. Z wykształcenia inżynier. Przed przejściem na emeryturę prowadziła agencję marketingową. Jest właścicielką pierwszej w Polsce Szkoły Patchworku, założonej w 2013 r. Współzałożycielka Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Szyje patchworki już ponad 35 lat. Miała siedem wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brała też udział w wielu zbiorowych wystawach patchworkowych krajowych i zagranicznych. Jej prace zdobyły pierwsze nagrody w konkursach patchworkowych organizowanych przez firmy Strima (2011 r.) i Łucznik (2013 r.) i drugą nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Polskiego Patchworku „Raz na ludowo” (2017 r.). Zdobyła też nagrodę publiczności na pierwszym Biennale Tkaniny Artystycznej w Skierniewicach (2016 r.). W sierpniu 2016 r. „Mgławica Trójlistna Koniczyna” była wystawiana na największej w Europie wystawie patchworkowej w Birmingham w kategorii Fine Art Quilt Masters, wśród 20 najwyżej ocenionych quiltów. Najbardziej lubi nurt quiltu artystycznego, a w nim techniki „confetti” oraz „stitch and slash”. Obydwie pozwalają na malarskie podejście do szycia obrazów z tkaniny. Lubi eksperymenty z tkaniną. Pociąga ją też recycling art, w ramach którego stworzyła swoją własną technikę nazwaną „łaciaki”. Szczyci się tym, że w ten artystyczny sposób daje drugie życie niepotrzebnym ubraniom. Od 2011 r. uczy się malarstwa. Zawsze pociągało ją szycie kopii obrazów znanych malarzy: Paula Klee, Marka Rothko, Tona Schultena i Jerzego Nowosielskiego. Od niedawna sama lubi malować i szyć te same obrazy, szukając w ten sposób różnych środków wyrazu.

slawinska@ora.pl
www.annaslawinska.pl
www.szkolapatchworku.pl

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

listopad – marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 16:00
niedziela nieczynne

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 5 p.m
Saturday & Sunday 10 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 4 p.m

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł